Parki handlowe Greenman Poland uznane za „doskonałe” ekologicznie
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Dwa niedawno otwarte w Toruniu parki handlowe, będące częścią kompleksu convenience Nowych Bielaw z portfolio Greenman Poland, zdały jeden z najważniejszych eko-egzaminów na rynku nieruchomości komercyjnych. Oba obiekty uzyskały wynik „Excellent” w zakończonym niedawno procesie certyfikacji BREEAM In-use.
W retail parkach, które zadebiutowały jesienią 2022 r. i wiosną 2023 r., doceniono liczne rozwiązania proekologiczne, wprowadzone w nich już na etapie budowy. Inwestycje te miały na celu zredukowanie wpływu budynku na środowisko naturalne i klimat, ograniczenie zużycia wody i energii, monitoring konsumpcji mediów, a także dbałość o użytkownika.
W obu parkach doceniono m.in. energooszczędne oświetlenie LED wewnątrz i na zewnątrz, obecność paneli fotowoltaicznych na dachu czy odpowiednią kontrolę systemów HVAC. Zwrócono też uwagę na wodooszczędną armaturę, system wykrywania wycieków czy zrównoważoną gospodarkę odpadami.
Asesorzy wysoko ocenili także dostęp do komunikacji miejskiej, obecność stojaków rowerowych, ogrzewanie z sieci czy system wykrywania wycieków. W obszarze ekologii dostrzeżono natomiast obecność poidełek dla ptaków oraz nasadzenie drzew i krzewów zgodnie z rekomendacjami ekologów. Centra zadbały również o komfort pracowników i klientów poprzez m.in. odpowiednie natężenie światła i jego kontrolę.
– Dwie inwestycje, które zrealizowaliśmy w Nowych Bielawach od początku w swoich założeniach miały minimalizację wpływu na środowisko naturalne, zgodnie z realizowaną przez nas strategią ESG i przyjętą polityką zrównoważonego rozwoju. Już na etapie budowy wprowadziliśmy w nich cały szereg praktycznych rozwiązań, które wypełniają ważne dla nas cele środowiskowe – mówi Marta Drzewiecka, Director w Greenman Poland.
– Uzyskane w certyfikacji wyniki są więc dla nas potwierdzeniem, że obiekty są proekologiczne, rozwijają się we właściwym kierunku z poszanowaniem zasobów i otoczenia oraz wpisują się w standardy, których oczekuje rynek i klient. Co więcej, dokumenty wskazują nam także obszary, w których wciąż możemy wiele zrobić z myślą o ekologii i klimacie. Traktujemy więc je także jako ważny drogowskaz dla przyszłych inwestycji – dodaje.
Dwa retail parki dołączają tym samym do coraz szerszego grona obiektów handlowych z portfolio Greenman Poland, które uzyskały wynik „Excellent”. Podobne noty w certyfikacji BREEAM In-use w 2022 roku zdobyły także zmodernizowane centra handlowe Nowe Bielawy w Toruniu, Nowe Czyżyny w Krakowie i Nowa Górna w Łodzi.
– Zrównoważony rozwój naszych obiektów handlowych i adaptacja do wyzwań klimatycznych jest dla nas priorytetem. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby nasze centra spełniały coraz więcej eko-celów, norm i międzynarodowych wytycznych. Pomagają w tym prowadzone od kilku lat zakrojone na szeroką skalę modernizacje budynków i pasaży, czy realizowane inwestycje w rozwiązania proekologiczne i zwiększające inkluzywność obiektów – mówi Marta Drzewiecka.
– Nie bez znaczenia jest też prowadzona przez wszystkie nasze centra edukacja ekologiczna. Już od trzech lat wdrażamy parasolowy program „Eco Smart”, który popularyzuje wśród klientów, najemców i lokalnych społeczności kluczowe zagadnienia związane z ochroną przyrody i klimatu, zasadami recyclingu, GOZ czy zero waste. Pod tym względem jesteśmy jednym z najprężniej działających podmiotów na polskim rynku retail – dodaje.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.