Nowy mural na wrocławskim Nadodrzu
Adam Mickiewicz na tle Wrocławia – taki obraz od kwietnia mogą podziwiać mieszkańcy Nadodrza, którzy wybiorą się na spacer w okolice ul. Kurkowej. Z okazji 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III, na ścianie budynku obok szkoły powstał mural z podobizną jej patrona. Projekt sfinansowały Dom Development oraz Dom Construction realizujące sąsiadującą z liceum inwestycję – Dom na Kurkowej.
Trójka – potocznie nazywana przez swoich uczniów i absolwentów, to druga szkoła, która powstała na terenie Wrocławia tuż po wojnie. Choć początkowo jej budynek znajdował się w innej części miasta, od ponad 60 lat zlokalizowana jest przy ulicy Składowej. To właśnie tam powstał kolorowy mural upamiętniający 75-lecie szkoły.
Prace nad zagospodarowaniem ściany znajdującej się na boisku placówki rozpoczęły się wraz z końcem marca. Realizację projektu sfinansował Dom Development, czyli inwestor oraz Dom Construction – wykonawca inwestycji Dom na Kurkowej, który dodatkowo wyremontował ścianę. Na ten cel przeznaczono 20 tys. złotych.
- Gdy dowiedzieliśmy się, że liceum sąsiadujące z naszym budynkiem będzie w tym roku obchodzić 75-lecie istnienia, zaoferowaliśmy swoją pomoc w sfinansowaniu muralu. Współpraca z podmiotami znajdującymi się w okolicy naszych inwestycji jest dla nas kluczowa – chcemy, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otoczenie, w którym się znajdują – mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław.
Pomysł na realizację muralu powstał kilka lat temu. Jak podkreśla dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza – Tomasz Cygal, nie spodziewano się, że zostanie on tak szybko zrealizowany.
- Wydawało nam się, że będzie to koncepcja, która zostanie tylko w sferze marzeń, ale nadchodzący jubileusz stał się pretekstem do jej realizacji. Dzięki wsparciu firm Dom Development i Dom Construction oraz zgodzie kierownictwa stacji sanitarno-epidemiologicznej na wykorzystanie ściany będącej fasadą ich budynku, „Trójkowy” MURAL, który wydawał się być nierealnym marzeniem, staje się faktem – komentuje.
Do przedsięwzięcia włączył się Samorząd Uczniowski, który zorganizował konkurs na projekt muralu skierowany do uczniów i wychowanków szkoły. Zwycięska praca Macieja Konopki, absolwenta klasy architektonicznej, przedstawia historię liceum na tle miasta. Postać Mickiewicza – patrona placówki znajduje się na pierwszym planie, natomiast w tło wkomponowano symbole Wrocławia oraz dwa budynki, w których na przestrzeni lat mieściła się wrocławska Trójka.
Oddychający mural
Rozmiar ściennego obrazu sięga 100 metrów kwadratowych, a do jego realizacji użyto specjalistycznych farb pochłaniających smog. Co ciekawe jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo.
- Ekologiczne podejście do życia jest ważne i konieczne, aby móc właściwie wychowywać kolejne pokolenia uczniów. Dlatego zastosowanie tego rozwiązania jest dla nas niezwykle cenne – dodaje dyrektor liceum, Tomasz Cygal.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.