Develia rozpoczęła budowy trzech nowych osiedli w Gdańsku
Trójmiasto – podobnie jak inne duże polskie aglomeracje – boryka się z problemem niskiej dostępności nowych mieszkań. Według agencji doradczej JLL pod koniec 2023 roku w sprzedaży było tu tylko około 6 tys. mieszkań. Develia próbuje temu przeciwdziałać i rozpoczęła budowę trzech nowych projektów w Gdańsku.
- Realizacja w tym samym czasie ponad 400 mieszkań w 7 budynkach jest dużym wyzwaniem. Dążymy do tego, by współpracować z pewnymi i sprawdzonymi generalnymi wykonawcami. Nasz doświadczony zespół czuwa nad odpowiednią koordynacją działań na każdym etapie budowy, dzięki czemu wyciągamy wnioski z każdej budowy i jesteśmy gotowi przystąpić do kolejnych, dużych realizacji – mówi Dominika Skiba, dyrektor regionalny ds. przygotowania i realizacji inwestycji w Develia S.A.
256 mieszkań o metrażach od 29 do blisko 120 m kw. znajdzie się w II etapie inwestycji Przemyska Vita powstającym w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Łącznie wybudowane zostaną cztery budynki wielorodzinne oraz pięć dwupoziomowych willi miejskich, w których zaprojektowano po cztery lokale z ogródkami oraz dużymi balkonami. Warto podkreślić, że około 40% osiedla przeznaczono pod tereny zielone. Deweloper zaplanował bardzo dużo nasadzeń, w tym wiele dorodnych drzew. W zieleń wkomponowano zjazd linowy - tyrolkę, która uatrakcyjni czas spędzany na świeżym powietrzu oraz dwa place zabaw, polanę do jogi, gry w klasy, ławeczki, a także stolik do szachów. Aktywną rekreację umożliwi siłownia zewnętrzna, tor do dysk-golfa, zjeżdżalnia na skarpie czy boisko do gry w bule. Odpoczynek i relaks umilą ogrody deszczowe, leżaki oraz grill z paleniskiem oraz stołami piknikowymi. Zaplanowano również wybieg dla psów. Mieszkania mają być gotowe w IV kwartale 2025 roku. Generalnym wykonawcą II etapu Przemyska Vita jest firma Strabag.
– To kolejna inwestycja mieszkaniowa, którą realizujemy dla spółki Develia. Cieszy fakt, że nasze doświadczenie oraz jakość wykonywanych obiegów kubaturowych została doceniona przez inwestora i będziemy odpowiedzialni za budowę następnego osiedla mieszkaniowego w Gdańsku. To kolejny kontrakt podpisany ostatnio ze spółką deweloperską. Obecnie budujemy ponad 1000 mieszkań w Polsce. Jestem przekonany, że wiedzę i umiejętności naszego zespołu w pełni wykorzystamy podczas realizacji tego projektu – podkreślił Robert Wysocki, dyrektor techniczny Oddziału Północnego Budownictwa Ogólnego STRABAG.
W tej samej dzielnicy Develia realizuje również projekt Niepołomicka Vita. Uwzględnia on realizację dwóch budynków, w których znajdzie się 117 mieszkań o metrażach od 35 do 79 metrów kwadratowych. Każdy lokal wyposażony zostanie w otwarty aneks kuchenny. W części z nich można wydzielić zamkniętą kuchnię. Wszystkie będą posiadać głębokie balkony ze szklanymi lub pełnymi balustradami, a w przypadku kondygnacji parterowych - przestronne i ogrodzone ogródki. W pobliżu budynków zaplanowano także naziemne stanowiska postojowe oraz dodatkową wiatę rowerową wraz ze stacją naprawczą.
Także w tej inwestycji deweloper położył nacisk na dostęp do zieleni. Podobnie jak w przypadku Przemyskiej Vita ponad 40 proc. powierzchni osiedla zajmą trawniki oraz nasadzenia roślin i krzewów kwitnących dopasowanych cyklem wegetacji do pór roku. Zbiorniki i ogrody deszczowe zapewnią stałą retencję wody. Dzieci będą miały do dyspozycji otoczony drzewami, atrakcyjny plac zabaw, a dorośli – plenerową siłownię. Ukończenie budowy przewidywane jest w IV kwartale 2025 roku. Rolę generalnego wykonawcy osiedla powierzono firmie Mota Engil.
Nieco dalej na południe, w Oruni Górnej, tuż przy zbiorniku wodnym „Kolorowy” ruszyła budowa II etapu osiedla Szmaragdowy Park. W kameralnym, 3-piętrowym budynku powstanie 41 mieszkań o metrażach od 35 do 92 m kw. W części z nich znajdą się antresole umożliwiające ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Do wszystkich lokali przypisane będą powierzchnie zewnętrzne w postaci tarasów, balkonów lub ogródków. Do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane również naziemne miejsca postojowe oraz komórki lokatorskie w klatkach schodowych. Planowany termin ukończenia inwestycji to IV kwartał 2025 roku. Za realizację projektu również odpowiada firma Mota Engil.
O DEVELII
Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Od 2007 r. Develia jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zrealizowała 52 osiedla, składające się w sumie ze 139 etapów inwestycyjnych – to 20 tys. mieszkań o powierzchni ponad 1 mln m kw. W 2023 r. firma wypracowała 1607,8 mln zł przychodu ze sprzedaży i 275,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto. W lipcu 2023 r. Develia nabyła 100% udziałów polskich spółek zależnych od Nexity, francuskiej firmy deweloperskiej.
Kontakt dla mediów:
Mariusz Skowronek, Tauber Promotion
698 612 866, mskowronek@tauber.com.pl
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.