Nowe możliwości dla inwestorów, deweloperów oraz miast w kontekście ZPI i Lex de
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Kancelaria prawna KKPW i biuro architektoniczne Horizone Studio połączyły siły w celu wsparcia inwestorów planujących inwestycje w trybie specustawy mieszkaniowej - tzw. Lex deweloper lub przy wykorzystaniu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.
Kancelaria Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci i biuro architektoniczne Horizone Studio zawarły porozumienie o współpracy celem zapewnienia inwestorom kompleksowej obsługi w obszarach usług prawnych oraz projektowych, związanych z realizacją inwestycji za pomocą narzędzi, jakie daje ostatnia duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Zintegrowane Plany Inwestycyjne – ZPI), jak również w ramach ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących z 2018 r. - potocznie zwanej lex deweloper (ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących – ULIM).
Prowadzenie inwestycji na podstawie tzw. Lex deweloper nie zawsze spotykało się z przychylnością władz lokalnych. Ostatnie lata pokazały, iż są miasta, które potrafiły dobrze wykorzystać to narzędzie. Jednocześnie w innych - w ogóle nie zezwolono na realizacje inwestycji w tym trybie. Ostatnia duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z września 2023 r., wprowadzając ZPI, które będą mogły dotyczyć nie tylko inwestycji mieszkaniowych, ale także np. usługowych czy produkcyjnych, otwiera nowe możliwości. Aktualnie - zwłaszcza tam, gdzie specustawa mieszkaniowa nie była stosowana, a z czasem - na terenie całego kraju, gdyż docelowo ZPI całkiem zastąpi ULIM.
-Zauważamy zainteresowanie miast procedurami ZPI, o których wzmianki znalazły się nawet w oficjalnych dokumentach niektórych gmin, np. w prezentowanej ostatnio nowej strategii Krakowa. W naszej ocenie ZPI otwiera szansę na to, że deweloperzy i gminy będą chcieli z nich częściej korzystać, gdyż dobrze wynegocjowana umowa urbanistyczna połączona z dobrym projektem, daje możliwość poprawy jakości przestrzeni i kontrolę obydwu stron nad planowaną zabudową. Należy pamiętać, że aby efekt uzgodnień spotkał się z finalną akceptacją rad miast, musi być zadowalający dla wszystkich zainteresowanych. Udane procedury tzw. Lex deweloper to potwierdzają - mówi arch. Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio
Współpraca między KKPW a Horizone Studio otwiera nowe możliwości dla inwestorów. Pomoże w tym dotychczasowe doświadczenie obu firm związane z procedurami opartymi na tzw. Lex deweloper. Połączenie wiedzy i doświadczenia uznanej kancelarii prawnej specjalizującej się w zagadnieniach branży nieruchomości oraz renomowanego biura architektonicznego ma wspomóc deweloperów w przejściu przez proces planowania inwestycji, przygotowania dokumentów potrzebnych dla prowadzenia procedur, negocjacji z gminami porozumień w sprawie realizacji inwestycji towarzyszącej lub umów urbanistycznych oraz docelowego projektowania, dostosowanego do specyfiki miejsca i wymogów stawianych przez poszczególne gminy. W ramach kompleksowej usługi KKPW i Horizone Studio oferują doradztwo, przygotowanie analiz prawnych, analiz funkcjonalno-przestrzennych z uwzględnieniem inwestycji uzupełniających, przygotowanie dokumentów formalnych, zwłaszcza wniosku o ULIM czy wniosku o ZPI z projektem ZPI oraz pomoc w negocjacjach z gminami.
-Nasza wieloletnia praktyka w obsłudze przedsięwzięć deweloperskich pokazuje, jak ważne znaczenie dla powodzenia inwestycji ma profesjonalne wsparcie prawne, a zarazem jak dobre efekty daje ścisłe współdziałanie z ekspertami innych branż zaangażowanych w proces inwestycyjny. Jesteśmy przekonani, że kompleksowy produkt oferowany we współpracy z Horizone Studio, skierowany do deweloperów, przyniesie im realne korzyści, zapewniając możliwość pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają nie tylko dotychczasowe, ale i nowe rozwiązania prawne - podkreśla Paweł Pucher, Partner w KKPW
Propozycja KKPW i Horizone Studio to nowa oferta skierowana do inwestorów w branży nieruchomości. Od dzisiaj deweloperzy planujący działania inwestycyjne mogą skorzystać z połączonej kompleksowej obsługi prawnej i projektowej, zarówno w ramach już sprawdzonych procedur opartych na ustawie specustawie mieszkaniowej, jak i realizowanych w oparciu o nowe rozwiązanie, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny.
Dzień Otwarty: większa pula promocyjna i dodatkowa gotówka na wykończenie lokalu
Doradca podatkowy na Mieszkaniowym Dniu Otwartym Grupy Murapol w Gdańsku
Nowoczesne mieszkania z widokiem na park do odbioru jeszcze w listopadzie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.