Komunikaty PR

Eksploatacja ciężarówek w warunkach zimowych - wyzwania i popularne awarie

2023-12-07  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

W Polsce jest około 3,7 mln pojazdów ciężarowych, są to zarówno ciągniki siodłowe, pojazdy skrzyniowe, furgony i ciężki sprzęt wykorzystywany w przemyśle i na budowach. Z reguły takie pojazdy pracują przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne, a wiele z nich to również piaskarki typowe dla zimy. Eksperci PETRONAS zebrali dobre praktyki na temat prawidłowej eksploatacji w niskich temperaturach. Dowiedz się, jak zadbać o swój ciężki sprzęt w nadchodzących miesiącach.

Choć dzisiejsza zima nie jest tak sroga jak przed laty, to pierwsze listopadowe opady śniegu powinny skłonić do sprawdzenia stanu technicznego użytkowanego sprzętu. Nowoczesne samochody ciężarowe stają się coraz mniej zawodne, jednak nie da się całkowicie wyeliminować awarii związanych chociażby z usterkami części i podzespołów. W obliczu spadku temperatur kluczowe znaczenie ma poprawna eksploatacja układu napędowego, chłodzenia, a także pneumatyki. Właściwe ogumienie to klucz do bezpiecznej jazdy, a o dziwo nie każdy kraj wymaga opon zimowych lub choćby tych posiadających oznaczenie M+S (Mud & Snow, czyli Błoto i Śnieg). Eksperci PETRONAS przeanalizowali najczęściej zgłaszane usterki pojazdów ciężarowych, listując wnioski w dalszej części artykułu.

Silnik wysokoprężny a niskie temperatury

Zwykle wraz z pierwszą falą mrozów, wychodzą na jaw ukryte usterki układu napędowego. Jeśli silnik dymi, brakuje mu mocy i nierówno pracuje, to problem może dotyczyć kompresji. Szczególnie to się objawia podczas zimniejszych dni. Mogą zawodzić także wtryskiwacze, które latem nie dają objawów zużycia. Jednak najczęstszą bolączką motorów wysokoprężnych jest zatykający się filtr paliwa. W pierwszych tygodniach zimy w zbiornikach wielu samochodów znajduje się jeszcze paliwo letnie, które krzepnie już w temperaturze ok. 0°C! Kryształki parafiny wytrącające się z oleju napędowego mogą w niskich temperaturach zablokować filtr paliwa. W pracującym na co dzień sprzęcie to nie problem, jednak w przypadku rzadziej używanych pojazdów koniecznym może być dodanie preparatów obniżających temperaturę krzepnięcia oleju napędowego, aby uruchomić maszynę.

Niskie temperatury ujawniają ukryte usterki silnika. Wraz z ich nadejściem warto zadbać o gruntowny serwis filtrowo-olejowy. Dotyczy to także układu chłodzenia i wymiany płynu na zimowy. Choć PETRONAS kojarzony jest przede wszystkim z motorsportem i wysokimi temperaturami, to produkty z linii Urania i Tutela zachowują optymalną lepkość i wytrzymałość w każdych warunkach ­– podkreśla Magdalena Szczepańska, Doradca Techniczny PETRONAS Lubricants International.  

Kolejnym wyzwaniem podczas mrozu jest stan układu pneumatycznego. Bardzo często bywa on zawilgocony, co przy spadku temperatur może prowadzić do rozszczelnień i ponadnormatywnej pracy sprężarki. Dlatego od czasu do czasu powinno się opróżnić układ za pomocą zaworu spustowego i pozbyć się zalegającej w nim wody. Lodu możemy pozbyć się kilkukrotnie opróżniając i napełniając układ powietrzem. Powietrze zasysane przez sprężarkę będzie się nagrzewało i w końcu spowoduje odtajanie zamarzniętych zaworów.

Ciepło silnika pod kontrolą

Przyczyną ponadnormatywnego zużycia jednostki napędowej jest z reguły niewłaściwa temperatura pracy. W okresie letnim wiąże się to z ryzykiem przegrzania, natomiast w okresie zimowym z długotrwałym niedogrzaniem. To właśnie wtedy silnik pracuje w nieoptymalnych warunkach, co prowadzi do gromadzenia się osadów, zawilgocenia układu, korozji i postępującej degradacji silnika. Wysokiej jakości olej chroni silnik przed tym w sytuacji wysokich różnic temperatur. Oznacza to stabilne parametry oleju między wymianami, w efekcie czego silniki mają dłuższą żywotność przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Daje to wymierne korzyści firmom przewozowym, pomagając im podnosić rentowność (TCO). Bardziej wytrzymały olej zmniejsza kontakt metal-metal w silniku.

–  Trzymanie ciepła w ryzach jest kluczowe dla bezproblemowej eksploatacji silnika. Nowoczesne oleje, takie jak Urania, dobrze współpracują z systemami emisji spalin, w tym filtrami cząstek stałych, systemami SCR i EGR. Dzięki temu nowoczesne pojazdy z silnikami Euro 5 i Euro 6 mogą pokonywać długie dystanse, nawet w ekstremalnych warunkach. Istotne znaczenie ma tutaj autorska technologia PETRONAS – StrongTech™, która zawiera mocne łańcuchy cząsteczek, chroniących przed szkodliwymi osadamidodaje Magdalena Szczepańska.

Zadbaj o sprzęt podczas najbliższej zimy

Każdy przestój oznacza koszty i opóźnienia, na które nie warto tracić czasu. Wraz z nadejściem listopadowych przymrozków warto sprawdzić kilka kluczowych układów, aby cieszyć się bezproblemową jazdą w trasie. Na początek, warto wymienić filtr paliwa i usunąć wilgoć z układu paliwowego. Przy okazji można skontrolować poziom i stan oleju, w przypadku ubytków można skorzystać z dolewki. Kolejnym punktem na liście powinna być kontrola stanu ogumienia, wraz z pogorszeniem się pogody, spada przyczepność i pogarszają się właściwości jezdne. Na koniec warto sprawdzić stan ładowania akumulatora i wspomniany układ pneumatyczny, który również może ulec zawilgoceniu i zalodzeniu, a przez to zmniejszy się jego wydajność. Oczywiście do przedzimowego serwisu zachęcamy również właścicieli aut cywilnych, osobowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Goodyear wspiera floty transportowe w nowych wymogach dotyczących rozwiązań TPMS Biuro prasowe
2024-04-26 | 11:50

Goodyear wspiera floty transportowe w nowych wymogach dotyczących rozwiązań TPMS

Od lipca br. unijny obowiązek stosowania systemów TPMS w oponach pojazdów ciężarowych obejmie także opony w naczepach [1]. Przepisy – wprowadzane stopniowo od kilku
Motoryzacja Tańsze, bardziej ekonomiczne i z dofinansowaniem.
2024-04-26 | 07:00

Tańsze, bardziej ekonomiczne i z dofinansowaniem.

Mikromobilność staje się coraz popularniejsza. Jest to już nie tylko trend, w wielu przypadkach realizuje zmieniające się potrzeby komunikacyjne, szczególnie w dużych miastach.
Motoryzacja Volkswagen Financial Services zbadał, czego oczekują eksperci zarządzający flotą
2024-04-25 | 17:00

Volkswagen Financial Services zbadał, czego oczekują eksperci zarządzający flotą

To nie wysokość raty okazała się najważniejsza przy ocenie zadowolenia z usług zarządzania flotą. Wyniki badania Volkswagen Financial Services pokazały, że klienci flotowi najbardziej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.