Oglądaj transmisję online z finału Baumit Life Challenge 2021!
Który kraj skrywa Europejską Fasadę Roku? Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Grecja, Litwa, Niemcy, Hiszpania, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy, a może Polska? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas finału Baumit Life Challenge 2021 w Walencji. Transmisja „na żywo” z tego wydarzenia w czwartek, 22 kwietnia br. na stronie internetowej www.lifechallenge.baumit.com. Początek o godz. 16.00.
Baumit Life Challenge to międzynarodowy konkurs, w którym co 2 lata nagradzane są najlepsze europejskie fasady wykończone systemami Baumit. Oprócz udziału w głosowaniu internautów, projekty są oceniane przez profesjonalne jury. Realizacje klasyfikowane są w 6 kategoriach: „budynek jednorodzinny”, „budynek wielorodzinny”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „renowacja historyczna” oraz w kategorii specjalnej „Stunned by Texture”.
– Zainicjowaliśmy konkurs Baumit Life Challenge w 2014 roku, aby zaprezentować niezliczone możliwości wykorzystania kolorów i struktur podczas projektowania elewacji. Ogromne, ogólnoświatowe zainteresowanie architektów naszym konkursem oraz wysoka frekwencja skłoniły nas do ogłoszenia kolejnych edycji – tak Robert Schmid, dyrektor zarządzający Baumit Beteiligungen GmbH, tłumaczył decyzję o organizowaniu konkursu Life Challenge Award co dwa lata. Warto dodać, że ceremonia rozdania nagród odbywa się w kraju zwycięskiego projektu z poprzedniej edycji.
Co się odwlecze... Transmisja online
Pierwotnie gala finałowa miała odbyć się w maju 2020 r., jednak ze względu na sytuację epidemiczną i związane z nią kwestie bezpieczeństwa, wydarzenie zostało przełożone na 2021 r. Ponieważ wirus nadal stanowi zagrożenie, wybór zwycięzców oraz ceremonia wręczenia nagród po raz pierwszy odbędzie się w formule online. Kiedy? 22 kwietnia br. o godz. 16.00. Gdzie będzie można obejrzeć finał? Na stronie internetowej www.lifechallenge.baumit.com
6 x 6 finalistów
Do aktualnej edycji konkursu zgłoszono aż 385 realizacji z 25 europejskich państw (w Polsce wybranych uczestników konkursu Fasada Roku 2018 i 2019), w których działa marka Baumit. W pierwszym etapie międzynarodowe jury wyłoniło 36 najlepszych projektów (po 6 z każdej kategorii), które zakwalifikowały się do finału. Najwięcej z nich, bo aż 5, pochodzi z Austrii, dalej plasują się Niemcy, Polska i Słowacja z 4 nominacjami, a następnie Włochy i Słowenia z 3 nominacjami. Węgry, Litwa i Rumunia zgłosiły po 2 projekty, które przeszły do finału. Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Serbia i Hiszpania zdobyły po jednej nominacji.
Polskie projekty w finale
Polską myśl architektoniczną podczas finału Baumit Life Challenge 2021 reprezentują:
- Inscribed w Konopiskach (kategoria „budynek jednorodzinny”), projekt FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieslik
- Przedszkole nr 43 w Zabrzu („budynek po termomodernizacji”), projekt PROJEKTPLUSARCHITEKCI
- Muzeum Regionalne w Kozienicach („renowacja historyczna”), remont na poziomie elewacji wykonała Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak
- Osiedle Dobrego 3 w Krakowie („Stunned by Texture”), projekt spółki UCEES.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.