Komunikaty PR

6 błędów popełnianych przy remoncie mieszkań inwestycyjnych - jak ich uniknąć?

2021-04-01  |  15:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP ( 0.01 MB )

6 błędów popełnianych przy remoncie mieszkań inwestycyjnych - jak ich uniknąć?

To naturalne, że jako inwestor polegasz na swojej ekipie budowlanej, która wykonuje remont na Twoje zlecenie. Niemniej koszty związane z remontem nieruchomości są niezwykle trudne do kontrolowania, gdy nie masz ścisłej kontroli nad prowadzonymi pracami. Przypadki, w których zdarza się, że inwestorowi zabraknie pieniędzy w trakcie remontu nieruchomości lub dojdzie do przekroczenia kosztów, wcale nie są rzadkością. Na szczęście, jak wynika z doświadczenia ekspertów z Horyzontu Inwestycji, to czy unikniemy takich błędów, zależy głównie od nas samych.

Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych kwestii, na których należy się szczególnie skupić podczas remontowania mieszkań inwestycyjnych. Wcielenie poniższych rad w życie, pomoże Ci osiągnąć największy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Jakie są najczęściej popełnianie błędy, jak ich uniknąć lub co zrobić inaczej? Horyzont Inwestycji podpowiada.

1) Samodzielne wykonanie remontu

Chociaż oszczędność kosztów to zasada, która przyświeca chyba każdemu inwestorowi, samodzielny remont nie jest czymś, co polecamy. Rozbiórka ścian, usuwanie płytek w kuchni czy łazience, pomiary, instalacje i zamawianie materiałów – to tylko ułamek zadań związanych z pracami remontowymi. Rzeczywistość jest taka, że większość z nas nie jest z zawodu inżynierem budownictwa. Ostatecznie więc samodzielnie rozpoczęty remont kończy się zwykle zaangażowaniem fachowca, który musi ponownie wykonać pracę, co wydłuża cały proces.  Dlatego bez wątpienia remont należy zostawić profesjonalistom. Zwłaszcza, że jeśli robimy coś po raz pierwszy, zajmie nam to ogromnie dużo czasu, a jeśli coś pójdzie nie tak, w efekcie możemy wydać więcej niż chcieliśmy zaoszczędzić.

2) Błędna kalkulacja kosztów remontu

Są dwa elementy, które należy wziąć pod uwagę przy kalkulowaniu kosztów. Po pierwsze dokładnie je oszacować, a po drugie kontrolować wydatki w stosunku do szacunków. Inwestorzy zwykle pozostawiają remont w rękach swoich ekip budowlanych i nie kłopoczą się cotygodniowym podsumowaniem wydatków, które jednak mogą się zacząć niebezpiecznie rozmijać z zaplanowanym budżetem. Kontrolowanie kosztów - np. co tydzień - powinno się stać rutyną. Dzięki temu inwestora nie spotka przykra niespodzianka pod koniec remontu.

3) Wybór najtańszej siły roboczej

Łatwo jest zlecić remont komuś, kto ma ekipę, twierdzi, że się na tym zna i wykona remont za ułamek kosztów. Ostatecznie jednak odpowiedzialność za efekt działań remontowych spocznie na Tobie. Jeśli nie znajdziesz odpowiednich fachowców, stracisz pieniądze. Nie można podejmować współpracy z „pierwszą lepszą” ekipą. Musisz dołożyć należytej staranności, poszukując właściwych ludzi, aby upewnić się, że wykonają swoją pracę rzetelnie i zgodnie z Twoimi założeniami. Ta sama zasada dotyczy również angażowania pośrednika zajmującego się wynajmem nieruchomości, a także osoby, która zajmie się jej zarządzaniem.

4) Nieuwzględnienie nieprzewidzianych okoliczności

Nieprzewidziane wydatki – co to oznacza? Nie chodzi o pieniądze, które możesz wydać, ponieważ będziesz mieć dodatkowe wymagania podczas remontu. Nie jest to także zakup luksusowego wyposażenia, które uznasz za warte uwzględnienia. Nieprzewidziane wydatki oznaczają pokrycie wszelkich nieprzewidzianych kosztów ogólnych, które napotkasz podczas remontu. Coś w rodzaju konieczności wymiany instalacji elektrycznej, która do zrobienia, choć w ogóle nie była brana pod uwagę. Standardowo na nieprzewidziane wydatki warto zabezpieczyć od 10% do 20% całkowitych kosztów remontu. Warto jednak ocenić ich kwotę na podstawie złożoności remontu. Te zależą od rodzaju nieruchomości. Lokale w kamienicach, z oczywistych powodów, mogą generować więcej nieprzewidzianych wydatków niż remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty.

5) Brak konkretnych ram remontu

Niektórzy inwestorzy zakładają, że gdy fachowcy ogłoszą zakończenie remontu, wystarczy przedstawić im listę ewentualnych poprawek, a te zostaną szybko zrobione. Niestety taka lista nie zawsze ogranicza się do kosmetycznych kwestii. Zdarza się, że inwestorzy mają cały szereg poważnych uwag co do wykonanych prac, które ich zdaniem nie zostały ukończone zgodnie z umową. Co to oznacza? Że zapisy umowy muszą jasno wskazywać, co dokładnie jej jest przedmiotem oraz określać ramy czasowe, także na dokonanie poprawek. Jako inwestor musisz zdefiniować, jak ma finalnie wyglądać wyremontowane mieszkanie. Zanim zapłacisz ekipie za wykonane roboty upewnij się, że wszystkie urządzenia działają zgodnie z oczekiwaniami. Pozwala to uniknąć prawie wszystkich problemów, które zgłosiłby przyszły najemca.

6) Niewłaściwy zakres remontu

Aby zyskać dzięki remontowi, musisz mieć pewność, że zmiany, które wprowadzisz, faktycznie zwiększą wartość Twojej nieruchomości. Jako inwestor nie chcesz przecież tracić czasu i środków na remont, który nie przełoży się na zysk. Aby uniknąć niepotrzebnych i kosztownych robót, sprawdź, w jakich obszarach najlepiej wprowadzić zmiany. Dobrze przemyśl ten aspekt remontu, aby mieć pewność, że podejmujesz właściwe decyzje - dla siebie i swojej inwestycji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.