#nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi
Krzysztof Król
Ultra Relations
Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com
Link do zdjęć onedrive: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jM4jc133ZQwXSEKldg?e=OhX42F
Wetransfer: https://we.tl/t-xlJ8N4rpMc
#nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi
Grupa ekspercka rozpoczyna prace
Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków rozpoczął przygotowania do III Kongresu Konserwatorów Polskich. Kongres odbywa się raz na 10 lat, dlatego uznawany jest za wydarzenie wysokiej rangi, w czasie którego tworzy się unikalna szansa na kształtowanie poglądów społeczności konserwatorskiej.
Obrady plenarne odbędą się w październiku 2025 roku. Decyzją Zarządu Głównego SKZ powołano 19 eksperckich zespołów tematycznych (panele dyskusyjne), które w 2024 roku, w dobranych gronach przeprowadzą wnikliwą analizę zagadnień, które uznano za najważniejsze, wymagające szybkich, czasem radykalnych działań. Postulaty przygotowane przez zespoły będą przedmiotem kongresowej debaty. Jako Zarząd Główny SKZ widzieliśmy, w szczególności na przestrzeni ostatnich lat, postępujące problemy w skutecznej ochronie zabytków i narastającą niechęć do inwestowania w taką tkankę, dla której czas nie jest miłosierny. Przyszłoroczny Kongres jest dobrą okazją, aby wspólnie z uczestnikami Kongresu przedyskutować wypracowane przez 19 zespołów eksperckich postulaty i obrać nowy kierunek. mówi Jacek Rulewicz, Prezes ZG SKZ.
Przewodnictwo zespołu ekspertów zatytułowanego „Relacja Inwestor – Służby Konserwatorskie” objęła Jadwiga Kosińska dyrektor projektu w Stocznia Cesarska Development - spółki będącej członkiem wspierającym Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Dialog między tymi dwoma podmiotami ma kluczowe znaczenie dla zachowania dziedzictwa kulturowego oraz skutecznego prowadzenia projektów inwestycyjnych – mówi Jadwiga Kosińska. Brak dialogu zdecydowanie działa na niekorzyść zarówno substancji historycznej, jak i możliwości realizacji inwestycji. Dlatego cieszę się, że jest chęć do rozmów i wierzę, że na te postulaty czeka nie tylko cała branża nieruchomości, ale również sami konserwatorzy.
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyło się pierwsze spotkanie grupy eksperckiej „Relacja inwestor – służby konserwatorskie” we wnętrzach zrewitalizowanej Fabryki Norblina w Warszawie. Zadaniem grupy eksperckiej jest wypracowanie postulatów poprawiających relacje między inwestorami, a służbami konserwatorskimi. Podczas pierwszego spotkania grupy eksperckiej "Relacja inwestor - służby konserwatorskie" przedstawiono dwa case study rewitalizacji przestrzeni Stoczni Cesarskiej i Fabryki Norblina, w kontekście związanych z nimi aspektów współpracy konserwatorskiej. Ponadto omówiono istotę dialogu między podmiotami oraz wytyczono kierunki dalszych prac. Kolejne spotkanie odbędzie się w czerwcu na terenie Stoczni Cesarskiej, a trzecie i zarazem ostatnie odbędzie się w przeddzień Kongresu Deweloperskiego w Krakowie.
Do współpracy w ramach grupy zaproszono przedstawicieli służb konserwatorskich, właścicieli rewitalizowanych obiektów, firmy wykonawcze oraz osoby z grona naukowego. Zależało nam na możliwie dużej ilości różnych perspektyw i doświadczeń, aby postulaty w jak największym stopniu odzwierciedlały obecną sytuację środowiska – mówi Jadwiga Kosińska. Cieszymy się, że wspólnie jesteśmy częścią tak ważnego projektu dotyczącego ochrony konserwatorskiej, którym jest dialog pomiędzy inwestorem, a służbami konserwatorskimi.
Z uwagi na fakt, iż znakomita większość Inwestorów to firmy deweloperskie, do współpracy zaproszono Polski Związek Firm Deweloperskich. Pomysł spotkań w ramach takiego szerokiego dialogu, zainicjowany przez SKZ i Stocznię Cesarską, przyjęliśmy z ogromnym entuzjazmem. Myślę, że ta inicjatywa ma duży potencjał do tego, żeby wypracować wzorce i modele współpracy w - nierzadko trudnych - relacjach między służbami konserwatorskimi, a inwestorami. Liczymy więc na konstruktywny dialog w tym obszarze, który ostatecznie doprowadzi również do przełamania strachu przed inwestycjami w zabytkową tkankę. mówi Przemysław Dziąg, Dyrektor działu prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.