Oglądaj transmisję online z finału Baumit Life Challenge 2021!
Który kraj skrywa Europejską Fasadę Roku? Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Grecja, Litwa, Niemcy, Hiszpania, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy, a może Polska? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas finału Baumit Life Challenge 2021 w Walencji. Transmisja „na żywo” z tego wydarzenia w czwartek, 22 kwietnia br. na stronie internetowej www.lifechallenge.baumit.com. Początek o godz. 16.00.
Baumit Life Challenge to międzynarodowy konkurs, w którym co 2 lata nagradzane są najlepsze europejskie fasady wykończone systemami Baumit. Oprócz udziału w głosowaniu internautów, projekty są oceniane przez profesjonalne jury. Realizacje klasyfikowane są w 6 kategoriach: „budynek jednorodzinny”, „budynek wielorodzinny”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „renowacja historyczna” oraz w kategorii specjalnej „Stunned by Texture”.
– Zainicjowaliśmy konkurs Baumit Life Challenge w 2014 roku, aby zaprezentować niezliczone możliwości wykorzystania kolorów i struktur podczas projektowania elewacji. Ogromne, ogólnoświatowe zainteresowanie architektów naszym konkursem oraz wysoka frekwencja skłoniły nas do ogłoszenia kolejnych edycji – tak Robert Schmid, dyrektor zarządzający Baumit Beteiligungen GmbH, tłumaczył decyzję o organizowaniu konkursu Life Challenge Award co dwa lata. Warto dodać, że ceremonia rozdania nagród odbywa się w kraju zwycięskiego projektu z poprzedniej edycji.
Co się odwlecze... Transmisja online
Pierwotnie gala finałowa miała odbyć się w maju 2020 r., jednak ze względu na sytuację epidemiczną i związane z nią kwestie bezpieczeństwa, wydarzenie zostało przełożone na 2021 r. Ponieważ wirus nadal stanowi zagrożenie, wybór zwycięzców oraz ceremonia wręczenia nagród po raz pierwszy odbędzie się w formule online. Kiedy? 22 kwietnia br. o godz. 16.00. Gdzie będzie można obejrzeć finał? Na stronie internetowej www.lifechallenge.baumit.com
6 x 6 finalistów
Do aktualnej edycji konkursu zgłoszono aż 385 realizacji z 25 europejskich państw (w Polsce wybranych uczestników konkursu Fasada Roku 2018 i 2019), w których działa marka Baumit. W pierwszym etapie międzynarodowe jury wyłoniło 36 najlepszych projektów (po 6 z każdej kategorii), które zakwalifikowały się do finału. Najwięcej z nich, bo aż 5, pochodzi z Austrii, dalej plasują się Niemcy, Polska i Słowacja z 4 nominacjami, a następnie Włochy i Słowenia z 3 nominacjami. Węgry, Litwa i Rumunia zgłosiły po 2 projekty, które przeszły do finału. Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Serbia i Hiszpania zdobyły po jednej nominacji.
Polskie projekty w finale
Polską myśl architektoniczną podczas finału Baumit Life Challenge 2021 reprezentują:
- Inscribed w Konopiskach (kategoria „budynek jednorodzinny”), projekt FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieslik
- Przedszkole nr 43 w Zabrzu („budynek po termomodernizacji”), projekt PROJEKTPLUSARCHITEKCI
- Muzeum Regionalne w Kozienicach („renowacja historyczna”), remont na poziomie elewacji wykonała Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak
- Osiedle Dobrego 3 w Krakowie („Stunned by Texture”), projekt spółki UCEES.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.