Kampania PLGBC i Business Finland: Dekarbonizacja branży budowlanej

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
W ramach współpracy partnerskiej Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego i Business Finland rozpoczęły w lutym br. wspólną kampanię. Organizacje mają na celu zaprezentowanie przełomowych rozwiązań dla dekarbonizacji deweloperom, architektom i firmom budowlanym, a także wymianę dobrych praktyk oraz nawiązanie biznesowej współpracy polsko-fińskiej między firmami z branży budownictwa i nieruchomości.
Szeroko rozumiana branża budowlana jest odpowiedzialna za emisję około 40% dwutlenku węgla. Aby osiągnąć cele obniżenia emisji i ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C, musimy działać tak szybko, mądrze i skutecznie, jak się da.
Dlatego w ramach współpracy partnerskiej Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego i Business Finland rozpoczęły w lutym br. wspólną kampanię. Kampania ma na celu zaprezentowanie przełomowych rozwiązań dla dekarbonizacji deweloperom, architektom i firmom budowlanym, a także wymianę dobrych praktyk oraz nawiązanie biznesowej współpracy polsko-fińskiej między firmami z branży budownictwa i nieruchomości.
Dla szybkiego osiągnięcia dekarbonizacji budownictwa, organizacje będą wspólnie inspirować architektów do śmiałego myślenia o ekologii na wczesnym etapie projektu, inżynierów zachęcać do odwagi w poszukiwaniu innowacji, a deweloperom i firmom budowlanym zapewniać przewagę w realizacji przedsięwzięć trafniej odpowiadających na potrzeby klientów.
Kampania prowadzona jest w mediach społecznościowych, a także z wykorzystaniem stron internetowych organizacji i newsletterów.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Business Finland w Polsce oferuje usługi doradcze i pomoc w znalezieniu lokalnych sieci i konsultantów. W programie LowCarbon Built Environment Export RRF wspiera firmy, których oferta jest dowodem innowacyjności fińskiej gospodarki i jej oddania celom klimatycznym. Rezultatem są nowe materiały powstałe z odpadów, rozwiązania dla monitorowania śladu węglowego, technologie zarządzania energią i gospodarki cyrkularnej oraz wiele innych przedsięwzięć dla branży budownictwa służących dekarbonizacji, od projektu po wieloletnią eksploatację.
Więcej o kampanii:
https://plgbc.org.pl/bylismy-problemem-mozemy-byc-rozwiazaniem-dekarbonizacja-branzy-budowlanej-po-finsku/

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.