Komunikaty PR

Panattoni Park Sosnowiec z BREEAM Excellent

2021-04-29  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie,  podnosi poprzeczkę branży. Deweloper otrzymał ocenę „Excellent” w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Sosnowiec I. To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji. Park otrzymał maksymalną punktację (100 proc.) za systemy wodne, dzięki którym udało się ograniczyć zużycie wody o 66,5 proc., oraz za wykorzystanie terenu i ekologię. Redukcja emisji gazów cieplarnianych wyniosła 46 proc. względem wartości bazowej, a co najważniejsze – inwestycja powstała na terenie poprzemysłowym.

Panattoni przyspieszyło zieloną rewolucję. Rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce coraz pewniej czuje się na zielonym kursie. Na 20,8 mln m kw. dostarczonej powierzchni, 5,88 mln m kw. przeszło zieloną certyfikację, z czego 70 proc. to zasługa Panattoni. Najczęściej wybieranym systemem jest BREEAM (85 proc.), jednak dotychczas ocena Very Good była najwyższą. Teraz Panattoni weszło poziom wyżej. Firma, jako pierwsza w Polsce, dostarczyła obiekt przemysłowy certyfikowany metodą BREEAM International New Construction na poziomie Excellent – Panattoni Park Sosnowiec I o powierzchni 31 500 m kw. -„To bardzo ważny krok dla całego sektora obiektów przemysłowych w Polsce - komentuje Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni i dodaje: „Podczas realizacji Panattoni Park Sosnowiec zawiesiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko, wiedząc, że tylko harmonijna współpraca osób i podmiotów może doprowadzić do sukcesu. Dlatego niezwykle doceniamy zarówno realizację generalnego wykonawcy – który doskonale zrozumiał naszą wizję i pomógł wykorzystać atuty zielonego budownictwa Panattoni – jak i asesora, który służył nieustannym doradztwem. Realizacja w sosnowcu to dowód, że kluczem do najbardziej zielonych realizacji jest nie tylko wizja, ale także odpowiednie wsparcie”.

Sukces zbudowany na poprzemysłowym gruncie. Panattoni Park Sosnowiec I otrzymał maksymalną ocenę (100 proc.) w kategorii „land use and ecology”. Obiekt powstał na obszarze o niskiej wartości ekologicznej pozbawionym pokrywy roślinnej, na terenach po wyrobiskach pokopalnianych. Po konsultacji z wykwalifikowanym ekologiem, który sporządził szczegółowy raport - poprzedzony m.in. inwentaryzacją działki oraz analizą wartości ekologicznej terenu - deweloper doprowadził do zazielenienia obszaru inwestycji. Blisko 1/3 terenu zajęły łąki kwietne o bogatym składzie gatunkowym, które staną się domem m.in. dla pajęczaków i owadów. Pozostałą powierzchnie pokryły m.in. ekologiczne trawniki nie wymagające częstego koszenia. - „Realizacja w Sosnowcu jest doskonałym dowodem na ogromny potencjał inwestycji typu brownfield i potwierdzeniem, że na poprzemysłowych terenach mogą powstawać najbardziej zaawansowane ekologicznie obiekty. W końcu to również na obszarze poprzemysłowych powstała najbardziej ekologiczna realizacja przemysłowa na świecie – dostarczona przez Panattoni w czeskim Chebie” - dodaje Emilia Dębowska

Kolejną 100-procentową kategorią okazała się „woda”. Deweloper w celu jej oszczędności zastosował m.in. inteligentne systemy opomiarowania, wodooszczędną armaturę oraz system zapobiegający wyciekom w blokach sanitarnych. Rozwiązania wykorzystane w obiekcie pozwoliły ograniczyć zużycie wody o 66,5 proc. względem wartości bazowej. Ponadto Panattoni znacznie zredukowało emisję gazów cieplarnianych – o 46 proc. względem wartości bazowej – oraz zużycie energii – o podobną wartość, w czym pomogły m.in. rozwiązania minimalizujące straty ciepła przez przegrody budowlane, inteligentne systemy opomiarowania oraz oświetlenie LED. W kategorii „energy” Panattoni otrzymało ocenę bliską ideału – 90 proc.

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju przebiegł także sam proces budowy, w którym stosowano odzyskiwane odpady, a także materiały i produkty z certyfikatami EPD oraz materiały nabyte od producentów posiadających certyfikaty EMS.

Dobrostan na piątkę. Bardzo ważnym aspektem w realizacji sosnowieckiego obiektu był wellbeing jego użytkowników. W pomieszczeniach biurowych zapewniony został odpowiedni dostęp do światła dziennego potwierdzony odpowiednią analizą. Ponadto tę część budynku zbadał wykwalifikowany akustyk, który potwierdził komfortowe warunki dźwiękowe pomieszczeń biurowych. Deweloper przygotował również przestrzenie socjalne z dostępem do wody pitnej, udogodnienia dla niepełnosprawnych, obszerne strefy na odpady do recyklingu, a także ładowarki do samochodów elektrycznych. Ponadto dzięki bliskości drogi ekspresowej S1, użytkownicy będą mogli sprawnie dotrzeć do obiektu z różnych stron województwa śląskiego.

Rok 2021 rokiem milowych kroków. Rok 2021 to dla Panattoni kolejny ważny etap w rewolucji napędzanej zielonym paliwem. W 2020 r. deweloper wdrożył zaplanowaną na wiele lat strategię zrównoważonego rozwoju Go Earthwise with Panattoni, ustanawiając certyfikowanie nowych obiektów metodą BREEAM Very Good częścią swojego standardu - tylko w ub. r. taką ocenę uzyskały obiekty o powierzchni ponad 2,5 mln m kw. Ponadto Panattoni uzyskało certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding (najwyższym możliwym) dla swojego obiektu w czeskim Chebie. W tym roku deweloper planuje częstsze certyfikacje na ocenę wyższą niż Very Good, a realizacja w Sosnowcu ma być dopiero początkiem. Ponadto Panattoni dąży do osiągnięcia neutralności emisyjnej swoich budynków już w 2025 roku i tylko w tym roku zasili polskie obiekty o łącznej powierzchni 3 mln m kw. energią z odnawialnych źródeł, która stanie się częścią standardu firmy. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.