Kamień elewacyjny – wady i zalety wykonania elewacji z kamienia naturalnego
We współczesnych trendach projektowania elewacji coraz częściej dominują wstawki w postaci kamienia naturalnego. Materiał znany od tysięcy lat do dzisiaj jest popularny, ciesząc się świetną opinią wśród osób, które się na niego zdecydowały. Jakie wady i zalety ma kamień elewacyjny?
Od tysięcy lat kamień naturalny był wykorzystywany głównie do budownictwa. Do dziś możemy podziwiać wiele niesamowitych i zabytkowych budowli, stworzonych z łupka, granitu, a także marmuru. Pomimo, że znajdują się w różnych częściach świata – Grecja, Włochy, Egipt, Chiny - łączy je jedno - przetrwały setki lat, co świadczy o trwałości kamienia naturalnego.
Z czasem kamień naturalny zaczął służyć jako element dekoracyjny w wystroju wnętrza. Coraz częściej materiał ten stosuje się na elewacji w postaci płytek czy też paneli. To właśnie kamień elewacyjny jest jednym z najtrwalszych materiałów, a wykorzystuje się głównie łupek, bazalt, kwarcyt, piaskowiec, a także granit. Jakie wady i zalety posiada kamień elewacyjny?
Do największych zalet kamienia elewacyjnego należą estetyka i wytrzymałość. Kamień naturalny jest bardzo popularny ze względu na swoje piękno i elegancki wygląd. Dzięki swoim unikalnym wzorom, kolorom i fakturze, kamień elewacyjny nadaje budynkom indywidualnego charakteru i klasy. Materiał ten można w łatwy sposób łączyć z innymi sposobami wykończenia elewacji, takimi jak tynk czy drewno.
Kamień elewacyjny jest bardzo trwały i wytrzymały na działanie warunków atmosferycznych, w tym na wilgoć, wiatr, opady i mrozy. Odporność na te czynniki sprawia, że kamień elewacyjny jest idealnym wyborem, aby stosować go na zewnątrz.
Kolejną zaletą kamienia naturalnego jest łatwa konserwacja. Materiał ten jest łatwy w utrzymaniu i nie wymaga wielkich i drogich konserwacji. Regularne czyszczenie i impregnacja pomogą zachować jego piękno i trwałość na długie lata.
Trudno jest znaleźć wady kamienia elewacyjnego. Jedną z nich z pewnością jest waga. Kamień elewacyjny jest zdecydowanie cięższy niż inne, alternatywne materiały. Oznacza to, że wymaga on mocnej konstrukcji, tak aby bezproblemowo utrzymać jego ciężar. Co za tym idzie, montaż kamienia wymaga również doświadczenia i umiejętności specjalistycznego wykonawcy.
Jedną z wad kamienia elewacyjnego jest jego cena. Kamień to jeden z droższych materiałów budowlanych, co sprawia że jego stosowanie jest kosztowne. Jednak w firmie KLINK International, największego dystrybutora kamienia naturalnego w Polsce, można znaleźć wiele promocji i specjalnych ofert. Dostępne w ofercie kamienie elewacyjne bardzo często posiadają zdecydowanie niższą cenę niż gresy i inne ceramiczne wyroby.
Kamień elewacyjny ma wiele zalet, takich jak jego estetyka, trwałość i łatwość w utrzymaniu. Jednakże jego stosowanie może być kosztowne, choć pamiętać trzeba że jest to inwestycja na wiele lat, a kamień naturalny jest gwarantem SOLIDNEGO PIĘKNA na wiele, wiele lat.
W gronie największych dystrybutorów kamienia naturalnego w Polsce jest firma KLINK International, która posiada bardzo bogaty wybór przeróżnych kamieni. W ofercie firmy znajdują się szeroki wybór stopni kamiennych wykonanych z granitu, wapienia, kwarcytu czy marmuru, a także rodzaju powierzchni od polerowanych, przez płomieniowane, szczotkowane i szlifowane.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.