Nie daj sobie w kaszę dmuchać, czyli uwaga na glifosat w kaszy gryczanej!
Czy pamiętacie Państwo nasz poprzedni raport o glifosacie w kaszach gryczanych? W swoich komentarzach do wyników badań i podziękowaniach daliście nam ogromne wsparcie po tej publikacji – dziękujemy! Robimy kolejny krok. Sprawdzamy, na ile od poprzedniego raportu podniosła się jakość kaszy gryczanej. Czy nadal możemy w niej znaleźć trujący glifosat?
Nie chcemy straszyć, ale obecność glifosatu w żywności to naprawdę poważna sprawa. Dlatego w trosce o zdrowie wszystkich smakoszy kasz, Fundacja Konsumentów we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich sprawdziła, czy 10 wybranych z półek sklepowych produktów jest wolnych od szkodliwej substancji. Poprzednie testy kasz gryczanych z września 2019 r. wykazały, że w 6 na 10 wybranych produktów znaleźć można było szkodliwy dla człowieka glifosat, w tym 4 produkty przekroczyły dopuszczalny w prawie poziom. W najnowszym badaniu sprawdziliśmy przy okazji, czy producenci kasz wyciągnęli wnioski z naszego poprzedniego badania przygotowanego we współpracy z Programem FoodRentgen (raport dostępny jest na stronie www.testy.konsumenci.org).
Dla konsumentów nie ma lepszego źródła informacji o jakości produktów niż wyniki niezależnych testów prowadzonych przez organizacje konsumenckie.
Konsument w żadnym wypadku nie powinien trafić na produkt, w którym występują przekroczenia dopuszczalnych prawem norm, czyli na produkt potencjalnie zagrażający jego zdrowiu – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów. Jednocześnie cieszy fakt, iż wśród badanych kasz są produkty czyste. Zależy nam na tym, by konsumenci nie bali się jeść kaszy. W końcu jest to jedna z ulubionych, tradycyjnych polskich potraw, źródło węglowodanów, zawierające też witaminy z grupy B, wapń, magnez oraz wiele innych mikro i makroelementów korzystnych dla naszego organizmu. Czy kasza w naszych sklepach jest wolna od glifosatu, poinformujemy już wkrótce, publikując wyniki najnowszego badania kaszy gryczanej.
Raport Fundacji Konsumentów i Instytutu Spraw Obywatelskich jest ważnym wydarzeniem. Powinniśmy nagłaśniać takie sprawy w społeczeństwie, aby ludzie rozumieli, jak ważne jest to, co kupują, co jedzą i co podają swoim dzieciom. Glifosat pobierany w podwyższonych dawkach przez dłuższy czas ma fatalne skutki zdrowotne dla ludzi, przede wszystkim na wczesnym etapie rozwoju człowieka, ale również w czasie dorosłości. Miejmy nadzieję, że zakaz jego stosowania nastąpi jak najszybciej, ponieważ trzeba chronić zdrowie publiczne – twierdzi prof. dr hab Ewa Rembiałkowska, prezes Stowarzyszenia Forum Rolnictwa Ekologicznego im. M. Górnego.
Czy wiesz co jesz? Czy w Twoich codziennych zakupach są rakotwórcze kasze? Czy na pewno wiesz co kupujesz? Odpowiedzi na te pytania konsumenci znajdą w raporcie. Przed spożyciem kolejnej paczki kaszy zapoznaj się z treścią raportu i skonsultuj go ze swoją rodziną – radzi Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
Najnowszy raport ujrzy światło dzienne już w najbliższy wtorek, 23.02 br. i będzie dostępny na stronie testy.konsumenci.org
Badania kaszy gryczanej sfinansowane zostały ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Fundacja Konsumentów to organizacja pozarządowa, której zależy na pomocy konsumentom. Konsumenci w relacji do przedsiębiorców posiadają znacznie mniej informacji o sprzedawanym towarze lub usłudze, są też słabszą stroną w przypadku sporu. Cykl pod hasłem „Konsumenci testują”, prezentuje wyniki niezależnych testów produktów i ma ułatwić konsumentom świadomy wybór towarów (raporty są dostępne na www.testy.konsumenci.org). Fundacja udziela bezpłatnej pomocy prawnej w ramach Infolinii Konsumenckiej finansowanej przez UOKiK (ponad 7000 porad miesięcznie) i portalu porady.konsumenci.org, gdzie w kilka minut konsument może samodzielnie znaleźć odpowiedź na nurtujący go problem związany z zakupionym towarem. Szkoli także przedsiębiorców z prawa konsumenckiego (szkolenia.konsumenci.org).
Dowiedz się więcej na: https://konsumenci.org
Instytut Spraw Obywatelskich to organizacja którą tworzą społecznicy działający na rzecz dobra wspólnego. Od 2009 r. w ramach kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” walczy o bezpieczną żywność bez GMO, antybiotyków i pestycydów oraz rolnictwo przyjazne ludziom i środowisku. Domaga się skutecznej kontroli żywności przez instytucje państwowe oraz informuje o zagrożeniach ze strony Napędów Genowych CRISPR – nowych technologii modyfikacji genetycznych człowieka, zwierząt i roślin. Promuje patriotyzm gospodarczy – kupowanie lokalnych, polskich produktów. W batalii o prawa konsumentów doprowadził do uchwalenia przez polski parlament ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania GMO („Wolne od GMO”). Od 2018 r. mobilizuje obywateli do działań na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu (Petycja NIE dla glifosatu!). Co tydzień wydaje Tygodnik Spraw Obywatelskich.
Dowiedz się więcej na: https://instytutsprawobywatelskich.pl
Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, agencja Face it!
Tel. + 48 601 369 597; e-mail: k.grygielska@agencjafaceit.pl

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.