Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od wyników matury. W ramach usługi nauczyciel przeprowadza analizę zadań maturalnych wykonanych przez ucznia. Jeżeli okaże się, że punkt został odebrany niesłusznie, wówczas maturzysta otrzyma gotowe odwołanie, które może wysłać do okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Dawid Uczy, a właściwie Dawid Otulak, wprowadził do swojej oferty analizę arkuszy maturalnych z biologii i chemii. Usługa polega na sprawdzeniu wybranych zadań wykonanych przez maturzystę i zweryfikowaniu, czy punkty zostały odebrane słusznie. Jeżeli zadanie zostało wykonane błędnie, maturzysta otrzyma stosowne wyjaśnienie. Natomiast w razie nieuzasadnionej utraty punktów nauczyciel przygotuje odwołanie, które maturzysta będzie mógł dołączyć do wniosku o weryfikację sumy punktów. Odpowiedź z analizą zostanie wysłana na adres e-mail w ciągu 36 godzin.
Jak otrzymać analizę zadań maturalnych?
W celu skorzystania z oferty platformy Dawid Uczy należy wykupić odpowiedni wariant usługi dostępny na stronie https://dawiduczy.pl/analiza-i-odwolanie-maturalne/. Na chwilę obecną dostępne są dwa: pakiet z analizą do 10 punktów i pakiet z analizą powyżej 10 punktów. Następnie należy przygotować zadania do analizy w formacie .pdf lub .jpg i wysłać je na adres poczty elektronicznej wskazanej na stronie. W tytule należy wpisać swoje imię i nazwisko, a także login użytkownika ze strony dawiduczy.pl (najpierw należy zarejestrować się na platformie). Odpowiedź na maila powinna nadejść w ciągu 36 godzin. Jeżeli punkty zostały odebrane niesłusznie, maturzysta otrzyma gotowe odwołanie, które może dołączyć do wniosku do dyrektora OKE. W razie błędnie wykonanego zadania maturzysta dowie się, co zadecydowało o odebraniu punktów przez egzaminatora.
Mam gotowe odwołanie, i co dalej?
Po otrzymaniu odwołania maturalnego w wiadomości od Dawida Otulaka należy wysłać wniosek o weryfikację sumy punktów do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej (załącznik 25b). Nie warto z tym zwlekać, ponieważ formularz należy złożyć w ciągu 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu do arkusza maturalnego. Wniosek można przesłać drogą elektroniczną, przy czym formularz należy wydrukować, wypełnić i podpisać, a następnie zeskanować i dodać jako załącznik do maila. Wniosek wraz z gotowym odwołaniem można również przesłać faksem lub dostarczyć osobiście do właściwej siedziby OKE. Odpowiedź zostanie wysłana pocztą tradycyjną lub elektroniczną w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku (czas ten może się wydłużyć).
Abiturienci mogą zajrzeć do ocenionego arkusza maturalnego
Według sprawozdania Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w 2024 roku do egzaminu maturalnego z biologii przystąpiło 41 093 uczniów (w tym 557 osób z niepełnosprawnościami). Podano również, że abiturienci dokonali 6058 wglądów do arkuszy maturalnych. Zgodnie z art. 44zzz ustawy o systemie oświaty uczniowie mają bowiem prawo wglądu do ocenionej pracy egzaminacyjnej. Tym sposobem abiturienci mogli sprawdzić swoje arkusze z zadaniami i ustalić, gdzie popełnili błąd skutkujący utratą punktów. Z prawa wglądu do pracy maturalnej można skorzystać w ciągu 6 miesięcy od ogłoszenia wyników. Wgląd trwa nie krócej niż 30 minut, przy czym abiturient może w tym czasie robić notatki i fotografować arkusz. Zdjęcia w formacie .jpg lub notatki w .pdf można następnie wysłać do analizy Dawidowi Otulakowi.
Kim jest właściciel platformy Dawid Uczy?
Dawid Otulak ukończył studia na kierunku chemia z biologią na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Nauczyciel ma za sobą 15 lat doświadczenia w przygotowywaniu młodzieży do egzaminów maturalnych. Dawid Otulak jest również autorem kursów maturalnych online z biologii i chemii, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Kursy składają się z części teoretycznej i praktycznej, przy czym dostępne są zarówno pojedyncze moduły, jak i kompleksowy kurs obejmujący całość zagadnień. Kurs można kupić za pośrednictwem strony internetowej dawiduczy.pl
Źródło informacji: Dawid Uczy
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Wybitne osiągnięcia kandydatów do tytułu CGMA w Polsce wyróżnione
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.