Peakside sprzedaje czeski portfel nieruchomości obejmujący 72 aktywa
Peakside Capital zakończył proces sprzedaży ostatnich nieruchomości z portfela 72 obiektów handlowych zlokalizowanych na terenie całych Czech.
Peakside nabył portfel z nieruchomościami o łącznej powierzchni najmu brutto 177 000 m2 w styczniu 2015 r. Obejmował on głównie aktywa handlowe wynajęte podmiotom takim jak Albert, Penny Market, TETA Drogerie czy Lidl. Przez ostatnie 6 lat aktywami zarządzał lokalny czeski zespół ds. asset management wspierany przez specjalistów ds. zarządzania inwestycjami z warszawskiego biura Peakside. Zespół Peakside zrealizował szereg inicjatyw zwiększających wartość portfela, obejmujących pozyskanie najemców, remonty, przebudowy i nabycie dodatkowych działek pozwalających na uzyskanie prawa własności gruntu.
Nieruchomości zostały sprzedane w okresie 2015-2021 w 38 niezależnych transakcjach zawartych z 35 nabywcami, wśród których były instytucjonalne podmioty rynku nieruchomości, jak i inwestorzy indywidualni. Łączne wpływy z tytułu tych transakcji przekroczyły 90 mln euro. Peakside nie może ujawnić dokładnej rentowności tej inwestycji, niemniej stopa zwrotu (IRR) przekroczyła 25%.
„Nasza strategia przyjęta dla tego portfela opierała się na jego rozbiciu na mniejsze części i pojedyncze obiekty – dla każdego z aktywów przygotowaliśmy szczegółowy biznesplan pozwalający na maksymalizację jego wartości i osiągnięcie naszych celów strategicznych. Przeprowadzenie tej transakcji jest wyraźnym potwierdzeniem wysokich kompetencji zarządczych i transakcyjnych zespołu Peakside. Naszym zdaniem Czechy są wciąż bardzo atrakcyjnym rynkiem dla nowych inwestycji, podobnie jak i Polska, gdzie obecnie skupiamy się na sektorze przemysłowym i logistycznym” – powiedział Michał Nawrot, Principal w Peakside Capital Advisors, odpowiedzialny za zarządzanie tą inwestycją po stronie funduszu.
***
Peakside Capital Advisors specjalizuje się w zarządzaniu inwestycjami na terenie Europy. Jest to firma private equity zarządzająca aktywami o wartości ok. 1,4 miliarda EUR w imieniu inwestorów instytucjonalnych. Peakside wprowadza różnorodne strategie inwestycyjne dopasowane do potrzeb konkretnych inwestorów, począwszy od strategii typu ‘Core’, a kończąc na projektach typu ‘Value Add’ dla inwestycji w nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe. Spektrum inwestycji Peakside obejmuje zarówno pojedyncze nieruchomości, projekty w budowie, a także portfele nieruchomości oraz firmy nieruchomościowe. Firma zatrudnia ponad 30 specjalistów w biurach we Warszawie, Pradze, Frankfurcie, Zug i Luksemburgu.
www.peakside.com
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.