Komunikaty PR

Mieszkania w Chorzowie coraz droższe

2021-06-30  |  16:10
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Żarska
Drawbridge Media

ul. Nowogrodzka 10 lok. 6
00-511 Warszawa
k.zarska|drawbridge.pl| |k.zarska|drawbridge.pl
601 888 957
www.jwc.pl

Mieszkania w Chorzowie coraz droższe

W Chorzowie, obok lokalnych deweloperów, pojawili się ogólnopolscy, a nawet zagraniczny. Jednak uruchomienie kilku nowych projektów nie wpłynęło na zatrzymanie szybkiego, widocznego z tygodnia na tydzień, wzrostu cen. I nic nie wskazuje na to by ten trend miał się szybko odwrócić.

W 2020 roku w miastach Aglomeracji Śląskiej ceny mieszkań na rynku pierwotnym wrosły o 7 proc., a na rynku wtórnym o 9 proc. r/r. Najdroższe były Katowice, miały też najwięcej ofert sprzedaży – prawie o 20 proc. więcej niż Chorzów i Tychy, aż o 40 proc więcej niż Ruda Śląska. W pierwszych miesiącach roku ceny nie przestały rosnąć. Według danych NPB w pierwszym kwartale 2021 roku ceny mieszkań w Polsce były wyższe o 8 proc. r/r. Przeciętna cena transakcyjna w I kwartale 2021 roku wynosiła w Katowicach 7.371 zł (o 5 proc. więcej niż w I kwartale 2020). Najbardziej zdrożały duże lokale. Rosną też ceny mieszkań w Chorzowie i raczej trudno oczekiwać by sytuacja miała się zmienić. Niewiele pomoże tu założona w maju br. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, która planuje wybudować 400 mieszkań na wynajem. Program jest dedykowany dla osób, które czują się wykluczone na rynku mieszkaniowym, bo nie stać ich na zakup własnego M. Deweloperzy, którzy do tej pory dostrzegali przede wszystkim potencjał stolicy Aglomeracji Śląskiej – Katowic, i tam lokowali swoje projekty mieszkaniowe, uruchomili w Chorzowie kilka inwestycji. Jednak są to małe projekty, niewystarczające by zaspokoić wysoki popyt. Dlatego i pod tym względem Chorzów prawie dogania już Katowice. Szacowana cena za m kw. dla Chorzowa od początku roku wzrosła o 6,32 proc.

- Dobrze zlokalizowane nieruchomości o wysokim standardzie drożeją najbardziej dlatego, że są szczególnie odporne na rynkowe wahania. Zainteresowanie nimi wykazują nie tylko inwestorzy, którzy ten segment traktują jako dobrą lokatę kapitału, lecz także klienci, którzy dla siebie szukają większych metraży - mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.

 

Ogólnopolski deweloper J.W. Construction, który ma na swoim koncie ponad 32,8 tys. lokali wybudowanych w całym kraju, a ponad 630 w Katowicach, rozpoczął w czerwcu budowę kameralnego osiedla w Chorzowie.

 

- Chorzowianie, którzy są zainteresowani zakupem mieszkań, nie będą już zmuszeni zawężać poszukiwań do rynku katowickiego, gdzie do tej pory był największy wybór. Osiedle Kościuszki to prawdziwe centrum Chorzowa. W pobliżu znajdują się szkoły i liczne sklepy, domy towarowe i miejsca rozrywki, a także największy park w Europie – Park Śląski. Atutem osiedla jest też nowoczesna architektura i funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania w podwyższonym standardzie, z dużymi balkonami. Docelowo w sześciu budynkach powstanie 256 mieszkań o powierzchni od 25,75 do 82,65 m kw., w garażach będzie 316 miejsc postojowych, a na parkingu naziemnym – 70.

 

Eksperci rynku mieszkaniowego nie pozostawiają złudzeń. Początek roku okazał się rekordowy dla budownictwa mieszkaniowego w regionie, ale już w czerwcu liczba dostępnych ofert zaczęła spadać. Chociaż w ciągu ostatnich miesięcy w Chorzowie uruchomionych zostało kilka inwestycji, popyt nadal przewyższa podaż. Średni czas wygaśnięcia oferty sprzedaży na rynku pierwotnym w tym mieście to 80 dni i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. Pozytywny wpływ na popyt mają niskie stopy procentowe i coraz bardziej przystępne warunki kredytów hipotecznych. Zarazem rosnące ceny materiałów budowlanych rzutują na koszty prowadzenia inwestycji; przedłużające się procedury administracyjne i mała dostępność gruntów spowalniają ich rozpoczęcie, a mniejsza liczba pracowników – ich budowę.  Zgodnie z danymi GUS, cena produkcji budowlano-montażowej wzrosła w I kwartale 2021 roku, w stosunku do IV kwartału 2020 roku, o 0,7 proc.

 

Chorzów to miasto z potencjałem. Dużą rolę odgrywa tutaj lokalizacja. Z uwagi na dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, wiele osób decyduje się tu zamieszkać, nawet jeśli pracuje nieco dalej. Do Katowic, gdzie ceny mieszkań ciągle jeszcze są znacznie wyższe niż w Chorzowie, można dojechać w kilka minut. Biegnie tędy autostrada A4 a także Drogowa Trasa Średnicowa, łącząca miasto z Rudą Śląską, Zabrzem czy Gliwicami. Atuty Chorzowa zauważają też zagraniczni inwestorzy. Liczne sygnały świadczą o optymizmie przedsiębiorców oraz odrabianiu pandemicznych strat. W opublikowanym w czerwcu najnowszym raporcie, obrazującym sytuację regionalnej gospodarki w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku, eksperci zwrócili m.in. uwagę, iż ogólny wskaźnik koniunktury jest wyższy niż średnia długookresowa z ostatnich dziesięciu lat. Wskazania te nie zmniejszają się już czwarty miesiąc z rzędu.

 

***

 

J.W. Construction jest jednym z największych polskich deweloperów mieszkaniowych. W ciągu 27 lat zbudował ponad 32,8 tys. lokali i 570 domów w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Gdyni i Szczecinie. Aktywny jest także na rynku nieruchomości komercyjnych i luksusowych, m.in. jako właściciel i operator sieci Hoteli 500, Hotelu Czarny Potok Resort SPA & Conference w Krynicy Zdroju, Hotelu Dana w Szczecinie i aparthotelu Varsovia Apartamenty oraz inwestor realizujący projekty aparthotelowo-komercyjne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Drawbridge Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.