Doświadczony psycholog radzi jak zwalczać stres w trudnych warunkach jazdy
Biuro Prasowe Goodyear Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Listopad wciąż zaskakuje relatywnie ciepłą pogodą, ale warto zachować czujność, bo aura może się zmienić w każdej chwili przynosząc szadź, deszcz ze śniegiem czy śnieg i trudne warunki na drogach, szczególnie w nocy, ale też o poranku, gdy wielu z nas podąża do pracy. Jak pokazało niedawne europejskie badanie na zlecenie Goodyear, polscy kierowcy czują się za kierownicą mało pewnie gdy drogi stają się oblodzone, mokre i śliskie, a widoczność spada. Ceniony szwedzki psycholog David Waskuri opracował na zamówienie Goodyear 5 wskazówek, które pomogą przygotować się na zimowe warunki na drodze i pozwolą poczuć się pewniej za kierownicą.
Badanie na zlecenie Goodyear pokazało, że zimą za kółkiem polscy kierowcy czują się wyraźnie mniej pewnie niż kierowcy w innych badanych krajach – tylko 15% zadeklarowało dobre samopoczucie wobec średniej europejskiej 29%. Z badania wynika też, że lękiem numer 1 w Polsce jest wizja jazdy po oblodzonej nawierzchni. Kolejne wysoko notowane obawy to jazda po śliskich i mokrych drogach przy ograniczonej widoczność. Boimy się też ośnieżonych dróg i utraty kontroli nad pojazdem przez siebie lub innego kierowcę [1].
Psycholog David Waskuri przygotował listę 5 wskazówek, które pomogą poczuć się pewniej za kierownicą:
- Skoncentruj się na drodze. Wiele wypadków powodowanych jest przez rozkojarzonych kierowców. Rozmowa telefoniczna, pogawędka z pasażerem lub wspominanie czegoś, co wywołało irytację, złość lub podekscytowanie może powodować rozproszenie uwagi. Jeśli odczuwasz natłok emocji, skup się na oddychaniu, a w sytuacji, gdy emocje zaczynają brać górę, zatrzymaj się i zrób sobie przerwę.
- Zadbaj o odpowiedni odpoczynek. Zmęczenie to jeden z największych wrogów kierowcy, gdyż wpływa zarówno na czas reakcji, jak i koncentrację. Dlatego dobrze wyśpij się w noc poprzedzającą podróż, zregeneruj się, a jeśli masz przed sobą długą trasę, zaplanuj postoje. Jeśli podczas jazdy nagle poczujesz zmęczenie, zatrzymaj się i odpocznij.
- Przećwicz jazdę w warunkach zimowych. Łagodniejsze w ostatnich latach zimy sprawiły, że w chwili pierwszego ataku śniegu czy mrozu wielu kierowców de facto nie pamięta, jak prowadzić auto w trudnych warunkach. Dlatego, aby poczuć się pewnie za kierownicą, warto poćwiczyć we wczesnozimowych warunkach. Ćwiczenie hamowania i przyspieszania w bezpiecznym otoczeniu sprawi, że poczujesz się pewniej wjeżdżając później na bardziej ruchliwe drogi. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zabierz ze sobą doświadczonego kierowcę, który udzieli Ci wskazówek lub zapisz się na kurs doskonalący umiejętności jazdy pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
- Zachowaj dystans od innych pojazdów. Utrzymując odpowiedni odstęp od innych pojazdów, zyskujesz czas na reakcję w przypadku nagłego zdarzenia. Pamiętaj, że droga hamowania wydłuża się w zależności od warunków pogodowych i drogowych.
- Ćwicz koncentrację. Umiejętność skupienie uwagi jest pomocna zarówno podczas jazdy samochodem, jak i w codziennym życiu. Skoncentruj się na „byciu tu i teraz”, na tym, co widzisz i słyszysz. Skup uwagę na sobie, poczuj fotel pod plecami i nogami. Skupienie się na swoim ciele i na chwili obecnej spowalnia tętno i działa uspokajająco.
Waskuri przekonuje, że przestrzegając tych zaleceń, każdy kierowca może przekształcić zimowe wyzwania w okazję do nauki i doskonalenia swoich umiejętności, a jazda samochodem w trudnych warunkach może przestać być źródłem stresu. Porady eksperta można obejrzeć na kanale YouTube marki Goodyear https://www.youtube.com/watch?v=7y-rx2tCrd0.
Technologia wspierająca bezpieczeństwo
Pewność siebie za kierownicą buduje też odpowiednie przygotowanie auta do zimy i posiadanie niezbędnego wyposażenia. Jednym z kluczowych elementów są dobrej jakości opony „uzbrojone” w technologie skracające drogę hamowania i zwiększające przyczepność. W badaniu dla Goodyear polscy kierowcy wyróżnili się na tle innych europejskich krajów wskazując zmianę opon na zimowe jako najważniejsze remedium na lęki na zimowej drodze (65% wobec europejskiej średniej 49%).
Przykładem innowacji w oponach zimowych są dwie technologie zastosowane w najnowszej oponie od Goodyear – w modelu UltraGrip Performance 3. Technologia Snow Protect zapewnia optymalną trakcję i przyczepność, które są kluczowe podczas poruszania się po zaśnieżonych drogach. Z kolei technologia Wet Grip+ ze zoptymalizowaną, okrągłą stopką zapewnia lepsze rozpraszanie wody na mokrej jezdni. Dzięki temu rozwiązaniu woda jest skutecznie spychana na boki, a nie do przodu, co znacząco zmniejsza ryzyko aquaplaningu.
[1] Więcej informacji o badaniu dla Goodyear dostępnych jest tutaj: https://news.goodyear.eu/pl-pl/lista-zimowych-lekow-drogowych--polscy-kierowcy-w-badaniu-opinii-dla-goodyear/.
David Waskuri
David Waskuri jest szwedzkim licencjonowanym psychologiem i specjalistą w zakresie leczenia psychologicznego i psychoterapii. Ponadto jest licencjonowanym psychoterapeutą i socjologiem. Posiada tytuł MBA i jest autorem publikacji naukowych. Ma duże doświadczenie w pracy z ludźmi borykającymi się m.in. z lękiem, depresją, stresem, niską samooceną i innymi kryzysami.
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.