GRUZJA JAKIEJ NIE ZNAMY
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Gruzja od lat jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Wciąż jednak wielu z nas nie bierze tego kraju pod uwagę jako obowiązkowego gdy planujemy wakacje. Okazuje się, że w ciągu najbliższych lat Gruzja przeżywać będzie jeszcze większy boom, a to dzięki dużym zmianom jakie tam właśnie zachodzą. Czym zachwyca Gruzja i czego o niej nie wiemy? Pytamy Oksanę Agnieszkę Żendarską, która od lat zajmuję się m. in. rynkiem nieruchomości w Gruzji i doskonale poznała ten kraj zarówno ze strony turystycznej jak i biznesowej.
Gruzja to prawdziwe doświadczenie
Gruzja to przepiękne krajobrazy Kaukazu i wiele różnorodności, gdyż są tam zarówno góry jak i plaże, nostalgiczne wsie jak i nowoczesne miasta oraz przepyszne jedzenie, wino i przyjaźnie nastawieni Gruzini. Kraj położony jest na granicy Europy i Azji nad Morzem Czarnym. Historia terenów, na których leży Gruzja sięga II tysiąclecia p.n.e.. To kraj ciekawych kontrastów, gdzie choćby w samym Batumi, drugim największym mieście i zarazem turystycznym kurorcie, zobaczyć można budowle, które przyczyniły się do nadania mu przydomku „Gruzińskiego Dubaju”, oraz stare, klasyczne zabudowy, niekiedy wcale nieatrakcyjne dla zwiedzających. Właśnie ta mieszanka tworzy bardzo pociągającą tkankę miejską.
„To prawda, Gruzja jest krajem kontrastów, jednak nie znam osoby, która przyjeżdżając tu nie zakochałaby się w niej. Ja ze swojej perspektywy wiem, jak bardzo kraj ten się rozwija, nie tracąc przy tym swojej tożsamości. Z racji wykonywanego zawodu, mogę śmiało stwierdzić, że Gruzja już stała się kierunkiem konkurencyjnym dla innych europejskich destynacji, zarówno jeśli chodzi o turystykę jak i inwestycje. Niewielu Polaków wie, że w powitają nas tu piękne palmy. Na terytorium Gruzji panuje przyjazny klimat podzwrotnikowy, praktycznie nigdy temperatura nie spada poniżej 0°C. Na odwiedzających czekają niesamowite punkty do zwiedzania zarówno w miastach jak i na terenach pozamiejskich. Kraj ten to także znakomite jedzenie, które Polakom na pewno będzie smakowało. Obowiązkowo należy spróbować kultowego chaczapuri, chinakali, czyli gruzińskich pierożków czy badridżani - roladek z plastrów bakłażana faszerowanych pastą orzechową z czosnkiem, udekorowanych pestkami granatu. Miłośnicy win, także będą bardzo zadowoleni, Gruzja to kolebka winiarstwa. Ceny są oczywiście konkurencyjne do tych, do jakich przyzwyczailiśmy się zwiedzając Europę, a dostajemy niesamowite doświadczenie, bo tak należy określić pobyt tu. Na samo Batumi należy poświęcić minimum trzy dni, aby zobaczyć m. in. Promenadę nadmorską, Tańczące fontanny, Ogród japoński, Park cudów czy Stare Miasto.” – mówi Oksana Agnieszka Żendarska, na co dzień zajmująca się rynkiem nieruchomości zagranicznych, także rynkiem gruzińśkim.
Inwestycje w Gruzji
Gruzja stała się w ostatnich latach atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym, także dla światowych i europejskich firm. Dzięki temu może się rozwijać jeszcze szybciej i oferować coraz bardziej konkurencyjne nieruchomości na światowym poziomie. Od 2014 roku Gruzja jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską, a od 2016 roku jest członkiem strefy wolnego handlu z UE.
Dzięki umocnieniu się kursu lari w stosunku do dolara wzrósł krajowy popyt na mieszkania. Oczywiście napływ kupujących i wzrost kosztów spowodowały, że ceny mieszkań i domów w Gruzji wzrosły. Jednak w porównaniu z innymi krajami europejskimi rynek gruziński pozostaje jednym z najbardziej przystępnych. Uważam, że rok 2023 będzie bardzo pomyślny dla Gruzji zarówno pod względem inwestycyjnym jak i turystycznym. Wszystko się tu rozwija. Rynek nieruchomości stał się bardzo konkurencyjny w stosunku do np. Turcji, Cypru, Bułgarii, a nawet Hiszpanii. Projekty są udoskonalane i będą zachwycać odwiedzających. Odwiedzając tylko Batumi, zobaczymy jak bardzo miasto się zmienia. Każdy będzie zachwycony panoramą i przekona się, skąd właśnie wziął się przydomek „Gruzińskiego Dubaju”. Będąc tu polecam szczególnie region Makhinjauri, gdzie 50 metrów od linii brzegowej morza zobaczyć można najnowsze inwestycje jak chociażby NOVOTEL LIVING Batumi. Oprócz tego tylko w tym roku powstają także nowe inwestycje przy nowym Bulwarze, które warte są uwagi- mówi Oksana Agnieszka. Żendarska.
Gruzja to przepiękny kraj, który intensywnie się rozwija i niedługo stanie się jeszcze popularniejszy wśród osób z całej Europy i świata. Warto się tam udać i sprawdzić na własnej skórze, dlaczego tak zachwyca.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt inwestycjny: Oksana A. Żendarska, info@eltinvest.eu, tel. +48 504 269 102
Oficjalnym przedstawicielem firmy MARDI w Polsce, Czechach i krajach bałtyckich jest Oksana A. Żendarska, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, zagranicznych studiów MBA z zakresu „Zarządzania Strategicznego” oraz Studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej z zakresu „Wycena nieruchomości”. Zajmuje się doradztwem inwestycyjnym w sektorze nieruchomości zagranicznych dla inwestorów korporacyjnych i indywidualnych. Reprezentuje międzynarodowe grupy deweloperskie oraz ich wybrane projekty na rynku w Polsce, Czechach, krajach Nadbałtyckich. Od ponad 20 lat pracuje i mieszka zagranicą (m.in. Chiny, Tajwan, Singapur, USA, Włochy, Cypr, Turcja, Rosja). Włada biegle kilkoma językami obcymi. Doświadczenie zdobywała z m.in. międzynarodowymi grupami: Wyndham Hotels & Resorts, InterContinental Hotels Group (Crowne Plaza), Marriott International. Od wielu lat z powodzeniem odpowiada za zagraniczne inwestycje w nieruchomości we Włoszech (Sardynia), na Cyprze, Wyspach Kanaryjskich w Turcji i Gruzji.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.