Komunikaty PR

Nowe możliwości dla inwestorów, deweloperów oraz miast w kontekście ZPI i Lex de

2024-02-02  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Kancelaria prawna KKPW i biuro architektoniczne Horizone Studio połączyły siły w celu wsparcia inwestorów planujących inwestycje w trybie specustawy mieszkaniowej - tzw. Lex deweloper lub przy wykorzystaniu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.

Kancelaria Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci i biuro architektoniczne Horizone Studio zawarły porozumienie o współpracy celem zapewnienia inwestorom kompleksowej obsługi w obszarach usług prawnych oraz projektowych, związanych z realizacją inwestycji za pomocą narzędzi, jakie daje ostatnia duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Zintegrowane Plany Inwestycyjne – ZPI), jak również w ramach ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących z 2018 r. - potocznie zwanej lex deweloper (ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących – ULIM).

Prowadzenie inwestycji na podstawie tzw. Lex deweloper nie zawsze spotykało się z przychylnością władz lokalnych. Ostatnie lata pokazały, iż są miasta, które potrafiły dobrze wykorzystać to narzędzie. Jednocześnie w innych - w ogóle nie zezwolono na realizacje inwestycji w tym trybie. Ostatnia duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z września 2023 r., wprowadzając ZPI, które będą mogły dotyczyć nie tylko inwestycji mieszkaniowych, ale także np. usługowych czy produkcyjnych, otwiera nowe możliwości. Aktualnie - zwłaszcza tam, gdzie specustawa mieszkaniowa nie była stosowana, a z czasem - na terenie całego kraju, gdyż docelowo ZPI całkiem zastąpi ULIM.

-Zauważamy zainteresowanie miast procedurami ZPI, o których wzmianki znalazły się nawet w oficjalnych dokumentach niektórych gmin, np. w prezentowanej ostatnio nowej strategii Krakowa. W naszej ocenie ZPI otwiera szansę na to, że deweloperzy i gminy będą chcieli z nich częściej korzystać, gdyż dobrze wynegocjowana umowa urbanistyczna połączona z dobrym projektem, daje możliwość poprawy jakości przestrzeni i kontrolę obydwu stron nad planowaną zabudową. Należy pamiętać, że aby efekt uzgodnień spotkał się z finalną akceptacją rad miast, musi być zadowalający dla wszystkich zainteresowanych. Udane procedury tzw. Lex deweloper to potwierdzają - mówi arch. Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio

Współpraca między KKPW a Horizone Studio otwiera nowe możliwości dla inwestorów. Pomoże w tym dotychczasowe doświadczenie obu firm związane z procedurami opartymi na tzw. Lex deweloper. Połączenie wiedzy i doświadczenia uznanej kancelarii prawnej specjalizującej się w zagadnieniach branży nieruchomości oraz renomowanego biura architektonicznego ma wspomóc deweloperów w przejściu przez proces planowania inwestycji, przygotowania dokumentów potrzebnych dla prowadzenia procedur, negocjacji z gminami porozumień w sprawie realizacji inwestycji towarzyszącej lub umów urbanistycznych oraz docelowego projektowania, dostosowanego do specyfiki miejsca i wymogów stawianych przez poszczególne gminy. W ramach kompleksowej usługi KKPW i Horizone Studio oferują doradztwo, przygotowanie analiz prawnych, analiz funkcjonalno-przestrzennych z uwzględnieniem inwestycji uzupełniających, przygotowanie dokumentów formalnych, zwłaszcza wniosku o ULIM czy wniosku o ZPI z projektem ZPI oraz pomoc w negocjacjach z gminami.

-Nasza wieloletnia praktyka w obsłudze przedsięwzięć deweloperskich pokazuje, jak ważne znaczenie dla powodzenia inwestycji ma profesjonalne wsparcie prawne, a zarazem jak dobre efekty daje ścisłe współdziałanie z ekspertami innych branż zaangażowanych w proces inwestycyjny. Jesteśmy przekonani, że kompleksowy produkt oferowany we współpracy z Horizone Studio, skierowany do deweloperów, przyniesie im realne korzyści, zapewniając możliwość pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają nie tylko dotychczasowe, ale i nowe rozwiązania prawne - podkreśla Paweł Pucher, Partner w KKPW

Propozycja KKPW i Horizone Studio to nowa oferta skierowana do inwestorów w branży nieruchomości. Od dzisiaj deweloperzy planujący działania inwestycyjne mogą skorzystać z połączonej kompleksowej obsługi prawnej i projektowej, zarówno w ramach już sprawdzonych procedur opartych na ustawie specustawie mieszkaniowej, jak i realizowanych w oparciu o nowe rozwiązanie, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu

Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.

Transport

Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.

Edukacja

Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.