Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od wyników matury. W ramach usługi nauczyciel przeprowadza analizę zadań maturalnych wykonanych przez ucznia. Jeżeli okaże się, że punkt został odebrany niesłusznie, wówczas maturzysta otrzyma gotowe odwołanie, które może wysłać do okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Dawid Uczy, a właściwie Dawid Otulak, wprowadził do swojej oferty analizę arkuszy maturalnych z biologii i chemii. Usługa polega na sprawdzeniu wybranych zadań wykonanych przez maturzystę i zweryfikowaniu, czy punkty zostały odebrane słusznie. Jeżeli zadanie zostało wykonane błędnie, maturzysta otrzyma stosowne wyjaśnienie. Natomiast w razie nieuzasadnionej utraty punktów nauczyciel przygotuje odwołanie, które maturzysta będzie mógł dołączyć do wniosku o weryfikację sumy punktów. Odpowiedź z analizą zostanie wysłana na adres e-mail w ciągu 36 godzin.
Jak otrzymać analizę zadań maturalnych?
W celu skorzystania z oferty platformy Dawid Uczy należy wykupić odpowiedni wariant usługi dostępny na stronie https://dawiduczy.pl/analiza-i-odwolanie-maturalne/. Na chwilę obecną dostępne są dwa: pakiet z analizą do 10 punktów i pakiet z analizą powyżej 10 punktów. Następnie należy przygotować zadania do analizy w formacie .pdf lub .jpg i wysłać je na adres poczty elektronicznej wskazanej na stronie. W tytule należy wpisać swoje imię i nazwisko, a także login użytkownika ze strony dawiduczy.pl (najpierw należy zarejestrować się na platformie). Odpowiedź na maila powinna nadejść w ciągu 36 godzin. Jeżeli punkty zostały odebrane niesłusznie, maturzysta otrzyma gotowe odwołanie, które może dołączyć do wniosku do dyrektora OKE. W razie błędnie wykonanego zadania maturzysta dowie się, co zadecydowało o odebraniu punktów przez egzaminatora.
Mam gotowe odwołanie, i co dalej?
Po otrzymaniu odwołania maturalnego w wiadomości od Dawida Otulaka należy wysłać wniosek o weryfikację sumy punktów do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej (załącznik 25b). Nie warto z tym zwlekać, ponieważ formularz należy złożyć w ciągu 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu do arkusza maturalnego. Wniosek można przesłać drogą elektroniczną, przy czym formularz należy wydrukować, wypełnić i podpisać, a następnie zeskanować i dodać jako załącznik do maila. Wniosek wraz z gotowym odwołaniem można również przesłać faksem lub dostarczyć osobiście do właściwej siedziby OKE. Odpowiedź zostanie wysłana pocztą tradycyjną lub elektroniczną w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku (czas ten może się wydłużyć).
Abiturienci mogą zajrzeć do ocenionego arkusza maturalnego
Według sprawozdania Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w 2024 roku do egzaminu maturalnego z biologii przystąpiło 41 093 uczniów (w tym 557 osób z niepełnosprawnościami). Podano również, że abiturienci dokonali 6058 wglądów do arkuszy maturalnych. Zgodnie z art. 44zzz ustawy o systemie oświaty uczniowie mają bowiem prawo wglądu do ocenionej pracy egzaminacyjnej. Tym sposobem abiturienci mogli sprawdzić swoje arkusze z zadaniami i ustalić, gdzie popełnili błąd skutkujący utratą punktów. Z prawa wglądu do pracy maturalnej można skorzystać w ciągu 6 miesięcy od ogłoszenia wyników. Wgląd trwa nie krócej niż 30 minut, przy czym abiturient może w tym czasie robić notatki i fotografować arkusz. Zdjęcia w formacie .jpg lub notatki w .pdf można następnie wysłać do analizy Dawidowi Otulakowi.
Kim jest właściciel platformy Dawid Uczy?
Dawid Otulak ukończył studia na kierunku chemia z biologią na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Nauczyciel ma za sobą 15 lat doświadczenia w przygotowywaniu młodzieży do egzaminów maturalnych. Dawid Otulak jest również autorem kursów maturalnych online z biologii i chemii, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Kursy składają się z części teoretycznej i praktycznej, przy czym dostępne są zarówno pojedyncze moduły, jak i kompleksowy kurs obejmujący całość zagadnień. Kurs można kupić za pośrednictwem strony internetowej dawiduczy.pl
Źródło informacji: Dawid Uczy

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.