Komunikaty PR

Możemy poprawić wykrywalność nowotworów raka jelita grubego w Polsce

2024-09-04  |  10:00

Rak jelita grubego zajmuje trzecie miejsce wśród nowotworów najczęściej występujących w Polsce. Zatrzymać te statystyki może pomóc profilaktyka, m.in. kolonoskopia. Dla pacjentów odczuwających przed tym badaniem strach wachlarz metod diagnostycznych poszerzył się ostatnio o testy epigenetyczne pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.

Ponad 19 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka jelita grubego, ponad 12 tys. umiera z tego powodu. Wczesne zmiany nowotworowe można zdiagnozować i je usunąć, co istotnie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. 

Nowotwór jelita grubego jest o tyle groźny, że nie wykazuje swoistych objawów we wczesnych stadiach rozwoju choroby, przez lata rośnie w obrębie jelita grubego,  a często objawy pojawiają się, gdy pacjent ma już przerzuty. Dlatego badania w formie przesiewowej są tutaj szczególnie ważne. Dzięki nim nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe można zidentyfikować i usunąć, zanim będą miały szansę się rozprzestrzenić na inne narządy

– mówi Krystyna Guzek, Kierownik Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.

Do zwiększenia liczebności badań przesiewowych, a zatem większej wykrywalności, może przyczynić się udostępnienie testów epigenetycznych. Jest to nieinwazyjne badanie, pozwalające na wykrycie nowotworu jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium rozwoju. Łatwość w użyciu i nieinwazyjny charakter testu pomagają pacjentom przezwyciężyć obawy związane z przesiewowym badaniem w kierunku raka jelita grubego.

Regularne badania profilaktyczne są jednym w kluczowych czynników, aby utrzymać dobry stan zdrowia, a także wykryć i wyleczyć chorobę jeszcze na wczesnym etapie. Jest to także spójne z założeniami Medicover dotyczącymi profilaktyki zdrowia. Naszym celem jest podniesienie świadomości dotyczącej wpływu codziennych nawyków na ryzyko rozwoju wielu schorzeń

– mówi Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.

Nieinwazyjny test w kierunku raka jelita grubego jest już dostępny w Szpitalu Medicover i w centrach Medicover na terenie całej Polski.

Pacjenci onkologiczni pod szczególną opieką

Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej przechodząc przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia, często mogą być zagubieni w systemie i nie wiedzieć, jak mają dalej postępować. Właśnie dla takich osób  Medicover uruchomił program Onko-Medi-Cover: opieka skoordynowana przyspiesza proces diagnostyczny i leczenie, a każdy pacjent otrzymuje pomoc koordynatora. Jest to najczęściej pielęgniarka lub pielęgniarz, która wspiera pacjenta na każdym etapie leczenia: koordynuje badania i konsultacje lekarskie potrzebne do postawienia ostatecznego rozpoznania, wspiera i instruuje pacjenta, wskazuje mu listę placówek referencyjnych specjalizujących się w leczeniu konkretnych typów nowotworów.

Nowotwory, takie jak rak jelita grubego mogą stanowić duże obciążenie ekonomiczne dla pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej – to są nie tylko bezpośrednie wydatki na opiekę onkologiczną, lecz także koszty niezwiązane z opieką zdrowotną, takie jak utrata produktywności i koszty alternatywne dla opiekunów chorych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG Biuro prasowe
2025-05-08 | 08:30

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Diagnostyka od lat łączy działalność biznesową z misją społeczną, którą jest realizowanie badań, aby pomagać ludziom dbać o zdrowie i żyć dłużej. Lider rynku
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.