Ekologiczna biblioteka w Warszawie z pozwoleniem na użytkowanie
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/00b9e8f8620d885f88fb270b3b3fd02c20240130081142/8c3bcea050f8f26f26c23ba16e66c62420240130081216/3e487c
Nowa biblioteka publiczna zlokalizowana przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, obiekt ukończono w zaledwie 6 miesięcy. Głównym wykonawcą inwestycji była spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.
Budynek o całkowitej powierzchni 724 m.kw. składa się z dwóch kondygnacji. Na parterze znajduje się wypożyczalnia z mediateką, sala wielofunkcyjna oraz pomieszczenia ewidencji. Na piętrze natomiast ulokowano wypożyczalnię dla dzieci oraz pomieszczenia biurowe i socjalne.
Prace budowlane trwały od czerwca do listopada – mówi Michał Oskroba, project manager, EKOINBUD. Projekt był szczególnie wymagający nie tylko pod względem czasowym, ale też w zakresie zastosowanej technologii oraz precyzji i estetyki wykonania. Ze względu na prestiżową funkcję obiektu, realizacja wymagała od nas bardzo wysokiej dbałości o szczegóły. O sukcesie tej realizacji najlepiej świadczy fakt uzyskania zgody na użytkowanie bezpośrednio po zakończeniu prac budowlanych.
Budynek biblioteki został wybudowany w technologii modułowej, bazującej na prefabrykowanych elementach drewnianych i żelbetowych oraz wykorzystaniu ciepłej płyty fundamentowej. Charakterystyczną cechą projektu jest widoczna konstrukcja drewniana, wykonana z belek i słupów. We wnętrzach znajdziemy natomiast dwa rodzaje sufitów drewnianych (w tym sufit lamelowy) oraz duże przeszklenia.
Wśród technologii wykorzystanych w budynku nowej biblioteki wymienić należy m.in. panele fotowoltaiczne umiejscowione na dachu, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy systemy sterowania centralą wentylacyjną, optymalizujące zużycie energii – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Wszystko to pozwoliło przygotować obiekt, który będzie nie tylko nowoczesny i zaawansowany technologicznie, ale też energooszczędny i bardzo ciepły.
Ponadto, w ramach realizacji spółka EKOINBUD zajęła się również zagospodarowaniem okolicznego terenu – przygotowaniem nawierzchni mineralnej dróg, parkingów oraz chodników, budową tarasu i elementów zewnętrznych małej architektury a także przygotowaniem ogrodu deszczowego.
Koncepcja budynku biblioteki zdobyła ostatnio wyróżnienie w kategorii projektów ekologicznych konkursu PLGBC Green Building Awards 2023.
___
Grupa EKOINBUD zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, budynki biurowe i wielorodzinne, działając na terenie Polski oraz wielu rynkach europejskich. Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcji projektowanych przez EKOINBUD jest wykorzystanie drewna w budownictwie kubaturowym przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich potrzeb energetycznych budynków, doskonałym parametrom zdrowotnym, przy równoczesnym zapewnieniu ich wysokiej funkcjonalności oraz wysokiego standardu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.