Certyfikat Zielony Dom wyróżni zrównoważone inwestycje.

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Zielony budynek, a dokładniej budynek zrównoważony, to obiekt oszczędny, komfortowy i stworzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Projektując, budując i użytkując zielone budynki, jednocześnie spełniamy nasze bieżące potrzeby i dbamy o to, aby następne pokolenia mogły zaspokoić swoje. Na wszystkich etapach życia takiego budynku uwzględnia się metody oszczędzania zasobów naturalnych i dbania o środowisko.
- W budynkach spędzamy około 90% swojego czasu, więc kluczową kwestią jest to, jak budynki, w których przebywamy, wpływają na nas. Zielony budynek to nie tylko wysoka efektywność energetyczna i odpowiedzialne gospodarowanie wodą. To także wysoka jakość środowiska wewnętrznego, mierzona poziomem komfortu akustycznego i cieplnego, dostępem do światła dziennego, doskonałą wentylacją i niskim poziomem zanieczyszczeń powietrza - podkreśla dr inż. Dorota Bartosz, ekspert w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
To pierwszy polski wielokryterialny certyfikat, który powstał z potrzeby udostępnienia prostego, a zarazem ambitnego narzędzia dla deweloperów i inwestorów, ważnego dla podniesienia jakości projektów mieszkaniowych oraz świadomego wpisania się w budownictwo zrównoważone. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich, stanowi duży krok dla transformacji budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Obie organizacje widzą konieczność wspólnych inicjatyw dla rozwoju budownictwa ekologicznego, szczególnie w kontekście zrównoważonej przyszłości.
Za certyfikację inwestycji mieszkaniowych w systemie „Zielony Dom” odpowiadają akredytowani audytorzy. Do nich należy inicjowanie, raportowanie oraz wdrażanie wymagań systemu podczas całego procesu certyfikacji inwestycji. Odpowiadają także za wypełnienie wymagań w poszczególnych obszarach oraz optymalizację dostępnych rozwiązań dla osiągnięcia możliwie najlepszego poziomu certyfikacji.
W systemie „Zielony Dom” zwrócono uwagę na szereg korzyści, jakie charakteryzują zrównoważone domy/mieszkania. Informacje, wyodrębnione obszary oraz kryteria certyfikacji uwzględniają także ambitne cele, obowiązujące przepisy i dobre praktyki green building.
- Certyfikowanie inwestycji mieszkaniowych w systemie „Zielony Dom” nie tylko wyróżni deweloperów na rynku nieruchomości pod względem jakości ich inwestycji i dbałości o środowisko, ale przede wszystkim uczyni ich liderami rozwoju zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego – podsumowuje dr inż. Dorota Bartosz.
Certyfikat Zielony Dom został opracowany w ramach unijnego projektu SMARTER Finance for Families.
Za opracowanie wielokryterialnej certyfikacji odpowiada niezależna organizacja pozarządowa - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, działająca na rzecz rozwoju zrównoważonego budownictwa.
Więcej informacji:
https://zielonydom.plgbc.org.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.