Murapol zakontraktował grunty pod inwestycje mieszkaniowe w Katowicach i Gdańsku
Grupa Murapol z końcem maja zawarła dwie przedwstępne umowy zakupu nieruchomości, na których planuje realizację projektów mieszkaniowych. Pierwsza transakcja dotyczy nowej działki w Katowicach, zlokalizowanej w dzielnicy Bogucice. Natomiast zakontraktowany grunt w Gdańsku znajduje się w dzielnicy Łostowice i stanowi kolejną część projektowanej przez dewelopera na tym terenie inwestycji.
Na gruncie zakontraktowanym w Katowicach Murapol planuje realizację 4 budynków z 520 mieszkaniami. Dla zmotoryzowanych przyszłych mieszkańców osiedla deweloper przewidział ponad 620 miejsc parkingowych w podziemnych halach garażowych i na terenie wokół budynków.
Z kolei nieruchomość w Gdańsku to działka, dzięki której deweloper planuje zwiększyć zakres już przygotowywanej inwestycji o kolejne 2 budynki, w których zaprojektował 110 mieszkań. Łącznie w ramach całego przedsięwzięcia Grupy Murapol w tej lokalizacji powstanie ok. 400 mieszkań w 11 kameralnych budynkach oraz ponad 500 miejsc parkingowych.
- W obecnej sytuacji gospodarczej ostrożniej podchodzimy do planowania nowych inwestycji, dokładnie przyglądając się temu, jak kształtuje się popyt na poszczególnych rynkach. Zarówno Gdańsk, jedno z najchętniej wybieranych do życia miast w Polsce, jak i Katowice, bardzo dynamicznie rozwijające się centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, to lokalizacje, w których zapotrzebowanie na mieszkania z rynku pierwotnego cały czas rośnie, dlatego bez obaw kontynuujemy swoją ekspansję w tych miastach. Grunty zakupione w Katowicach i Gdańsku pozwolą nam dostarczyć na rynek lokale dla blisko 1,9 tys. mieszkańców. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA.
Zgodnie ze standardem Grupy Murapol, w budynkach zaprojektowanych na zakontraktowanych gruntach zostanie wdrożony Home Management System, autorskie narzędzie infrastruktury i instalacji umożliwiające zastosowanie w mieszkaniach rozwiązań smart home – Murapol Appartme, monitoring części wspólnych oraz wideodomofony. Wszystkie lokale zaprojektowane w inwestycjach będą posiadały pakiet antysmogowy.
Grupa Murapol prowadzi działalność zarówno w Gdańsku, jak i w Katowicach od 2008 roku. Do tej pory deweloper oddał do dyspozycji mieszkańców stolicy województwa pomorskiego ponad 1,2 tys. lokali w wieloetapowych inwestycjach Orle Gniazdo i Osiedle Vivaldiego, w projektach Murapol Nowa Morena, Murapol Nowa Jabłoniowa, a także zrealizował budynek biurowo-usługowy Nordika. Z kolei w stolicy województwa śląskiego Murapol wybudował 1,8 tys. mieszkań w sześciu inwestycjach – wieloetapowych osiedlach Mała Skandynawia i Murapol Bażantów, inwestycjach Murapol Śląskie Tarasy, Murapol Apartamenty Trzy Stawy oraz pierwszych etapach trwających projektów Murapol Nowy Bażantów i Murapol Śląskie Ogrody.
Na koniec marca br. deweloper posiadał w budowie 19 inwestycji na terenie 12 miast, w ramach których powstają 54 budynki z 6 349 lokalami.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.