Możemy poprawić wykrywalność nowotworów raka jelita grubego w Polsce
Rak jelita grubego zajmuje trzecie miejsce wśród nowotworów najczęściej występujących w Polsce. Zatrzymać te statystyki może pomóc profilaktyka, m.in. kolonoskopia. Dla pacjentów odczuwających przed tym badaniem strach wachlarz metod diagnostycznych poszerzył się ostatnio o testy epigenetyczne pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.
Ponad 19 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka jelita grubego, ponad 12 tys. umiera z tego powodu. Wczesne zmiany nowotworowe można zdiagnozować i je usunąć, co istotnie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.
– Nowotwór jelita grubego jest o tyle groźny, że nie wykazuje swoistych objawów we wczesnych stadiach rozwoju choroby, przez lata rośnie w obrębie jelita grubego, a często objawy pojawiają się, gdy pacjent ma już przerzuty. Dlatego badania w formie przesiewowej są tutaj szczególnie ważne. Dzięki nim nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe można zidentyfikować i usunąć, zanim będą miały szansę się rozprzestrzenić na inne narządy
– mówi Krystyna Guzek, Kierownik Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.
Do zwiększenia liczebności badań przesiewowych, a zatem większej wykrywalności, może przyczynić się udostępnienie testów epigenetycznych. Jest to nieinwazyjne badanie, pozwalające na wykrycie nowotworu jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium rozwoju. Łatwość w użyciu i nieinwazyjny charakter testu pomagają pacjentom przezwyciężyć obawy związane z przesiewowym badaniem w kierunku raka jelita grubego.
– Regularne badania profilaktyczne są jednym w kluczowych czynników, aby utrzymać dobry stan zdrowia, a także wykryć i wyleczyć chorobę jeszcze na wczesnym etapie. Jest to także spójne z założeniami Medicover dotyczącymi profilaktyki zdrowia. Naszym celem jest podniesienie świadomości dotyczącej wpływu codziennych nawyków na ryzyko rozwoju wielu schorzeń
– mówi Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.
Nieinwazyjny test w kierunku raka jelita grubego jest już dostępny w Szpitalu Medicover i w centrach Medicover na terenie całej Polski.
Pacjenci onkologiczni pod szczególną opieką
Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej przechodząc przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia, często mogą być zagubieni w systemie i nie wiedzieć, jak mają dalej postępować. Właśnie dla takich osób Medicover uruchomił program Onko-Medi-Cover: opieka skoordynowana przyspiesza proces diagnostyczny i leczenie, a każdy pacjent otrzymuje pomoc koordynatora. Jest to najczęściej pielęgniarka lub pielęgniarz, która wspiera pacjenta na każdym etapie leczenia: koordynuje badania i konsultacje lekarskie potrzebne do postawienia ostatecznego rozpoznania, wspiera i instruuje pacjenta, wskazuje mu listę placówek referencyjnych specjalizujących się w leczeniu konkretnych typów nowotworów.
Nowotwory, takie jak rak jelita grubego mogą stanowić duże obciążenie ekonomiczne dla pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej – to są nie tylko bezpośrednie wydatki na opiekę onkologiczną, lecz także koszty niezwiązane z opieką zdrowotną, takie jak utrata produktywności i koszty alternatywne dla opiekunów chorych.

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.