SCM: 4 korzyści leasingu operacyjnego dla JDG
Mikrofirmy stają się coraz bardziej popularne. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko w pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło 80,1 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). To o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Prowadzenie firmy często wiąże się z koniecznością zakupu samochodu. Czy w tym celu warto zainteresować się leasingiem operacyjnym? W poniższym materiale ekspert Santander Consumer Multirent przedstawia 4 zalety takiego finansowania dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
Wrocław, 23 listopada 2023 r. – INFORMACJA PRASOWA
Prowadzenie działalności gospodarczej często wymaga korzystania z samochodu, który jest niezwykle przydatny np. podczas podróży służbowych czy transportu towaru. W związku z tym przedsiębiorca może zdecydować się na kupno samochodu na firmę. Nie wszyscy wiedzą, że nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność bez wieloletniego doświadczenia na rynku mogą w tym celu skorzystać z leasingu operacyjnego. Rozwiązanie to wiąże się z szeregiem korzyści, które prezentujemy poniżej.
- Łatwa dostępność
Jednoosobowe firmy mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu, szczególnie gdy nie mogą jeszcze pochwalić się wieloletnim stażem. Poza tym bankowe procedury udowadniania wiarygodności płatniczej i sprawdzania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa bywają czasochłonne i skomplikowane. Inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie JDG mają szansę na zdobycie finansowania nawet bez wieloletniego doświadczenia na rynku i wysokiej zdolności kredytowej.
- Mali przedsiębiorcy mogą ubiegać się o leasing na samochód nawet jeśli nie mają jeszcze za sobą wielu lat prowadzenia działalności – komentuje Paweł Dymowski, Business Development Manager z Santander Consumer Multirent. – Pod względem elastyczności jest to więc zdecydowanie lepszy wybór dla młodej firmy niż kredyt bankowy. Dzięki możliwości skorzystania z leasingu operacyjnego, przedsiębiorca nie musi też ponosić jednorazowego, dużego wydatku na zakup auta. Zyskuje za to możliwość zainwestowania zaoszczędzonej gotówki w rozwój swojego biznesu.
- Korzyści podatkowe
Leasing operacyjny samochodu na firmę jednoosobową to usługa objęta podatkiem VAT w wysokości 23 proc. Dodaje się go więc do czynszu inicjalnego oraz comiesięcznej raty leasingowej. Przedsiębiorca ma jednak prawo do jego odliczenia – o ile jest czynnym płatnikiem VAT.
- Duże znaczenie ma tutaj sposób korzystania z samochodu – mówi Paweł Dymowski z Santander Consumer Multirent. - Jeśli auto z leasingu jest używane jedynie w celach służbowych, przedsiębiorca może odliczyć 100 proc. wartości podatku VAT. Z kolei osoby, które korzystają z pojazdu zarówno służbowo, jak i prywatnie, mogą odliczyć 50 proc. VAT. Nieodliczona połowa może być jednak zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. W takie koszty można wrzucić też wydatki eksploatacyjne np. wymianę płynów czy opon, co jest dodatkową korzyścią dla przedsiębiorcy.
- Możliwość zmiany
Kolejną zaletą leasingu operacyjnego w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest opcja regularnej wymiany samochodu na nowy. W tym celu wystarczy zrezygnować z wykupu, zwrócić pojazd do leasingodawcy i podpisać nową umowę po zakończeniu dotychczasowej. Dzięki temu, jeśli lubimy zmiany albo czujemy, że auto, którego dotąd używaliśmy nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań, nie musimy przywiązywać się do niego na siłę albo tracić czasu na jego sprzedaż.
- Oszczędności i wygoda
Leasing dla jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się też z oszczędnościami, ponieważ leasingodawcy są w stanie uzyskać znaczne rabaty u dealerów samochodowych. W efekcie leasingobiorca płaci niewielką ratę, a więcej pieniędzy może włożyć w rozwój swojej działalności. Poza tym leasingodawcy często oferują dodatkowe usługi w pakiecie – np. serwis, ubezpieczenie lub wymianę opon. Dzięki temu użytkownik auta unika kolejnych wydatków i oszczędza również czas, który musiałby poświęcić na poszukiwanie usługodawców. Takie rozwiązanie daje klientowi duże poczucie komfortu.
- Przykładowo, w Santander Consumer Multirent, poza korzystnymi warunkami leasingu z opłatą wstępną nawet od 0 proc. wartości pojazdu i elastycznym finansowaniem, oferujemy naszym leasingobiorcom szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych m.in. OC, AC, NNW i assistance, możliwość wyrobienia karty paliwowej i pełną opiekę w procesie likwidacji szkody w przypadku kolizji – komentuje Paweł Dymowski z Santander Consumer Multirent. – Taki wachlarz usług pozwala naprawdę docenić rozwiązanie, jakim jest leasing operacyjny, zwłaszcza w przypadku małych przedsiębiorców, którzy nie mogą jeszcze pochwalić się wieloletnim stażem i nie posiadają dużego kapitału.
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.