Komunikaty PR

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane

2024-04-15  |  11:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

W piątek, 12 kwietnia br., Komisja Europejska ogłosiła 20 laureatów Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024, konkursu organizowanego czwarty rok z rzędu ze środków polityki spójności.

Nagrody te nagradzają wybitne projekty i inicjatywy, które łączą zrównoważony rozwój, inkluzywność i wybitną estetykę, pokazując, w jaki sposób Europejski Zielony Ład może praktycznie wesprzeć życie ludzi i społeczności. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach, dla dwóch typów projektów: tych o ugruntowanej pozycji („Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu") oraz dla obiecujących inicjatyw młodszych kandydatów („Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu").

Edycja 2024 objęła specjalną nagrodę dla projektów związanych z odbudową Ukrainy, a także położyła silny nacisk na regiony UE stojące w obliczu wyzwań społeczno-gospodarczych lub tych związanych z transformacją ekologiczną.

Zwycięzcy odebrali nagrody podczas ceremonii w ramach Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu z rąk Elisy Ferreiry, komisarz ds. spójności i reform, oraz Iliany Iwanowej, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, w obecności Wsiewołoda Czencowa, ambasadora Ukrainy przy Unii Europejskiej.

Laureaci Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024

Zwycięzcami i laureatami nagród „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu” zostali:

  • Map4Water: One thousand fountains city (Bośnia i Hercegowina) zwycięzca w publicznym głosowaniu przeprowadzonym we wszystkich kategoriach. Projekt polega na mapowaniu i ulepszaniu publicznych fontann wodnych w Sarajewie, przy szerokim zaangażowaniu społeczeństwa, w tym władz lokalnych, mieszkańców i turystów.
  • Făget Forest Park; Cluj's Green Lung (Rumunia), zwycięzca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą”, za zarządzanie rekreacją i ochronę dużego parku leśnego.
  • Flytevi - Blue Urban Community Garden (Szwecja), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą”, za wspieranie społeczności za pomocą zrównoważonych rozwiązań w zakresie żywności i wody.
  • SET Community Gardens (Holandia), zwycięzca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za łączenie pokoleń z różnych środowisk społeczno-kulturowych poprzez miejski ogród i centrum społeczności permakulturowej.
  • Concrete to Culture (Bułgaria), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za przekształcenie kompleksu biurowego na obrzeżach Sofii w aktywną przestrzeń społeczną.
  • Rooftop Garden (Hiszpania), zwycięzca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za promowanie włączenia społecznego osób niepełnosprawnych poprzez ogrodnictwo.
  • Yes We Camp (Francja), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za wsparcie społeczności poprzez inicjatywy aktywizacji przestrzeni.
  • A Sustainable Campus Transformation (Luksemburg), zwycięzca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za renowację budynków przy użyciu materiałów z odzysku w celu zminimalizowania wpływu na środowisko.
  • Re-Sourcing Commons (Austria), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wykorzystanie odzyskanych materiałów i zapewnienie współpracy społeczności w publicznym parku.

Zwycięzcami i laureatami nagród „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” zostali:

  • Regenerative Agriculture Hub (Hiszpania) zwyciężył w publicznym głosowaniu za skupienie się na zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska praktykach rolniczych, które promują bioróżnorodność.
  • Cultivating Companionship (Niemcy), zwycięzca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą", za propozycję badania na polu kukurydzy, które ma na celu promowanie wśród architektów i rolników myślenia projektowego.
  • Hydroscape Lisbon (Portugalia), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Ponowne połączenie z naturą”, za badanie roli wody w odporności klimatycznej i przestrzeni społecznej w mieście.
  • Cooperative Ownership of Communities (Węgry), zwycięzca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za promowanie przystępnych cenowo mieszkań i integracji poprzez renowację cyrkularną i zrównoważone praktyki.
  • Co-llection (Grecja), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności”, za promowanie krajobrazu wiejskiego poprzez sztukę i współpracę społeczności.
  • Community reBuilding (Ukraina), zwycięzca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za wzmocnienie pozycji ukraińskich społeczności poprzez tworzenie lub renowację Centrów Budowania Społeczności.
  • Teufelsberg Transformation Lab (Niemcy), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują”, za pionierskie innowacje w zakresie polityki współpracy poprzez Design Thinking.
  • Urban_MYCOskin (Portugalia), zwycięzca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za przekształcanie odpadów w przyjazne dla środowiska, cenne materiały.
  • The Station (Belgia), zdobywca drugiego miejsca w kategorii „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia”, za zaproponowanie autonomicznej stacji roboczej zasilanej energią odnawialną w celu transformacji sezonowych zbiorów.

Zwycięzcami i laureatami nagród „Specjalne uznanie dla wysiłków Ukrainy na rzecz odbudowy i ożywienia gospodarczego” zostali:

  • Nad Dzherelom z Rady Miejskiej Lwowa, zwycięzca, nagrodzony za uporządkowanie opuszczonego obszaru naturalnego w celu integracji społecznej przy jednoczesnej dbałości o ekosystem i różnorodność biologiczną.
  • Leo States, zdobywca drugiego miejsca, za zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla przesiedleńców wewnętrznych w Ukrainie.

Spośród 49 finalistów wybrano 20 nagrodzonych projektów, które ucieleśniają zasady Nowego Europejskiego Bauhausu. Otrzymały one nagrodę pieniężną w wysokości do 30 000 euro oraz wsparcie komunikacyjne, który pomoże im w dalszym rozwijaniu swoich projektów lub kopiowaniu ich w całej Europie.

Informacje ogólne

Nagrody 2024 wyróżniły najlepsze inicjatywy NEB w czterech kategoriach:

  • Ponowne połączenie z naturą;
  • Odzyskanie poczucia przynależności;
  • Priorytetowe traktowanie miejsc i osób, które najbardziej tego potrzebują;
  • Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia.

W każdej z czterech kategorii ustanowiono dwa równoległe wątki konkursowe: „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu" poświęcony istniejącym i ukończonym projektom z wyraźnymi, pozytywnymi wynikami oraz „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” poświęcony koncepcjom zgłoszonym przez młode talenty w wieku do 30 lat.

Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to kreatywna i interdyscyplinarna inicjatywa, która łączy Europejski Zielony Ład z codziennym życiem. Dąży do namacalnych zmian, które poprawiają nasze codzienne życie. Wdraża zrównoważone rozwiązania w zakresie przekształcania budowli i stylu życia. NEB łączy zrównoważony rozwój z dobrym projektowaniem w celu zmniejszenia śladu węglowego, zapewniając jednocześnie integrację i przystępność cenową dla wszystkich, z poszanowaniem różnorodnych kultur i tradycji Europy. Inicjatywa zachęca wszystkich Europejczyków do wspólnego budowania zrównoważonej i inkluzywnej przyszłości.

Od momentu uruchomienia programu, trzy lata temu w ramach orędzia o stanie Unii z 2020 r. wygłoszonym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen, NEB zainspirował silny ruch oddolny i aktywne zaangażowanie państw członkowskich, regionów i gmin w całej UE. Zaowocowało to licznymi działaniami we wszystkich państwach członkowskich - w sumie prawie 500 dedykowanych projektów - w obszarach badań i innowacji, spójności, rozwoju regionalnego i miejskiego, rozwoju umiejętności i kultury. Tętniąca życiem społeczność NEB, licząca prawie 1400 członków, działa obecnie w całej UE, docierając do milionów Europejczyków.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia spełniło się jedno z największych marzeń kilku pokoleń Polek i Polaków. Pamiętamy te łzy wzruszenia z powodu
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-09 | 10:00

Nowy Europejski Bauhaus znów rozkwita – Festiwal NEB wraca do Brukseli

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-03-14 | 16:00

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu powraca do Brukseli

Komisja Europejska zapowiedziała właśnie drugą edycję Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu (eng. New European Bauhaus - NEB), która odbędzie się w dniach 9-13 kwietnia w Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.