Komunikaty PR

Czy grunty (także na Mazurach) nadal są atrakcyjną lokatą pieniędzy?

2023-01-03  |  15:50
Biuro prasowe

W dobie galopującej inflacji coraz więcej Polaków chce zainwestować odłożone środki finansowe, aby je zabezpieczyć. Jedną z najbardziej opłacalnych form ulokowania pieniędzy są nieruchomości, np. w formie gruntów, na których można wybudować domki dla siebie lub w celach turystycznych. Najlepiej, aby były one położone blisko natury, przykładowo w okolicy jezior. Czy ta forma lokaty faktycznie wciąż jest bardzo atrakcyjna?

W obawie przed wciąż rosnącą inflacją, wielu Polaków zastanawia się nad zainwestowaniem pieniędzy w nieruchomości. Jedni wybierają mieszkania, inni zaś decydują się na ulokowanie funduszy w gruntach. Szczególnie dużym zainteresowaniem od kilku lat cieszą się tereny, które położone są blisko natury, jezior i lasów, np. okolice Warmii i Mazur.

Czy opłaca się inwestować w działkę, np. na Mazurach?

Rynek inwestycji, a szczególnie działek z dostępem do jeziora, charakteryzuje się niską podażą, za to dużym popytem. Jest to obecnie bardzo istotna kwestia, nie tylko w przypadku chęci ulokowania pieniędzy w nieruchomości na Mazurach, ale w całej Polsce. Wyraźnie zauważalna jest duża potrzeba zabezpieczenia swoich wolnych środków, m.in. z powodu galopującej inflacji. Stąd też opłaca się inwestować w działki.

W 2022 roku zmieniły się trochę tendencje zakupowe w postaci zwiększonej liczby osób o większych możliwościach finansowych. Ci, którzy posiadają kwoty do zainwestowania, które wynoszą powyżej 1 mln zł, szybciej decydują się na zakup nieruchomości. W przypadku Warmii i Mazur są to grunty z dostępem do linii brzegowej jeziora. 

- Tacy inwestorzy wiedzą więc, że osób o większych możliwościach finansowych jest coraz więcej na rynku i tym samym zwiększa się popyt, przy coraz niższej podaży. Natomiast gruntów z dostępem do jeziora jest coraz mniej, ponieważ nie da się ich doprodukować. Tu trzeba znacznie szybciej podejmować decyzję, bo znalezienie działki nad jeziorem na Mazurach, na której można się wybudować, to niezwykle trudne zadanie - mówi Kamil Berger, autor portalu www.GruntToMazury.pl, pomagający również w znalezieniu działki z dostępem do jeziora na Warmii i Mazurach.

Jak się przygotować do zakupu gruntu?

Najważniejszymi kwestiami są: rodzaj nieruchomości, docelowe przeznaczenie gruntu (czy jest to inwestycja dla sprzedaży, podziału działki czy budowa ośrodka turystycznego), możliwości finansowe oraz częstotliwość korzystania z danej nieruchomości. Określenie takich wymogów pozwoli ułatwić poszukiwania odpowiedniego gruntu.

Należy jednak pamiętać, że to, czego oczekujemy, czasami może się mijać możliwościami, jakie daje nam prawo - szczególnie jeśli chodzi o grunty na Mazurach. Ze względów podażowych, o których mowa była już wcześniej, nie jest łatwo znaleźć działkę, która ma dostęp do linii brzegowej jeziora, a do tego możliwe jest jej zabudowanie. Często przepisy utrudnią realizację inwestycji na takim gruncie, ponieważ wiele terenów Warmii i Mazur objęte jest ochroną. Dlatego chcąc zakupić działkę, zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy, którzy pragną na niej wybudować nieruchomości turystyczne, powinni zwrócić na to uwagę.

Inwestycja w kompleks turystyczny - czy warto?

Aktualnie trwają przygotowania do próby połączenia jezior Niegocin i Śniardwy, co poszerzy możliwości korzystania z akwenów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich o kilka kolejnych jezior. Rozwój ten spowoduje, że zostaną włączone do możliwości zabudowy grunty, których do tej pory nie było. 

- Z tego powodu najbliższe dwa lata są idealnym momentem na ulokowanie pieniędzy pod inwestycję w hotelarstwo na tych terenach. Za kolejne trzy lata znów podaż się zmniejszy przez zwiększoną zabudowę i brakiem dostępności wolnych terenów przy jeziorze. Warto więc mieć to na uwadze, chcąc postawić kompleks turystyczny na Warmii i Mazurach, który w kolejnych latach będzie na siebie zarabiał - mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o., właściciel obiektu Balance Park.

Hotelarstwo slow life, bliskie naturze i małe, ekologiczne domki są obecnie bardzo pożądane przez Polaków do wypoczynku. Inwestując w nieruchomości turystyczne, warto więc mieć na uwadze ich potrzeby. Należą do nich m.in. chęć wypoczynku w spokoju i odetchnięcia od miejskiego zgiełku, dostęp do terenów zielonych, ale także małe, przytulne domki w odpowiedniej odległości od siebie. 

Chcąc zainwestować finanse w grunty, aby je zabezpieczyć przed skutkami inflacji, warto pomyśleć o terenach Warmii i Mazur. To właśnie te tereny oferują niepowtarzalną bliskość z naturą, której coraz więcej rodaków oczekuje. Umożliwiają także postawienie kompleksu turystycznego w stylu slow life, który będzie rozchwytywany, aby spędzić w nim wolne weekendy czy całe wakacje.
 

Więcej na temat zakupu gruntów na Mazurach znajdziesz w podcaście Balans w inwestycji #6 Grunt to Mazury. Grunt to inwestycja:

https://anchor.fm/balance-park/episodes/Balans-w-inwestycji--6-Grunt-to-Mazury--Grunt-to-inwestycja--W-roli-gwnej-Kamil-Berger-e1s1839

https://youtu.be/04JIOddBYpg

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.