Najszybsze lasery Podlasia
Działająca w podbiałostockich Sowlanach firma alu-frost zajmująca się cięciem laserem i obróbką metali należy do najnowocześniejszych w regionie. Jej park maszynowy składa się przede wszystkim z wyspecjalizowanych laserów, które tną nawet 10-krotnie szybciej niż maszyny starego typu.
Najważniejszymi urządzeniami, na których opiera się produkcja zakładu, są trzy lasery o mocy - 2kW, 6kW i 10kW, tnące w technologii fiber. Cięcie laserem od starszej metody CO2, popularnej jeszcze dekadę temu, różni się przede wszystkim tym, że ostrzem tnącym jest tu światłowód. Jak mówią eksperci, między obydwoma technologiami jest przepaść, jak między maszyną do pisania i komputerem.
3 lasery fiber
Technologia fiber stosowana w alu-frost jest precyzyjna, bardziej ekonomiczna i dużo szybsza od metody z użyciem CO2. Polega ona na szybkiej zamianie energii elektrycznej w tnącą wiązkę świetlną. Aktualnie uważana jest za najefektywniejszą technikę obróbki metali.
- Wielu klientów, którzy chcą skorzystać z usługi cięcia laserem i zależy im na czasie, zwraca się właśnie do nas, ponieważ dzięki metodzie fiber potrafimy wykonać zlecenie nawet 10-krotnie szybciej niż firmy dysponujące starszymi maszynami. Nasze wycinarki tną w tempie nawet 200 km na godzinę. Uchodzimy za najszybszy pod tym względem zakład na Podlasiu - wyjaśnia Piotr Świrko, prezes alu-frost. - Nasz ostatni nabytek to laser o mocy 10 kW. Dzięki niemu możemy obsłużyć naszych klientów jeszcze bardziej kompleksowo.
Inne maszyny
Z usług alu-frost korzystają różne branże, od motoryzacyjnej, przez roliczniczą po spożywcze. Przeważnie zlecają w Sowlanach wycinanie części do maszyn lub elementów konstrukcyjnych.
Poza laserami na park maszynowy alu-forst składa się też prasa krawędziowa o nacisku 150 ton.
- Nasza krawędziarka zagina elementy o maksymalnej długości 3100 mm. Urządzenie to znacznie poprawia nasze możliwości konstrukcyjne. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać bardziej zaawnasowane i zróżnicowane detale i części - mówi Monika Piłasiewicz z alu-frost.
Innym urządzeniem, bez którego alu-frost nie byłby tym, czym jest, czyli kompleksowym zakładem zajmującym się obróbką metali jest frezarka. Ma ona szerokie zastosowanie przy obróbce aluminium i stopów lekkich. Maszyna posiada też stół roboczy o rozmiarze 1000x1500 cm (obroty wrzeciona zamontowanego na nim osiągają szybkość 24 000/min).
Przede wszystkim ludzie
Jednak to nie maszyny stanowią o tym, że alu-frost uchodzi za największego eksperta na Podlasiu w dziedzinie cięcia laserem. Nie byłoby to możliwe bez wykwalifikowanej i zgranej załogi.
- Nasz zespół inżynierów i konstruktorów zawsze udzieli profesjonalnej porady, zarówno w kwestii doboru materiałów, ich grubości, jak i rozwiązań technologicznych. Czasami wystarczy pięć minut rozmowy z doświadczonym konstruktorem i zmienia się koncepcja, a klient dostaje to, o co mu chodziło, ale wykonane staranniej, ekonomiczniej i zgodnie ze sztuką - dodaje Piotr Świrko.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.