Komunikaty PR

BIAŁA PERŁA POMORZA - GDYNIA

2020-02-03  |  19:15
Biuro prasowe
Kontakt
Jessica Mendelson
LBC INVEST

al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia
media|lbcinvest.pl| |media|lbcinvest.pl
733111500
www.lbcinvest.pl
Do pobrania Bud. ZUSu ( 1.42 MB )

Okres pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową to moment, w którym Gdynia z wioski rybackiej przerodziła się w najnowocześniejszy port na Bałtyku i stała się morską stolicą Polski. Przypadająca na lata 20. i 30. rozbudowa i potenciał gospodarczy uczynił z Gdyni białą perłę modernizmu.

 

SPEKTAKULARNY GDYŃSKI MODERNIZM

Modernizm  to unikalny  styl w architekturze  europejskiej, który otworzył nową epokę wzornictwa przemysłowego. Był on odpowiedzią na problemy, których nie mogła rozwiązać istniejąca forma i rosnące wymagania społeczeństwa w zakresie przestrzeni życiowej, higieny i estetyki.  Wyróżniała go szlachetna zwyczajność, funkcjonalizm, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne.  Topowe były wówczas dla gdyńskich pierzei kubicznych kamienic, eleganckich willi i pensjonatów wielkie przeszklone powierzchnie nadające bryłom budynków powabności i białe elewacje . Atuty te miały również gmachy użyteczności publicznej czy portowe magazyny. Częste marynistyczne nawiązania tej formy to  okrętowa architektura: bryły budynków przypominające kadłuby statków, okrągłe okna nawiązujące do okrętowych bulajów czy zewnętrzne schody. 

 

PRĄD MODERNISTYCZNY W EUROPIE

W Europie wyodrębniło się kilka nurtów: niemiecki racjonalizm Bauhausu wykreowany przez Waltera Gropiusa, ekspresyjny nurt Mendelsohna, funkcjonalizm Le Corbusiera we Francji oraz neoplastycyzm amsterdamski, popularny w Belgii i Holandii. 

Prąd modernistyczny, przerwany okresem wojny ponownie rozkwitł w latach 50. Powojenny modernizm miał znacznie większy zasięg.  Jego wielki rozkwit nastąpił od 1956-1957 i trwał aż do końca lat 80. XX wieku.

 

MODERNISTYCZNE BUDYNKI INDUSTRIALNE

Fundusze państwowe stworzyły szansę na nowoczesną infrastrukturę miejską i portową. Rozwijający się port przyciągnął kapitał prywatny i przedsiębiorców, a miasto rosło w niezwykłym tempie.

W duchu awangardy modernizmu,  w okresie krótkiej dekady lat 30 –  powstało Śródmieście Gdyni oraz kluczowe obiekty publiczne.  Filarem wokół, której powstawała przedwojenna zabudowa Gdyni, były ulice 10 lutego i Świętojańska. Podczas II wojny światowej zabudowa Gdyni nie została zniszczona, gdyż okupant zlokalizował w Gdyni bazy Kriegsmarine.

- Kamienna Góra w Gdyni to miejsce, w którym zobaczyć możemy  wiele imponujących form architektonicznych zabudowy willowej lat 20 i 30 II RP.  Obok willi mieszkalnych w odmianie stylu dworkowego będących przykładem historyzmu,  napotkamy  tam również  wiele realizacji gdyńskiej moderny, które wyróżnia oryginalność, nowatorstwo i minimalizm. Najbardziej inspirujące obiekty to: „Opolanka”,  budynek mieszkalno-biurowy „Polskarob” czy klasyk, tak zwanego funkcjonalizmu kubicznego – elegancka  Willa Hrabiny Łosiowej przy ul. Korzeniowskiego 7 – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVESTDodaje: wybornym przykładem gdyńskiego modernizmu jest również gmach główny  Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który kształci jedną z  najlepszych kadr oficerskich na świecie i należy do ścisłej elity inżynierii morskiej. 

Modernizm Gdyni  to  znakomite przykłady zabudowy industrialnej, portowej oraz willowej. Do pereł gdyńskiego modernizmu należą m.in: Biurowiec ZUSu  będący obecnie  miejscem urządu miasta przy ul. 10 lutego 24, Budynek Sądu Rejonowego przy pl. Konstytucji 5, „Bankowiec” Zespół Mieszkaniowy BGK przy ul. 3 Maja 27/31, a także Zespół Miejskich Hal Targowych, Dom Żeglarza Polskiego, Dworzec Morski –  obecnie Muzeum Emigracji czy zacna Kamienica Hundsdorffów. W Gdyni powstał także  wspaniały gmach teatralny, zaprojektowany przez architektów Daniela Olędzkiego i Józefa Chmiela z Politechniki Gdańskiej. 

-  Każdy z tych obiektów ma nie tylko niebywały styl i charakter, ale też nosi w sobie historię „miasta z morza”, zrealizowane marzenie o nowoczesnym porcie i miejscu do życia. Powstająca współcześnie architektura willo-mieszkalna zarówno w kraju, jak  i zagranicą  jest pod dużym wpływem okazałego, gdyńskiego modernizmu międzywojennego i stanowi żywą inspirację dla pracowni architektonicznych tworzących dzisiejsze projekty. Wpis Białego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa  Kultury UNESCO – od, którego dzieli ją już tylko krok -  to nie tylko  wyróżnienie formy artystycznej tej niezwykłej „perły” architektonicznej, ale i znaczące wydarzenie  w  historii  młodej, fantastycznej  Gdyni  –  podkreśla Agata Karolina Lasota 

Dziś Gdynia to wizytówka biznesowa Trójmiasta. Nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto, przyciągające przyjazną przestrzenią do życia, co potwierdza zdobycie przez nią trzeciego miejsce w światowym rankingu najlepszych miast do życia przygotowanym przez LivCom. 

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: LBC INVEST
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego? Biuro prasowe
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.