Nagradzany Kwadrat z pozwoleniem na użytkowanie
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Zakończyła się budowa drugiego etapu charakterystycznego osiedla Kwadrat przy ul. Inżynierskiej na wrocławskim Grabiszynie. Budynek właśnie dostał pozwolenie na użytkowanie. Jego wyróżniająca się elewacja jest doskonałym przykładem mocnego trendu architektonicznego. Kwadrat ma już na koncie międzynarodową nagrodę.
Nowy Kwadrat to kolorystyczny negatyw pierwszego budynku. To, co było grafitowe, jest białe, i odwrotnie. Elewacja jest ciemna, a loggie są jasne. Stworzyły one powtarzalny element kompozycyjny. Wzory, motywy i geometryczne kształty na elewacjach są dziś często wykorzystywane przez architektów. We Wrocławiu ten trend jest wyraźnie widoczny i rozwija się w szybkim tempie. – Porządkujące przestrzeń patterny były popularne w latach sześćdziesiątych, teraz wracają w wielkim stylu. My przywiązujemy do nich niezwykłą wagę, ponieważ tworzą niebanalne i przyciągające uwagę elewacje. To nasz pomysł na nowoczesną architekturę miejską – przyznaje Artur Szczepaniak, założyciel i projektant główny pracowni AP Szczepaniak, która zaprojektowała Kwadrat.
Jednorodne i wyraźne wzory niegdyś były znakiem rozpoznawczym architektury biurowej, dziś coraz częściej pojawiają się na budynkach mieszkalnych i aparthotelowych. Oprócz Kwadratu idealnym przykładem z Wrocławia jest Nowa Manufaktura (ul. Kościuszki) i Starter III (skrzyżowanie ul. Borowskiej i Dyrekcyjnej).
– Zainspirowani światowymi trendami zawsze staramy się iść w stronę powtarzalnych elementów, motywów i deseni. To harmonizuje kompozycję – wyjaśnia Artur Szczepaniak.
Charakterystyczny wzór przyniósł Kwadratowi rozgłos nie tylko we Wrocławiu, ale także na arenie międzynarodowej. W 2019 roku projekt zdobył nagrodę Award Winner w prestiżowym międzynarodowym konkursie European Property Awards.
Z efektu końcowego zadowoleni są nie tylko architekci, lecz także inwestor - Profit Development: – Kiedy kilka lat temu powstawała koncepcja Kwadratu, można było ją uznać za nowatorską i odważną. Pod względem estetyki wykonania realizacja jest nowoczesna, ponadczasowa i bardzo ciekawa. Za dziesięć lat budynek też będzie się wyróżniał. Dla wielu osób to duży walor. Coraz więcej mieszkańców docenia atuty nieszablonowej architektury – stwierdza Artur Smoleń, dyrektor dział obsługi klienta w Profit Development.
Artur Smoleń podkreśla, że grafitowo-biały Kwadrat został zaprojektowany i wykonany z pieczołowitością oraz troską o prostotę formy. Na etapie projektowania ważne było, aby bryła korespondowała z otoczeniem. Należało pamiętać, że w pobliżu osiedla stoi ceglany budynek Centrum Historii Zajezdnia. – Ceramiczne, szkliwione płytki klinkierowe na elewacji nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie – wyjaśnia Artur Szczepaniak. – Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia. Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Grafitowo-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały Kwadratowi nowoczesnego wyglądu – tłumaczy.
Zdaniem inwestora mocnym akcentem Kwadratu jest przyciemniane szkło, które z jednej strony daje poczucie prywatności, a z drugiej nie ogranicza widoczności. – Stosując to nietypowe rozwiązanie uzyskaliśmy także efekt gry refleksów na elewacji, dzięki czemu budynek prezentuje się jeszcze efektowniej – zauważa Artur Smoleń z Profit Development.
W nowym, 5-piętrowym budynku, jest 158 mieszkań o wielkości od 22 do 105 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4. Wszystkie posiadają balkony lub loggie z deską tarasową w standardzie. W halach garażowych przygotowano 168 miejsc postojowych. Na terenie osiedla znajdują się plac zabaw, zielone patio i stojaki na rowery. Drzwi do budynków są w nowoczesnym systemie „hands free”, rozpoznającym mieszkańców i umożliwiającym otwieranie bez użycia klucza.
http://www.apsz.com.pl/
TEAL Z NOWYM NAJEMCĄ. DO OFF PIOTRKOWSKA CENTER WPROWADZA SIĘ NEST LEASING S.A
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.