Komunikaty PR

Miasto piętnastu minut - nowa idea dla polskich osiedli

2023-02-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Pomysł na tworzenie samowystarczalnych osiedli jest stosunkowo młody, jednak zatacza na mapach polskich miast coraz szersze kręgi. W swojej istocie ma stanowić alternatywę dla tych obszarów, którym doskwiera przeciętnie rozwinięta infrastruktura, ale to nie jedyne założenie tej koncepcji. 

Dostępność - słowo klucz

Badanie portalu Otodom “Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” pokazuje, że od naszych miejsc zamieszkania oczekujemy dziś przede wszystkim bezpośredniej dostępności - w szerokim tego słowa znaczeniu. W ankiecie na temat tego, jakie są najważniejsze elementy wpływające pozytywnie na nasze szczęście w mieście najwięcej respondentów wskazało na bliskość sklepów (29 proc.) oraz dobrą komunikację miejską (23,9 proc.). Niemal równie ważne były dostęp do rozrywki (21,1 proc.), sportu (17,5 proc.) oraz opieki zdrowotnej (14,2 proc.). Wszystkie te potrzeby jest w stanie zaspokoić właśnie idea miast kompaktowych. -  Jeszcze stosunkowo niedawno obszary mieszkalne miały być oddzielone od biznesu, handlu, przemysłu i rozrywki. Dziś te granice zaczęły się coraz bardziej zacierać, gdyż tego oczekują od nowoczesnych osiedli ich nowi mieszkańcy. Przyjęcie koncepcji “miasta w mieście” oznacza pewną decentralizację życia i usług. Dzięki niej z łatwością można zaspokoić wszystkie codzienne potrzeby w najbliższej okolicy. Kompaktowość urbanistyczna wydaje się być znaczącym trendem, którego boom dopiero nastąpi - mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.

Przedmieścia wyposażone w bogatą infrastrukturę są popularne wśród klientów m.in. dlatego, że ograniczają konieczność codziennego przemieszczania się po całym mieście. To dla statystycznego Kowalskiego oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.  Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju, przeciętny warszawski kierowca pokonując dziennie dwie trasy (tj. przykładowo z domu do pracy i z powrotem), traci w korkach ok. 88 godzin i 3000 zł rocznie. Mając dzieci, które należy odebrać z przedszkola lub szkoły te koszty rosną jeszcze bardziej. Posiadanie rozbudowanej infrastruktury na własnym osiedlu może zatem ułatwić mieszkańcom życie w naprawdę odczuwalny sposób i coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę.

Rozwój teorii miast kompaktowych

By w pełni zrozumieć trend “miast w mieście” musimy cofnąć się w czasie do początku roku 2020. Pandemia COVID-19 i jej skomplikowany przebieg ujawniły kilka słabości w dotychczasowym planowaniu urbanistycznym. Jak możemy przeczytać w raporcie “Szczęśliwy dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb” autorstwa portalu Otodom, ograniczony obszar ruchu doprowadził do wzrostu znaczenia jakości własnego sąsiedztwa. Przyniosło to tym samym rozkwit teorii kompaktowych, policentrycznych, spośród których największą karierę zrobiła idea miasta 15-minutowego. To  model rozwoju mający na celu zapewnienie mieszkańcom możliwości dostępu do podstawowych miejskich udogodnień w odległości krótkiego spaceru lub przejażdżki rowerem. Istotą nie jest jednak ograniczanie ludzi i zamknięcie ich w swoich hermetycznych dzielnicach, a zmniejszanie konieczności codziennych podróży na drugi kraniec aglomeracji - przynajmniej dla części mieszkańców. Ludzie spędzający mniej czasu na przemieszczaniu się zyskują go przecież więcej np. na odpoczynek i kontakt z rodziną. Rozproszony rozwój miasta tworzy też większe możliwości prowadzenia biznesu w lokalizacjach, które wcześniej funkcjonowały jedynie w standardowych godzinach pracy.

Przyszłość pod znakiem kompaktowości urbanistycznej

Można wysnuć tezę, że koncepcja “miast w mieście” będzie w przyszłości kolejnym krokiem w rozwoju największych polskich aglomeracji. W przyszłości - gdyż jak dotąd inwestycji tego typu powstało w Polsce niewiele. W analizującym tę część rynku raporcie firmy Expo Property uwzględniono 11 projektów, zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Najwięcej takich osiedli powstaje w stolicy - można tu wymienić Riviera Park, Central Park Ursynów, czy Marina Mokotów. W Katowicach jest to rozpoznawalne Bażantowo, a w Krakowie - znajdująca się na Krowodrzy Nowa 5 Dzielnica oraz bronowickie Mieszkaj w Mieście. Już wkrótce na tamtejszą mapę będzie można dodać również projekt Nowa Drożdżownia, powstający na Bieżanowie. - Dzielnica ta ma do zaoferowania dużo więcej niż można się spodziewać na pierwszy rzut oka. Przewagą nad innymi rejonami Krakowa jest m.in. bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska, a także bliskość obwodnicy, która pozwala uniknąć zakorkowanych ulic. Poza tym lokalizacja inwestycji gwarantuje mieszkańcom wygodny dostęp do wielu miejsc niezbędnych do codziennego funkcjonowania - sklepów, szkół, punktów medycznych, lokali gastronomicznych czy bogatej oferty kulturalnej. Również komunikacyjnie osiedle jest wysoko rozwinięte - oprócz przystanków tramwajowych i autobusowych, jest tutaj nawet kolej miejska, dzięki której dojazd do centrum zajmuje kilkanaście minut  -  mówi Krzysztof Tętnowski.

Przeprowadzane na mieszkańcach aglomeracji badania pokazują, że inwestycje “miast w mieście” mają w Polsce przyszłość. Można w nich przede wszystkim liczyć na wysoki komfort życia związany z dużą dostępnością miejskich udogodnień, a te mogą wkrótce stanowić główne kryterium wyboru miejsca do zamieszkania.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.