Komunikaty PR

Koszty utrzymania domu rosną. Dla seniorów to dramat

2021-06-10  |  14:00
Biuro prasowe

Ogólne koszty utrzymania i użytkowania nieruchomości są coraz wyższe. Sam wywóz śmieci podrożał niedawno o 51,9 proc., a energia elektryczna o 11,7 proc. Do tego wzrost cen usług kanalizacyjnych (o 4,7 proc.), energii elektrycznej (o 4,9 proc.) i zaopatrzenia w wodę (3,5 proc.).[1] Utrzymanie domu – zwłaszcza takiego, który ma swoje lata, a jego termoizolacja pozostawia wiele do życzenia – jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla seniorów. Do kosztów związanych z domem trzeba doliczyć podatek od nieruchomości, okresowe remonty i pielęgnację posesji. Tymczasem emerytury, choć są pewnym i stałym źródłem dochodu, wciąż oscylują w granicach 2500 zł miesięcznie. Mowa o średnich emeryturach, bo głodowe świadczenia pieniężne (czasem w wysokości kilkudziesięciu lub kilkuset złotych) pobiera w Polsce już ponad 310 tys. osób.[2]  

 

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego są coraz wyższe. Najwięcej kosztuje zazwyczaj ogrzewanie. W zależności od metrażu, stopnia termoizolacji budynku, szczelności okien oraz paliwa opałowego, które jest wykorzystywane (może być to gaz ziemny, olej opałowy, czy węgiel kamienny) waha się on w granicach 3000-5000 zł rocznie. Aby uregulować takie zobowiązanie trzeba odkładać do domowej skarbonki ok. 300-400 zł miesięcznie. Do tego ciepła woda, której jedna osoba zużywa średnio ok. 60 l na dobę, co daje ok. 1800 l miesięcznie. Jeśli ktoś ma ogród i nawadnia go latem wartość ta rośnie podwójnie lub potrójnie a domowy budżet jest obciążony kwotą ok. 100 zł miesięcznie. Kolejny koszt to prąd, czyli ok. 100-150 zł miesięcznie przy użytkowaniu przez dwie osoby. Jeśli w grę wchodzi oświetlenie posesji (w zależności od jej wielkości) trzeba wziąć pod uwagę kolejne koszty.

- Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie osób będących na emeryturze sięga blisko 6 mld zł. Trzeba też zaznaczyć, że kwota zadłużenia seniorów niemalże podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat. Średni dług pojedynczego seniora to około 18 tys. zł. Z naszych badań opinii wynika, że jednym z największych obciążeń finansowych dla seniorów są opłaty, w tym rachunki związane z nieruchomością. Osobom starszym ciężko utrzymać zwłaszcza dom, który jest duży, ma nieszczelne okna, wymaga przeróżnych napraw, a czasem i kompleksowego remontu – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy w domu mieszkało małżeństwo, a później tylko jedna osoba zostaje z tym wszystkim – dodaje.

 

Remont jak studnia bez dna

Każdy dom, zwłaszcza ten starszy wymaga mniejszych lub większych napraw. Czasem chodzi o naprawę podłogi lub odnowienie pomieszczeń mieszkalnych, a czasem o wymianę okien, instalacji elektrycznej, docieplenie budynku lub modernizację pokrycia dachowego, co wiąże się ze znacznie większymi kosztami. Inną kwestią są remonty, których celem jest dostosowanie nieruchomości do potrzeb osoby starszej. Mowa m.in. o wymianie wykładziny na antypoślizgową, zamontowanie specjalnych sanitariatów, kabiny prysznicowej, czy uchwytów bezpieczeństwa w łazience. Dodatkowo jest to kwestia chociażby klimatyzacji lub innych regulatorów temperatury, czy drzwi antywłamaniowych.

- Z badania PolSenior wynika, że 45,3 proc. seniorów nie chce zmieniać swojego dotychczasowego lokum na inne, mimo że koszty utrzymania lokalu są wysokie. Nasze badania potwierdzają, że najczęściej spotykanym powodem, dla którego seniorzy decydują się na rentę dożywotnią, są niespłacone zobowiązania, a wręcz długi. Blisko 60 proc. naszych klientów podpisuje umowę o dożywocie ze względu na korzyści finansowe. Te osoby potrzebują nie tylko comiesięcznych wypłat, ale również dużego zastrzyku gotówki „na start”, by poradzić sobie ze zobowiązaniami nagromadzonymi przez lata – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. 

 

Odpowiedź dla właścicieli domów

Renta dożywotnia (a więc hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym) to oferta dla osób posiadających na własność nieruchomość. Z ostatniego raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że średni metraż nieruchomości, która w 2020 roku była przedmiotem tego rodzaju umów wynosiła 48,9 m kw.[3]

– Rynek zmienia się i dojrzewa. Przez ostatnie dwanaście lat większość podpisywanych przez nas umów dotyczyła mieszkań zlokalizowanych w większych miastach. W ciągu ostatnich dwóch lat zaczęło się to zmieniać. Coraz więcej zapytań dostajemy od właścicieli domów, którzy liczą na to, że będą dostawać od funduszu hipotecznego kilka tysięcy złotych miesięcznie. To spowodowało, że właśnie pracujemy nad zróżnicowaniem oferty i przygotowaniem usługi skrojonej na miarę właścicieli domów – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM - Warto przypomnieć, że wysokość wypłacanych świadczeń zależy m.in. od wielkości i wartości nieruchomości. Osoba, która ma mieszkanie o niewielkim metrażu otrzyma niższą kwotę niż właściciel domu o dużym metrażu oraz znacznie większej wartości. W tym wypadku kwota kilku tysięcy złotych miesięcznie jest zatem osiągalna– dodaje Robert Majkowski.

Warto przypomnieć, że podpisanie umowy renty dożywotniej wiąże się z przekazaniem świadczeniodawcy prawa własności do nieruchomości. Oznacza to jednak, że na świadczeniodawcy (a nie seniorze) spoczywają od tej chwili wszystkie opłaty związane z nieruchomością, w tym podatek od nieruchomości, okresowe przeglądy i konserwacje np. instalacji grzewczej, czy niezbędne remonty. 

 

 


[1] „Zmiany kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania w 2020 roku”, dane za okres I-XII 2020 względem I-XII 2019. RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS.

[2] https://ciekaweliczby.pl/najnizsze_emerytury_2020/

[3] Raport „Hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym 2010-2020”, Związek Przedsiębiorstw Finansowych

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy mieszkaniowi czekają na pozwolenia nawet 7 lat! Biuro prasowe
2021-06-17 | 15:00

Deweloperzy mieszkaniowi czekają na pozwolenia nawet 7 lat!

Już nie tylko brak terenów pod zabudowę czy wzrost cen materiałów budowlanych stanowią istotną przeszkodę w prowadzeniu działalności deweloperskiej w Polsce. Gros
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2021-06-17 | 14:15

Osada nad jeziorem Pozezdrze - firma Rodzinne Inwestycje prezentuje nowe działki

Jeżeli planujesz zakup działki o dużym potencjale inwestycyjnym, położonej w malowniczym zakątku Polski, nadarza się ku temu doskonała okazja - Rodzinne Inwestycje prezentują swoją nową Osadę nad jeziorem Pozezdrze. To
Nieruchomości Yves Rocher, Estée Lauder i inne marki luksusowe wybierają FM od Sescom
2021-06-17 | 13:20

Yves Rocher, Estée Lauder i inne marki luksusowe wybierają FM od Sescom

Firma Sescom obserwuje wzrost popytu na usługi Facility Management wśród marek luksusowych. Łączna wartość zleceń od klientów z tego segmentu wyniosła w 2020 r. ponad 4 mln

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Prawie dwie trzecie nauczycieli ocenia, że COVID-19 negatywnie wpłynął na prestiż ich zawodu. Mimo to 78 proc. pedagogów odczuwa satysfakcję z pracy

Nauczyciele to jedna z grup zawodowych, które najmocniej odczuły negatywny wpływ pandemii. – Musieli radykalnie zmienić sposób pracy z uczniami oraz swoje metody nauczania. Zmieniły się też ich relacje w środowisku szkolnym – mówi Konrad Ciesiołkiewicz z Fundacji Orange. Prawie dwie trzecie pedagogów ocenia, że COVID-19 negatywnie wpłynął na postrzeganie w społeczeństwie ich grupy zawodowej, a coraz mniejszy prestiż zawodu i niskie zarobki wymieniają jako główne bolączki. Mimo to badania Fundacji Orange wskazują, że zdecydowana większość nauczycieli odczuwa satysfakcję z pracy. Zarówno nauczycielom, rodzicom, jak i uczniom zależy na tym samym: na prawdziwej i szczerej relacji.

Bankowość

Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości. Zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali

Galopująca inflacja i rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że Polacy rezygnują z trzymania oszczędności na lokatach i szukają alternatywy na rynku nieruchomości. Popyt rośnie, podobnie jak ceny, a analitycy spodziewają się utrzymania tego trendu. Tym bardziej że atrakcyjność inwestycyjna nieruchomości wzrosła nawet mimo pandemii i zawirowań na rynku najmu. Szczególnie dotyczy to segmentu nieruchomości premium. Wraz z większym popytem na lokale rośnie również zapotrzebowanie na usługi zarządzania nimi. Na trendzie tym zyskują wyspecjalizowane firmy, które zajmują się kompleksową obsługą inwestora, zarządzaniem najmem i wspierają późniejszy proces sprzedaży danej nieruchomości.

Prawo

Liczba niewypłacalności firm i postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce jest najwyższa w historii. W tym roku może jeszcze wzrosnąć

Jak podaje KUKE, kwiecień był drugim miesiącem z rzędu, w którym liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych wzrosła o ponad 200 w ujęciu rocznym. Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła w kwietniu 167, czyli o 568 proc. więcej niż przed rokiem. Analitycy wskazują, że lawinowy wzrost liczby takich postępowań to nie tylko efekt pandemii COVID-19, ale i wygodnej dla przedsiębiorców procedury uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Wprowadzona ustawami covidowymi forma bije rekordy popularności, wobec czego od grudnia zostanie na stałe wprowadzona do polskiego systemu. To pozytywna wiadomość dla firm w trudnej sytuacji finansowej. Zwłaszcza że w tym roku trzeba spodziewać się dalszego wzrostu liczby upadłości i restrukturyzacji, który będzie efektem chociażby wygaszania tarcz antykryzysowych i pomocy finansowej dla firm ze strony państwa.

Handel

Połowa Polaków pije na co dzień wodę mineralną. Nie wszyscy jednak wiedzą, co oznacza pH wody

Z badania na panelu Ariadna wynika, że połowa Polaków pije butelkowaną wodę niegazowaną, z czego 72 proc. codziennie lub prawie codziennie. Niewielu konsumentów jest jednak świadomych, jakie znaczenie ma jej pH. – Im wyższy poziom, tym więcej korzyści dla organizmu – podkreślają dietetycy i kosmetolodzy. Woda alkaliczna, o odczynie zasadowym powyżej 7,5 pH, lepiej nawadnia organizm i pomaga mu się szybciej zregenerować, co jest szczególnie ważne w czasie upałów i aktywności fizycznej. Do tego m.in. wspiera metabolizm, równowagę kwasowo-zasadową i nawilżenie skóry.