Komunikaty PR

Jesteśmy skłonni zapłacić więcej za ekologiczne mieszkanie?

2024-01-09  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Nasza świadomość odnośnie eko-budownictwa rośnie, chociaż segment ten jest wciąż stosunkowo marginalnym wycinkiem całego rynku. W przyszłości może się to jednak zmienić, a już teraz część klientów deklaruje, że byłaby w stanie zapłacić więcej za nieruchomość utrzymaną w nurcie “eko”.

Temat zrównoważonego budownictwa od lat jest istotnym odłamem dyskursu publicznego. To kierunek, dzięki któremu jesteśmy w stanie w znaczący sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zużycie zasobów naturalnych, a także przyczynić się do poprawy samopoczucia i zdrowia ludzi. Już wkrótce eko-budownictwo będzie w zasadzie obowiązkowe, gdyż Unia Europejska do 2050 r. ma zamiar osiągnąć neutralność węglową, a do realizacji tego celu niezbędne jest drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych właśnie przez sektor budowlany. Pytanie, jak my sami zapatrujemy się na te zmiany i jak zapatrują się na nie nasze portfele.

Początkowe koszty największym problemem

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i Studio4SPACE jesteśmy jako społeczeństwo wyraźnie podzieleni w kwestii ewentualnych dopłat na poczet rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Wyniki wskazują, że blisko 35 proc. klientów deweloperów byłoby skłonnych ponieść większe koszty, by nabyć nieruchomość wykonaną z materiałów ekologicznych, w tym z surowców wtórnych. Po drugiej stronie, a więc osób niechętnych do nadpłaty za tego typu rozwiązania budowlane, jest z kolei 34 proc. badanych. Wśród nich 14 proc. wyraża swoją opinię w sposób zdecydowany, a 20 proc. jest nie do końca przekonanych - 

- Ekologiczne mieszkania nie są w dłuższej perspektywie droższe od tych pozbawionych tego typu rozwiązań. Jednak ich zakup wiążą się zwykle z większym kosztem początkowym, na który nie każdy chce lub jest w stanie przeznaczyć środki. Trzeba jednak pamiętać, że po czasie koszty te zwracają się z nawiązką i jest to oszczędność na różnych opłatach, np. za energię elektryczną, centralne ogrzewanie, czy ogrzewanie wody. Wielu klientów zdaje sobie sprawę z  tych zależności, przez co ogólna popularność eko-nieruchomości z roku na rok rośnie - mówi Bartłomiej Kisielewski, Partner w biurze architektonicznym Horizone Studio.

Ekologiczny komfort

Trend eko-budownictwa wzmacnia się. Świadomość ekologiczna oraz chęć oszczędzania pieniędzy sprawia, że klienci coraz częściej zdają sobie sprawę z zalet stosowania ekologicznych rozwiązań. Deweloperzy, aby sprostać ich oczekiwaniom, są więc bezpośrednio motywowani do tego, by efektywnie dostosowywać działalność do nowych standardów. Zrównoważone budownictwo staje się tym samym wizytówką firm, przyciągającą klientów i tworzącą reputację odpowiedzialnego inwestora. Znamienny jest fakt, że tworzenie takich budynków to nie tylko kwestia wspomagania środowiska, ale również użytkowników w ich codziennym życiu - te dwa aspekty idą ze sobą w parze. Wbrew pozorom, wprowadzenie takich rozwiązań do inwestycji wielorodzinnej nie jest wcale skomplikowane - Budynki można ulepszać pod kątem ergonomii użytkowania naprawdę prostymi decyzjami. Przykładem niech będzie rekuperacja, czyli prosty odzysk ciepła na wentylacji. Jeśli blok posiada wentylację mechaniczną, to stosuje się odzysk ciepła przed wyrzuceniem tego powietrza na zewnątrz. Stabilna temperatura wewnętrzna oraz brak przeciągów sprawiają, że mieszkańcy czują się u siebie bardziej komfortowo. Ciekawe, nowoczesne rozwiązania to także np. panele fotowoltaiczne połączone z zasobnikiem ciepła wspólnym dla całego budynku. Niekoniecznie takie rozwiązanie musi nawet zapewniać 100 procent rocznego zapotrzebowania energetycznego - może za to stanowić uzupełnienie rozwiązań tradycyjnych. Kolejną rzeczą spotykaną w nowych inwestycjach jest stosowanie zielonych dachów - dla ostatnich pięter dodatkowa kondygnacja jest buforem ciepła i chroni budynek przed przegrzewaniem, jako naturalna bariera przeciwsłoneczna. Przy okazji “dostajemy” również retencję, bo taki dach gromadzi część wody deszczowej z opadów - mówi Bartłomiej Kisielewski, Partner w biurze architektonicznym Horizone Studio.

Żeby eko-budownictwo faktycznie zyskało na znaczeniu w dłuższej perspektywie, konieczne jest budowanie inwestycji, w których po prostu dobrze się mieszka. Warto skupić się więc nie tylko na aspektach ekologicznych, ale także na komforcie i funkcjonalności mieszkań. Projekty powinny więc uwzględniać nowoczesne rozwiązania technologiczne, poprawiające efektywność energetyczną, a także stawiać na przestrzenie zielone i dostęp do natury. W ten sposób zyska nie tylko środowisko, ale także klienci, którzy w konsekwencji będą skłonni zapłacić więcej za tego typu rozwiązania.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Biurowiec firmy WIŚNIOWSKI w II etapie konkursu “Obiekt roku w systemach Aluprof Biuro prasowe
2024-07-23 | 10:20

Biurowiec firmy WIŚNIOWSKI w II etapie konkursu “Obiekt roku w systemach Aluprof

Do 16 sierpnia internauci mogą oddawać głosy na najciekawsze budynki architektoniczne Polski i świata, w plebiscycie „Obiekt Roku w systemach Aluprof”. Nowa siedziba firmy
Nieruchomości Czerwcowe odreagowanie budownictwa mieszkaniowego
2024-07-23 | 08:10

Czerwcowe odreagowanie budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), prezentująca statystyki budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz I poł. 2024 roku, zakomunikowała ich dość optymistyczne
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-23 | 08:00

Niski wkład własny - program BK 2% go przywrócił?

Polscy kredytobiorcy mogli już przywyknąć do tego, że bez wkładu własnego wynoszącego co najmniej 10% kosztów zakupu lokum lub budowy domu nie ma co wybierać się do banku. Taki wymóg dotyczący wkładu (10%)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.