Najnowocześniejsza wycinarka Mazaka już w Polsce
Alu-frost jest pierwszym zakładem w Europie, który swój park maszynowy wyposażył w nową laserową wycinarkę FT-150 FIBER słynnej japońskiej marki Mazak. Firma z podbiałostockich Sowlan zapłaciła za nią około 6 mln zł.
- Stawia nas to w rzędzie najnowocześniejszych przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metalu i cięciem laserem nie tylko w Polsce, ale też Europie - nie kryje dumy Piotr Świrko, prezes alu-frost.
Inny wymiar cięcia laserem w alu-frost
Yamazaki Mazak to jeden z najlepszych, światowych producentów obrabiarek CNC. Firma obsługiwała m.in. zespół McLaren-Honda w Formule One.
Wycinarka FT-150 FIBER miała swoją światową premierę wiosną 2020 roku. Jak powiedział wówczas Gaetano Lo Guzzo, dyrektor sektora maszyn laserowych Mazak na Europę zastosowano w niej innowacyjne technologie, zaprojektowane specjalnie z myślą o szybkim i dokładnym cięciu rur o średniej i małej średnicy.
Wymieniał też inne atuty urządzenia: wykorzystanie rezonatora światłowodowego, bardzo wysokie prędkości posuwu oraz możliwość realizacji wielu różnych procesów na jednej maszynie.
To wszystko czyni z FT-150 FIBER “idealne rozwiązanie do produkcji wielkoseryjnej, przenoszące obróbkę laserową na zupełnie nowy poziom” -
podsumował Gaetano Lo Guzzo, dyrektor sektora maszyn laserowych Mazak na Europę
Szybkie cięcie, optymalizacja kosztów
Alu-frost ma wieloletnie doświadczenie w cięciu laserem. W swoim parku maszynowym firma korzystała dotychczas trzech laserów fiber o różnej mocy. Nowa wycinarka Mazaka dotarła do Sowlan pod koniec maja.
- To jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń w Europie - mówi Piotr Świrko z alu-frost. - Dokładnie przeanalizowaliśmy potrzeby rynku i możliwości maszyny. Dzięki niej będziemy świadczyć kompleksowe i wysoce specjalistyczne usługi, do tej pory trudno dostępne i poszukiwane przez klientów.
Wycinarka Mazaka tnie automatycznie rury i profile zamknięte o przekroju okrągłym, kwadratowym i prostokątnym oraz profile otwarte i specjalne. Źródło lasera FIBER ma moc 3kW. Tnie materiały takie jak np. stal konstrukcyjna, kwasoodporna i aluminium (o grubości do 6 mm), a także miedź, mosiądz czy ocynk (do 3 mm). Dzięki ruchomej głowicy może je ciąć również pod różnymi kątami. Autorskie oprogramowanie Mazaka umożliwia optymalizację czasu i kosztów produkcji. Funkcja edycji danych 3D skraca czas przygotowania modeli i oczekiwania.
alu-frost może więcej
Zakup urządzenia poszerza zakres usług alu-frost. Zakład spełnia teraz oczekiwania i wymagania bardzo różnych branż i klientów. Stolarze mogą zamawiać z firmie z Sowlan balustrady schodowe, metalowe części mebli, itp. Na potrzeby deweloperki alu-frost będzie wycinać zabudowy balkonów, poręcze, słupki i inne elementy konstrukcyjne. Laserowa, precyzyjna wycinarka będzie też przydatna w sektorze maszynowym. Powstaną na niej elementy do urządzeń budowlanych, rolniczych, spożywczych czy elektrycznych. Ostatnio alu-frost otrzymuje też coraz więcej zamówień od firm zajmujących się wystrojem wnętrz, na przykład produkcją lamp, dekoracji ściennych czy ogrodowych.
- Do tej pory specjalizowaliśmy się w skomplikowanym cięciu blach płaskich. Półprodukty alu-frost można znaleźć w wielu miejscach, choć nie widniejemy na etykietce - zauważa prezes Świrko. - Uruchomienie nowej usługi cięcia rur i profili otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy. Za kilka lat idąc schodami będziemy trzymać się barierki wciętej na naszej maszynie Mazak, powiesimy kurtkę na wieszaku z obrobionych przez nią rurek, usiądziemy przy biurku, którego uchwyty i nóżki będą też jej produktem. Ta inwestycja sprawia, że od teraz możemy realizować jeszcze bardziej wymagające zamówienia i jesteśmy konkurencyjni nie tylko w Polsce, ale także wobec firm zachodnich

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.