Komunikaty PR

Mieszkania w Chorzowie coraz droższe

2021-06-30  |  16:10
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Żarska
Drawbridge Media

ul. Nowogrodzka 10 lok. 6
00-511 Warszawa
k.zarska|drawbridge.pl| |k.zarska|drawbridge.pl
601 888 957
www.jwc.pl

Mieszkania w Chorzowie coraz droższe

W Chorzowie, obok lokalnych deweloperów, pojawili się ogólnopolscy, a nawet zagraniczny. Jednak uruchomienie kilku nowych projektów nie wpłynęło na zatrzymanie szybkiego, widocznego z tygodnia na tydzień, wzrostu cen. I nic nie wskazuje na to by ten trend miał się szybko odwrócić.

W 2020 roku w miastach Aglomeracji Śląskiej ceny mieszkań na rynku pierwotnym wrosły o 7 proc., a na rynku wtórnym o 9 proc. r/r. Najdroższe były Katowice, miały też najwięcej ofert sprzedaży – prawie o 20 proc. więcej niż Chorzów i Tychy, aż o 40 proc więcej niż Ruda Śląska. W pierwszych miesiącach roku ceny nie przestały rosnąć. Według danych NPB w pierwszym kwartale 2021 roku ceny mieszkań w Polsce były wyższe o 8 proc. r/r. Przeciętna cena transakcyjna w I kwartale 2021 roku wynosiła w Katowicach 7.371 zł (o 5 proc. więcej niż w I kwartale 2020). Najbardziej zdrożały duże lokale. Rosną też ceny mieszkań w Chorzowie i raczej trudno oczekiwać by sytuacja miała się zmienić. Niewiele pomoże tu założona w maju br. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, która planuje wybudować 400 mieszkań na wynajem. Program jest dedykowany dla osób, które czują się wykluczone na rynku mieszkaniowym, bo nie stać ich na zakup własnego M. Deweloperzy, którzy do tej pory dostrzegali przede wszystkim potencjał stolicy Aglomeracji Śląskiej – Katowic, i tam lokowali swoje projekty mieszkaniowe, uruchomili w Chorzowie kilka inwestycji. Jednak są to małe projekty, niewystarczające by zaspokoić wysoki popyt. Dlatego i pod tym względem Chorzów prawie dogania już Katowice. Szacowana cena za m kw. dla Chorzowa od początku roku wzrosła o 6,32 proc.

- Dobrze zlokalizowane nieruchomości o wysokim standardzie drożeją najbardziej dlatego, że są szczególnie odporne na rynkowe wahania. Zainteresowanie nimi wykazują nie tylko inwestorzy, którzy ten segment traktują jako dobrą lokatę kapitału, lecz także klienci, którzy dla siebie szukają większych metraży - mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.

 

Ogólnopolski deweloper J.W. Construction, który ma na swoim koncie ponad 32,8 tys. lokali wybudowanych w całym kraju, a ponad 630 w Katowicach, rozpoczął w czerwcu budowę kameralnego osiedla w Chorzowie.

 

- Chorzowianie, którzy są zainteresowani zakupem mieszkań, nie będą już zmuszeni zawężać poszukiwań do rynku katowickiego, gdzie do tej pory był największy wybór. Osiedle Kościuszki to prawdziwe centrum Chorzowa. W pobliżu znajdują się szkoły i liczne sklepy, domy towarowe i miejsca rozrywki, a także największy park w Europie – Park Śląski. Atutem osiedla jest też nowoczesna architektura i funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania w podwyższonym standardzie, z dużymi balkonami. Docelowo w sześciu budynkach powstanie 256 mieszkań o powierzchni od 25,75 do 82,65 m kw., w garażach będzie 316 miejsc postojowych, a na parkingu naziemnym – 70.

 

Eksperci rynku mieszkaniowego nie pozostawiają złudzeń. Początek roku okazał się rekordowy dla budownictwa mieszkaniowego w regionie, ale już w czerwcu liczba dostępnych ofert zaczęła spadać. Chociaż w ciągu ostatnich miesięcy w Chorzowie uruchomionych zostało kilka inwestycji, popyt nadal przewyższa podaż. Średni czas wygaśnięcia oferty sprzedaży na rynku pierwotnym w tym mieście to 80 dni i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. Pozytywny wpływ na popyt mają niskie stopy procentowe i coraz bardziej przystępne warunki kredytów hipotecznych. Zarazem rosnące ceny materiałów budowlanych rzutują na koszty prowadzenia inwestycji; przedłużające się procedury administracyjne i mała dostępność gruntów spowalniają ich rozpoczęcie, a mniejsza liczba pracowników – ich budowę.  Zgodnie z danymi GUS, cena produkcji budowlano-montażowej wzrosła w I kwartale 2021 roku, w stosunku do IV kwartału 2020 roku, o 0,7 proc.

 

Chorzów to miasto z potencjałem. Dużą rolę odgrywa tutaj lokalizacja. Z uwagi na dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, wiele osób decyduje się tu zamieszkać, nawet jeśli pracuje nieco dalej. Do Katowic, gdzie ceny mieszkań ciągle jeszcze są znacznie wyższe niż w Chorzowie, można dojechać w kilka minut. Biegnie tędy autostrada A4 a także Drogowa Trasa Średnicowa, łącząca miasto z Rudą Śląską, Zabrzem czy Gliwicami. Atuty Chorzowa zauważają też zagraniczni inwestorzy. Liczne sygnały świadczą o optymizmie przedsiębiorców oraz odrabianiu pandemicznych strat. W opublikowanym w czerwcu najnowszym raporcie, obrazującym sytuację regionalnej gospodarki w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku, eksperci zwrócili m.in. uwagę, iż ogólny wskaźnik koniunktury jest wyższy niż średnia długookresowa z ostatnich dziesięciu lat. Wskazania te nie zmniejszają się już czwarty miesiąc z rzędu.

 

***

 

J.W. Construction jest jednym z największych polskich deweloperów mieszkaniowych. W ciągu 27 lat zbudował ponad 32,8 tys. lokali i 570 domów w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Gdyni i Szczecinie. Aktywny jest także na rynku nieruchomości komercyjnych i luksusowych, m.in. jako właściciel i operator sieci Hoteli 500, Hotelu Czarny Potok Resort SPA & Conference w Krynicy Zdroju, Hotelu Dana w Szczecinie i aparthotelu Varsovia Apartamenty oraz inwestor realizujący projekty aparthotelowo-komercyjne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Drawbridge Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.