Grupa Murapol z dwoma mocnymi konsorcjantami bankowymi optymalizuje finansowani
Grupa Murapol z dwoma mocnymi konsorcjantami bankowymi optymalizuje finansowanie
Murapol zrestrukturyzował dotychczasowe zadłużenie i pozyskał na korzystnych warunkach nowy kredyt od mBanku i Banku Pekao SA w wysokości 350 mln zł. Jeden z największych polskich deweloperów mieszkaniowych konsekwentnie realizuje plan racjonalizacji struktury finansowania wspierający zrównoważony rozwój ogólnopolskiej działalności dewelopera.
Grupa kapitałowa Murapol zyskała partnerstwo dwóch silnych instytucji bankowych - mBanku i Banku Pekao SA, w formie refinansowania konsorcjalnego w łącznej kwocie 350 mln zł. Wcześniej Grupa Murapol korzystała z wielu produktów dłużnych, takich jak kredyty bankowe w bankach komercyjnych i spółdzielczych, obligacji korporacyjnych oraz detalicznych, pożyczek od udziałowców lub linii faktoringowych.
- Konsekwentnie realizujemy strategię wzmacniania Grupy pod względem organizacyjnym, operacyjnym oraz poprawy parametrów finansowych, w tym efektywności zarządzania długiem i zabezpieczeniami. Dążymy do wyrównania kluczowych aspektów finansowania działalności do notowanych na giełdzie deweloperów. Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim dotychczasowym finansującym Murapol za wieloletnią wzorową współpracę oraz zaufanie do naszej spółki – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA.
Zakończony z sukcesem projekt refinansowania pozwala uporządkować strukturę długu i poprawić współpracę z kredytodawcami poprzez skupienie całego długu Grupy w jednym konsorcjum bankowym. W efekcie spodziewana optymalizacja wykorzystania środków przez Grupę, otwiera dalsze perspektywy na dodatkowe finansowanie ambitnych planów GK Murapol.
- Obecna struktura finansowania jest bardzo korzystna z punktu widzenia elastyczności wykorzystania i inwestowania naszych zasobów. Cieszę się, że udało nam się pozyskać mocnych partnerów finansowych, to dodatkowy atut GK Murapol w umacnianiu pozycji wiodącej firmy deweloperskiej o ogólnopolskim zasięgu - mówi Przemysław Kromer, CFO i członek zarządu GK Murapol.
Skumulowanie całości finansowania u dwóch konsorcjantów, będących wiodącymi na polskim rynku instytucjami bankowymi powoduje nie tylko zdecydowane uproszczenie form zadłużenia, ale skutkuje także możliwością przeprowadzenia przez spółki z Grupy Murapol procesu przedterminowego wykupu wszystkich wyemitowanych w przeszłości obligacji korporacyjnych. Czynności te są zgodne z długoterminową strategią GK Murapol oraz oczekiwaniami nowych akcjonariuszy, którymi od 13 lutego 2020 r. jest spółka joint venture AEREF V PL INVESTMENT S.A R.L., utworzona przez fundusz zarządzany przez Real Estate Group Ares Management Corporation (NYSE: ARES) oraz Griffin Real Estate.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.