Grupa Murapol finalizuje zakupy oraz kontraktuje nowe działki
17 gruntów zlokalizowanych w 10 miastach pod budowę blisko 7,8 tys. lokali mieszkalnych nabyła Grupa Murapol w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Pula ta obejmuje 7 nieruchomości zakontraktowanych umowami przedwstępnymi, na których powstanie blisko 3,6 tys. mieszkań. Pozostałe 10 umów dotyczy finalizacji zakupu wcześniej zakontraktowanych terenów inwestycyjnych, na których zrealizowane zostaną projekty nieruchomościowe obejmujące ponad 4,2 tys. lokali.
W okresie od października 2020 do marca 2021 Grupa Murapol sfinalizowała zakup 10 nieruchomości w 9 miastach, w których łącznie powstanie blisko 4,2 tys. lokali mieszkalnych. Zostaną zaoferowane w kolejnych etapach już realizowanych przedsięwzięć, takich jak: Murapol Parki Krakowa w Krakowie, Murapol Nowe Miasto w Poznaniu czy Murapol Dzieci Warszawy w Warszawie. Nabyte grunty pozwoliły także umocnić pozycję nowymi przedsięwzięciami w miastach, w których już działamy, w Toruniu projektem Murapol Osiedle Smart, Murapol Zielony Żurawiniec w Poznaniu czy Murapol Osiedle Zdrovo w Gdańsku. Zakupione grunty pozwoliły także wejść z ofertą do nowych miast tj. Sosnowca z inwestycją Murapol Apartamenty przy Parku oraz Murapol Osiedle Akademickie do Bydgoszczy.
W tym samym czasie Grupa Murapol podpisała umowy przedwstępne dot. zakupu 7 nowych terenów inwestycyjnych, będących obecnie w toku procesów pozwoleniodawczych przewidujących budowę blisko 3,6 tys. mieszkań. W Warszawie deweloper zakontraktował grunt nieopodal Kanału Żerańskiego, który umożliwi realizację projektu mieszkaniowego obejmującego ponad 350 lokali mieszkalnych. Łódzki bank ziemi dewelopera powiększył się o trzy nieruchomości w nowych lokalizacjach, w których łącznie powstanie 1,2 tys. mieszkań. W Poznaniu Murapol przygotowuje kolejny projekt na zakontraktowanym gruncie blisko Starego Miasta, którym będzie budował nową tkankę miejską na ponad 1 tys. mieszkań. Deweloper zamierza także nadal umacniać swoją pozycję w Gdańsku, w którym zakontraktował kolejną nieruchomość niedaleko Śródmieścia pod budowę ponad 300 lokali mieszkalnych. Także Aglomeracja Górnośląsko-Zagłębiowska jawi się dla Grupy jako interesujący teren do inwestowania, czego wyrazem jest zakontraktowanie gruntu w Gliwicach, w sąsiedztwie już realizowanej w tym mieście inwestycji przy ul. Kozielskiej.
- Jak pokazują nasze aktywności na akwizycjach gruntów za ostatnie pół roku, intensywnie pracujemy nad rozbudową aktywnego banku ziemi. Umacniamy swoją pozycję w kluczowych dla nas miastach, takich jak Poznań, gdzie łącznie sfinalizowane transakcje oraz zakontraktowany grunt pozwalają na realizację ponad 2,2 tys. mieszkań. Z przytupem wracamy do Gdańska, w którym w budowie i przygotowaniu mamy blisko 800 lokali. Podobnie sytuacja wygląda na zakontraktowanych gruntach w Łodzi. Także w Warszawie i Krakowie zwiększamy konsekwentnie pulę projektów. Poza głównymi aglomeracjami dostrzegamy także potencjał mniejszych lokalizacji, również tych nie znajdujących się jeszcze na naszej mapie inwestycji, a posiadających potencjał dla działalności deweloperskiej. - mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA - Niesłabnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania utwierdza nas w przekonaniu, że to jedyny właściwy kierunek działania. – dodaje Nikodem Iskra.
Na koniec marca, portfel projektów w budowie Grupy Murapol obejmował blisko 7 tys. lokali powstających w 82 budynkach, w ramach 22 projektów na terenie 15 miast.
W bieżącym roku Grupa wprowadziła do oferty pulę #2000MieszkanNa20Lecie”, czym powiększyła łączną pulę mieszkań w ofercie do ponad 4 tys.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.