Nowe możliwości dla inwestorów, deweloperów oraz miast w kontekście ZPI i Lex de
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Kancelaria prawna KKPW i biuro architektoniczne Horizone Studio połączyły siły w celu wsparcia inwestorów planujących inwestycje w trybie specustawy mieszkaniowej - tzw. Lex deweloper lub przy wykorzystaniu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.
Kancelaria Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci i biuro architektoniczne Horizone Studio zawarły porozumienie o współpracy celem zapewnienia inwestorom kompleksowej obsługi w obszarach usług prawnych oraz projektowych, związanych z realizacją inwestycji za pomocą narzędzi, jakie daje ostatnia duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Zintegrowane Plany Inwestycyjne – ZPI), jak również w ramach ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących z 2018 r. - potocznie zwanej lex deweloper (ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących – ULIM).
Prowadzenie inwestycji na podstawie tzw. Lex deweloper nie zawsze spotykało się z przychylnością władz lokalnych. Ostatnie lata pokazały, iż są miasta, które potrafiły dobrze wykorzystać to narzędzie. Jednocześnie w innych - w ogóle nie zezwolono na realizacje inwestycji w tym trybie. Ostatnia duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z września 2023 r., wprowadzając ZPI, które będą mogły dotyczyć nie tylko inwestycji mieszkaniowych, ale także np. usługowych czy produkcyjnych, otwiera nowe możliwości. Aktualnie - zwłaszcza tam, gdzie specustawa mieszkaniowa nie była stosowana, a z czasem - na terenie całego kraju, gdyż docelowo ZPI całkiem zastąpi ULIM.
-Zauważamy zainteresowanie miast procedurami ZPI, o których wzmianki znalazły się nawet w oficjalnych dokumentach niektórych gmin, np. w prezentowanej ostatnio nowej strategii Krakowa. W naszej ocenie ZPI otwiera szansę na to, że deweloperzy i gminy będą chcieli z nich częściej korzystać, gdyż dobrze wynegocjowana umowa urbanistyczna połączona z dobrym projektem, daje możliwość poprawy jakości przestrzeni i kontrolę obydwu stron nad planowaną zabudową. Należy pamiętać, że aby efekt uzgodnień spotkał się z finalną akceptacją rad miast, musi być zadowalający dla wszystkich zainteresowanych. Udane procedury tzw. Lex deweloper to potwierdzają - mówi arch. Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio
Współpraca między KKPW a Horizone Studio otwiera nowe możliwości dla inwestorów. Pomoże w tym dotychczasowe doświadczenie obu firm związane z procedurami opartymi na tzw. Lex deweloper. Połączenie wiedzy i doświadczenia uznanej kancelarii prawnej specjalizującej się w zagadnieniach branży nieruchomości oraz renomowanego biura architektonicznego ma wspomóc deweloperów w przejściu przez proces planowania inwestycji, przygotowania dokumentów potrzebnych dla prowadzenia procedur, negocjacji z gminami porozumień w sprawie realizacji inwestycji towarzyszącej lub umów urbanistycznych oraz docelowego projektowania, dostosowanego do specyfiki miejsca i wymogów stawianych przez poszczególne gminy. W ramach kompleksowej usługi KKPW i Horizone Studio oferują doradztwo, przygotowanie analiz prawnych, analiz funkcjonalno-przestrzennych z uwzględnieniem inwestycji uzupełniających, przygotowanie dokumentów formalnych, zwłaszcza wniosku o ULIM czy wniosku o ZPI z projektem ZPI oraz pomoc w negocjacjach z gminami.
-Nasza wieloletnia praktyka w obsłudze przedsięwzięć deweloperskich pokazuje, jak ważne znaczenie dla powodzenia inwestycji ma profesjonalne wsparcie prawne, a zarazem jak dobre efekty daje ścisłe współdziałanie z ekspertami innych branż zaangażowanych w proces inwestycyjny. Jesteśmy przekonani, że kompleksowy produkt oferowany we współpracy z Horizone Studio, skierowany do deweloperów, przyniesie im realne korzyści, zapewniając możliwość pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają nie tylko dotychczasowe, ale i nowe rozwiązania prawne - podkreśla Paweł Pucher, Partner w KKPW
Propozycja KKPW i Horizone Studio to nowa oferta skierowana do inwestorów w branży nieruchomości. Od dzisiaj deweloperzy planujący działania inwestycyjne mogą skorzystać z połączonej kompleksowej obsługi prawnej i projektowej, zarówno w ramach już sprawdzonych procedur opartych na ustawie specustawie mieszkaniowej, jak i realizowanych w oparciu o nowe rozwiązanie, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny.
Centrum Marszałkowska z nowym najemcą
Grupa Murapol zaprasza na ostatni w 2024 roku Mieszkaniowy Dzień Otwarty
Aurec Home laureatem Symbolu Nowoczesnego Budownictwa 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.