Belgowie wybrali projekt architektoniczny dla nowej inwestycji w Poznaniu
Firmy BPI Real Estate Poland i Revive wybrały projekt pracowni SUD Architekt Polska dla wspólnej inwestycji, która w ramach współpracy joint-venture zostanie zrealizowana przy ulicy Jana Matejki na poznańskim Łazarzu. Belgijscy deweloperzy na gigantycznym terenie o powierzchni 5,5 ha zamierzają wybudować nowoczesny kompleks o prawdziwie wielkomiejskim charakterze. Projekt inwestycji zakłada połączenie funkcji mieszkaniowych i komercyjnych, a także rewitalizację zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. Koncepcja uwzględnia również zasadzenie dużej ilości zieleni, w tym drzew oraz liczne ogólnodostępne tereny, z których w założeniu mają korzystać wszyscy mieszkańcy Poznania. Inwestycja BPI i Revive będzie realizowana w trzech etapach, a jej ukończenie planowane jest na koniec w 2029 roku.
- Bardzo mnie cieszy miastotwórczy charakter planowanej inwestycji. Dzięki niej dawne koszary ułańskie odzyskają blask i zostaną przywrócone tkance miejskiej, a Poznań oraz jego mieszkańcy zyskają nową, ciekawą przestrzeń do życia, z architekturą wpisującą się w tradycyjną zabudowę Łazarza i Grunwaldu, zielenią oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji – powiedział Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak
Projekt inwestycji został wybrany w ramach zamkniętego konkursu dla pracowni architektonicznych. Zwycięska koncepcja została opracowana przez pracownię SUD Architekt Polska, która ma bardzo duże doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Zdaniem belgijskich inwestorów, projekt SUD najlepiej eksponował historyczne budynki koszar, które mają stanowić serce całego kompleksu i będą widoczne z każdej strony inwestycji. Koncepcja inwestycji zakłada budowę otwartego mini „miasta w mieście”, harmonijnie łączącego starą zabudowę z nową jak i architekturą najbliższej okolicy.
- Z naszym partnerem Revive zrealizujemy w Poznaniu jedną z największych inwestycji w całym portfolio BPI Real Estate Poland – nowoczesny, wielofunkcyjny projekt deweloperski. Zgodnie z naszym motto URBAN SHAPERS postawiliśmy na kompleksowy wielkomiejski projekt, który będzie aktywnie kształtował przestrzeń miejską w centrum Poznania. Zależy nam na stworzeniu otwartego mini miasta w mieście, które będzie służyć kolejnym pokoleniom. W ramach wspólnego projektu będziemy skupiać się na bardzo ważnych dla nas aspektach: zrównoważonym rozwoju, w tym ekologii i długofalowych korzyściach społecznych, wykorzystując przy tym nasze wzajemne doświadczenia - zapowiedział Beranger Dumont, Dyrektor Generalny BPI Real Estate Poland.
- Koncepcja inwestycji nawiązuje do misji naszej firmy: tchnąć nowe życie w zaniedbane, niewykorzystywane tereny miejskie. W ramach współpracy przy projekcie wykorzystamy nasze doświadczenie rewitalizując działkę w Poznaniu. Poza wspaniałym wielofunkcyjnym kompleksem na tym terenie powstanie miejsce wnoszące wartość dodaną dla dzielnicy. Zaplanowaliśmy dużo zieleni i proekologiczne rozwiązania, nad którymi aktualnie pracujemy - komentuje Alexandre Huyghe, CEO spółki Revive.
Duży akcent w planowanej inwestycji został położony na zieleń i przestrzeń oraz komunikację pieszą i rowerową. Całość inwestycji zostanie podzielona na trzy części: biznesową od strony ulicy Grunwaldzkiej, mieszkalną od strony ulicy Matejki oraz na cześć zabytkową od strony ulicy Ułańskiej która stanowić będzie „serce” całego kompleksu. Część mieszkalna inwestycji zaplanowana w nowo powstających budynkach uwzględnia realizację mieszkań w standardzie podwyższonym oraz premium. Projekt inwestycji uwzględnia również powstanie centralnego parku z zielonymi alejami, które powstaną w wyniku dosadzenia nowych drzew i krzewów do istniejącej już na tym terenie roślinności.
- Nasza koncepcja nawiązuje do kultowego historycznego gaju palmowego w pobliżu tego miejsca. Chcemy, aby nasz projekt był „ekologiczną dzielnicą” sprzyjającą symbiotycznej relacji miasta z przyrodą. Konstrukcje zostaną wkomponowane w ogrody i parki, które będą w pełni otwarte dla wszystkich mieszkańców, sprzyjając proekologicznym środkom przemieszczania się oraz socjalizacji. Powstała w tym miejscu nowa dzielnica będzie łączyła funkcje biurowe i mieszkalne. Natomiast odrestaurowane historyczne budynki wojskowe będą szlachetną oprawą nowego parku, czyniąc ją nowym, tętniącym życiem fragmentem miasta – powiedział Jocelyn Fillard, Dyrektor ds. Architektury i Partner w SUD Polska.
W celu realizacji inwestycji w Poznaniu belgijskie firmy BPI Real Estate Poland i Revive, powołały spółkę joint-venture. Działka została nabyta od Międzynarodowych Targów Poznańskich we wrześniu 2020 roku. Teren zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Matejki, Grunwaldzką i Ułańską w Poznaniu. Doskonała lokalizacja położona jest zaledwie 2 km od centrum Poznania i 10 min. spacerem od Dworca Głównego.
O BPI Real Estate
BPI Real Estate jest spółką deweloperską prowadzącą działalność w Belgii, Polsce i Luksemburgu. Firma powstała ponad 30 lat temu, od tego czasu zdobywając ogromne doświadczenie na rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych oraz handlowo-usługowych. Inwestycje dewelopera wyróżnia przede wszystkim innowacyjność oraz dbałość o szczegóły - urbanistyczne, architektoniczne, konstrukcyjne, ekologiczne, społeczne, w efekcie tworząc przyjazne i harmonijne miejsca do życia i pracy.
BPI Real Estate należy do belgijskiej grupy kapitałowej CFE powstałej w 1880 roku i notowanej na giełdzie Euronext w Brukseli. Grupa CFE zatrudnia obecnie ponad 8000 pracowników na wszystkich kontynentach, prowadząc działalność w trzech kluczowych obszarach. Pierwszym z nich, za który odpowiada spółka DEME, jest działalność w zakresie robót związanych z pogłębianiem akwenów wodnych, inżynierii środowiskowej oraz inwestycji hydrotechnicznych i infrastrukturalnych. Drugim filarem działalności grupy jest generalne wykonawstwo w zakresie robót budowlanych, technicznych i tych związanych z infrastrukturą kolejową prowadzonych pod marką CFE w Belgii, Luksemburgu, Polsce i Tunezji. Trzecim filarem, za który odpowiada BPI Real Estate, jest działalność deweloperska obejmująca inwestycje na rynku nieruchomości. Nowym obszarem działalności grupy jest proekologiczne budownictwo z drewna realizowane poprzez spółkę Wood Shapers z siedzibą w Luksemburgu.
BPI Real Estate należy do belgijskiej grupy kapitałowej CFE powstałej w 1880 roku i notowanej na giełdzie Euronext w Brukseli. Grupa CFE zatrudnia obecnie ponad 8000 pracowników na wszystkich kontynentach, prowadząc działalność w trzech kluczowych obszarach. Pierwszym z nich, za który odpowiada spółka DEME, jest działalność w zakresie robót związanych z pogłębianiem akwenów wodnych, inżynierii środowiskowej oraz inwestycji hydrotechnicznych i infrastrukturalnych. Drugim filarem działalności grupy jest generalne wykonawstwo w zakresie robót budowlanych, technicznych i tych związanych z infrastrukturą kolejową prowadzonych pod marką CFE w Belgii, Luksemburgu, Polsce i Tunezji. Trzecim filarem, za który odpowiada BPI Real Estate, jest działalność deweloperska obejmująca inwestycje na rynku nieruchomości. Nowym obszarem działalności grupy jest proekologiczne budownictwo z drewna realizowane poprzez spółkę Wood Shapers z siedzibą w Luksemburgu.
Działalność BPI Real Estate w Polsce
Pierwsza inwestycja BPI Real Estate w Polsce została ukończona w 2011 roku na gdańskim rynku nieruchomości, gdzie powstał kompleks mieszkaniowy Cztery Oceany zakończony w 2017 r. W ramach 4 etapów inwestycji wybudowano i sprzedano łącznie 708 mieszkań. BPI Real Estate z sukcesem działa również w Warszawie. W ramach osiedla Wola Tarasy na warszawskiej Woli wybudowano i sprzedano łącznie 159 mieszkań. W bezpośrednim sąsiedztwie tego projektu powstała kolejna stołeczna inwestycja belgijskiego dewelopera – Wola Libre, którą wyróżnia transparentnie przeprowadzony proces remediacji, czyli oczyszczenie gruntu poprzedzające budowę budynków mieszkalnych. Najnowsze zrealizowane inwestycje BPI Real Estate w Polsce to kompleks Bulwary Książęce we Wrocławiu, osiedle Vilda Park w Poznaniu oraz dwa projekty w Warszawie - Rezydencja Barska i wolaRE. BPI Real Estate Poland w 2020 roku zakończyło budowę czterech inwestycji, oddając na polski rynek blisko 730 mieszkań.
O Revive
Revive jest indywidualistą wśród projektów deweloperskich dzięki swojej unikalnej wizji. Firma została założona w 2009 roku przez Nicolasa Bearelle i Piet Colruyt. Przyświecała im silna ambicja inwestowania w zrównoważoną przebudowę opuszczonych i często zdegradowanych ekologicznie terenów przemysłowych w celu stworzenia wartości dodanej zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa. Naszym celem nigdy nie było wyłącznie uzyskanie wysokiego zwrotu finansowego. Firma Revive zawsze szuka równowagi między społeczną, ekologiczną i ekonomiczną wartością dodaną. Tworzymy pożytek publiczny dla wszystkich interesariuszy, a nie tylko dla akcjonariuszy. Od ponad 10 lat pracujemy nad stworzeniem kultowych, zrównoważonych dzielnic, które są przyszłościowe. Wyznaczamy standardy zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i nadal wyznaczamy nowe standardy. Nasze zaangażowanie w jakościową domenę publiczną, piękną architekturę, najnowsze techniki i nowoczesną mobilność gwarantuje prawdziwą wartość dodaną. W uznaniu naszego zrównoważonego i przejrzystego podejścia, Revive było pierwszą belgijską firmą, która otrzymała certyfikat B-Corporation przez B-Lab. Certyfikat B-Corp oznacza zrównoważony rozwój społeczny i środowiskowy, a także przejrzystość publiczną i odpowiedzialność prawną. Jest to obiektywna etykieta i ocena, która wskazuje, że firma uważa swoje cele społeczne i ekologiczne za co najmniej tak samo ważne, jak osiąganie zysku: „dobrze sobie radzić, robiąc dobrze dla ogółu”.
Revive szanuje historię swoich terenów, zarówno pod względem tożsamości projektu, jak i architektury i procesu budowlanego. Pomimo często zanieczyszczonej i czasami uciążliwej historii naszych projektów, zawsze staramy się zidentyfikować właściwe elementy definiujące, które należy uwzględnić w przyszłym projekcie. Na przykład poddajemy recyklingowi maksimum materiałów rozbiórkowych, archeolodzy angażują się od pierwszych etapów projektu, a oryginalne elementy są włączane do nowej architektury, gdy tylko jest to możliwe.
Revive to firma z siedzibą w Gandawie, zatrudniająca ponad 40 ekspertów posiadających umiejętności wymagane na każdym etapie rewitalizacji terenów zdegradowanych i inwestycji: analiza inwestycji, rozbiórka, remediacja, planowanie, definicja produktu, budowa i komercjalizacja. Dzięki pełnej integracji umiejętności w całym procesie rozwoju, możemy dodać wartość. To kompleksowe podejście oferuje innowacyjne i zoptymalizowane rozwiązania na poziomie operacyjnym i finansowym oraz umożliwia nam pomyślną przebudowę i rewitalizację terenów, których inni deweloperzy zwykle unikają. Prywatne korporacje, instytucje publiczne i prywatni właściciele często chcą pozbyć się swoich problematycznych aktywów i przenieść wszystkie zobowiązania związane z ich utrzymaniem i remediacją na profesjonalnego dewelopera, który ma umiejętności i doświadczenie, aby dobrze przeprowadzić i zakończyć skomplikowany proces przebudowy i rewitalizacji. W tym miejscu wkracza firma Revive, przejmując zagrożone aktywa w ich aktualnym stanie wraz z wszelkimi ryzykami związanymi z rozbiórką, remediacją i ponownym zagospodarowaniem terenu. Jednocześnie Revive oferuje właścicielom gwarancję, potwierdzającą przejęcie wszelkich ryzyk i zobowiązań. W przypadku Revive tereny zdegradowane stanowa okazję do inwestowania w zagrożone nieruchomości, ich ponownego zagospodarowania poprzez m.in.: tworzenie synergii między strategią naprawczą i strategią rozwoju przy zastosowaniu zintegrowanego podejścia; połączenie wewnętrznego „know-how” na temat remediacji, rozbiórki i budowy w celu optymalizacji struktury kosztów.
Inwestycja w Poznaniu nie jest pierwszą w Polsce w portfolio Revive. Ku końcowi zmierza rewitalizacja budynków dawnej Dyrekcji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, w której swego czasu znajdowała się siedziba Lecha Wałęsy. Dzięki tej renowacji po 20 latach opuszczona Stocznia Cesarska wróci do Gdańska i do Polaków. Teren jest w trakcie oceny pod kątem nominacji do światowego dziedzictwa UNESCO. Revive gruntowną rewitalizację przeprowadza w ścisłej współpracy z Instytutem Dziedzictwa Narodowego i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Historyczne budynki zostaną zaadaptowane dla potrzeb nowych funkcji, a na pozostałych terenach Stoczni Cesarskiej w Gdańsku powstanie zabudowa o charakterze śródmiejskim i funkcjach miastotwórczych.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.