Estetyczne oświetlenie w mieszkaniach i domach. Czym się kierować przy wyborze?
Odpowiednie i estetyczne oświetlenie to kluczowy element każdego wnętrza. Rozwój nowoczesnych technologii wpłynął na pojawienie się na rynku coraz to nowszych i bardziej zaskakujących rozwiązań również w branży oświetleniowej.
Zadaniem projektantów jest takie ukształtowanie przestrzeni by znalazło się w niej miejsce zarówno na oświetlenie naturalne, jak i sztuczne. Wnętrze powinno pozwalać na bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności, a także sprawiać, by przebywający w nim mieszkańcy czuli się dobrze i komfortowo.
Rustykalizm czy minimalizm?
Nikt nie ma wątpliwości, że światło współtworzy architekturę wnętrza domu czy mieszkania. Oświetlenie w przestrzeni mieszkalnej może być wykonane między innymi w stylu rustykalnym bądź minimalistycznym.
– Urok pierwszego stylu we wnętrzach tworzą różnego rodzaju dodatki, a także odpowiednio dobrane oświetlenie. Producenci lamp oferują wiele modeli opraw w tym stylu, także takich z domieszką elementów nowoczesnych. Lampy w stylu rustykalnym mogą być zastosowane w każdym pomieszczeniu, podkreślając jego wyjątkowy klimat i tworząc idealną atmosferę. Natomiast istotą aranżacji wnętrz w stylu minimalistycznym jest to, by zastosowane lampy spełniały swą podstawową funkcję jak najlepiej. Jednym słowem: minimalizm ceni funkcjonalność, więc najlepiej sprawdzą się lampy dające dużo dobrego światła - mówi Krzysztof Nowakowski z Inspiracji Światłem. To marka, która zajmuje się profesjonalnym projektowaniem, doradztwem i montażem oświetlenia.
Najważniejszy jest projekt, emocje przyjdą później
W dobrze oświetlonym domu przyjemnie i wygodnie się mieszka. Lokalizację punktów świetlnych, włączników oraz przebieg i rozkład instalacji elektrycznej najlepiej jest zaplanować jeszcze na etapie projektowania budynku, ewentualnie stanu surowego.
– Oczywiście dzięki odpowiedniemu projektowi oświetlenia można w taki sposób zaaranżować każde wnętrze, aby wypełnił je odpowiedni klimat. Uzyskamy to dzięki umiejętnemu połączeniu światła z ciepłymi kolorami ścian, meblami, zdobieniami, a także wykończeniem podłóg – mówi ekspert z Inspiracji Światłem. – Rolą światła w każdym projekcie jest delikatne wyzwolenie emocji, a to musi współgrać z poczuciem estetyki i światem wewnętrznym rodziny.
Światło w salonie
Salon – serce domu. To pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu razem z innymi domownikami. Tu również kluczowym elementem jest światło.
– Światło w salonie ma wywołać emocje, zapraszając do rozgoszczenia się i zbudowania ciepłych relacji w środku. Czasem takich z dzieciństwa. Ma zbudować styl i relaksujący charakter wnętrza. Światło we wnętrzu nowoczesnym, minimalistycznym ma za zadanie uwypuklić elegancję wnętrza i jednocześnie wyzwolić pozytywne emocje. Zwłaszcza w nowoczesnym, minimalistycznym stylu emocje często schodzą na plan dalszy, jeśli nie wygramy tego światłem. Pozostaje wtedy tylko sterylna forma – dodaje Krzysztof Nowakowski.
Rolą światła jest wymodelowanie wnętrza salonu Tak jak dźwięki przy dobrej akustyce w pomieszczeniu mają duży wpływ na odbiór wnętrza, tak komfort przebywania z najbliższymi buduje światło.
– Oświetlenie LED-owe stosowane od wielu lat w naszych projektach i na inwestycjach, dopełnia wygląd pomieszczeń i jest w 100% funkcjonalne poprzez regulację natężenia i barwy światła. Jest energooszczędne, intrygujące, czarujące i dające komfort przebywania. Na etapie projektowania dobrze jest przewidzieć kilkanaście obwodów osobno włączanych, często ściemnialnych światło. Wówczas lampy nad stołem, funkcjonalne do czytania przy fotelu, kinkiety, lampy stojące i dekoracyjne czy też gzymsy świetlne pozwalają najlepiej zaaranżować przestrzeń światłem – podsumowuje Zespół Inspiracje Światłem.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.