Toyota i Amazon zacieśniają współpracę
Toyota Motor Corporation oraz należąca do Amazona spółka Amazon Web Services (AWS) połączą siły w rozwijaniu usług mobilnych dla użytkowników samochodów i partnerów biznesowych. Współpraca z AWS rozszerzy możliwości należącej do Toyoty cyfrowej platformy Mobility Services Platform (MSPF).
MSPF to cyfrowa platforma, na której Toyota oferuje wiele różnych usług mobilnych opartych na chmurze i Big Data. Służy ona także do rozwijania i wprowadzania do użytku nowej generacji aplikacji i usług dla kierowców i pasażerów. Korzystają z niej już m.in. firmy taksówkarskie, wypożyczalnie samochodów czy serwisy ride-sharingowe.
Platforma MSPF Toyoty otrzyma wsparcie od AWS za sprawą globalnej infrastruktury amerykańskiego koncernu oraz doświadczeniu Amazona w rozwoju systemów cyfrowych. Ta współpraca pomoże Toyocie w efektywnym przetwarzaniu i analizowaniu danych spływających codziennie z ogólnoświatowej floty samochodów Toyoty połączonych w sieci. Dane te służą za cenne źródło wiedzy przy projektowaniu nowych modeli oraz udoskonalaniu aktualnych. Jednocześnie cyfrowa platforma Toyoty pozwala rozwijać usługi mobilne takie jak car-sharing, ride-sharing, wynajem długoterminowy oraz serwisy do zarządzania flotami i aplikacje dla użytkowników samochodów.
„Łączność samochodów w sieci napędza wszystkie procesy projektowania, produkcji, sprzedaży i obsługi samochodów oraz wszelkiego rodzaju usługi i relacje z klientem w branży motoryzacyjnej. Poszerzenie naszej współpracy z AWS pozwoli nam szybciej się rozwijać na polu połączenia samochodów w sieci (connected cars) i usług mobilnych w chmurze” – powiedział Shigeki Tomoyama Chief Information & Security Officer oraz Chief Production Officer w Toyota Motor Corporation.
W Polsce system Toyota Connected Car pojawił się w 2019 roku w nowych modelach marki – Corolli, RAV4 i Camry. Jest dostępny za pośrednictwem aplikacji Toyota MyT, którą można za darmo pobrać w AppStore oraz Google Play. Obecnie oferuje pięć usług mobilnych, a w nadchodzących latach będzie systematycznie rozbudowywany. Usługa „Mój styl jazdy” pozwala zapisywać i przeglądać parametry dotyczące stylu jazdy, takie jak średnia i maksymalna prędkość, przyspieszenie czy przebyty dystans. „Z Toyoty do celu” przesyła na telefon dane z systemu nawigacji i prowadzi do celu, kiedy ostatni fragment trasy trzeba pokonać pieszo. „Znajdź moją Toyotę” wskazuje miejsce zaparkowania samochodu przy użyciu danych z Google Maps. „Wyślij do auta” pozwala zaplanować przejazd samochodem jeszcze przed wyjściem z domu i wysłać do systemu nawigacji w samochodzie współrzędne miejsca docelowego. „Moje podróże” umożliwia śledzenie trasy każdego przejazdu oraz odtworzenie jej ze wszystkimi szczegółami. Funkcja „Przypomnienia o przeglądzie” – analizuje rzeczywisty przebieg auta i na tej podstawie wysyła powiadomienia o zbliżającym się przeglądzie.
![Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL] Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/703287956/depositphotos-386621210-l,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL]

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie, Mercedes odpowiada
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.