Komunikaty PR

Podatek od najmu w 2024 roku: nie ma dużych zmian?

2024-02-26  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Leszek Markiewicz
NieruchomosciSzybko.pl (Grupa ML sp. z o.o.)

ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa Warszawa
media|nieruchomosciszybko.pl| |media|nieruchomosciszybko.pl
+48 22 100 47 31
www.nieruchomosciszybko.pl

Przez lata mogliśmy się już przyzwyczaić do tego, że początek roku przynosi kolejne zmiany podatkowe. Nowy rok to najlepszy czas na wprowadzanie wspomnianych zmian, oczywiście pod warunkiem, że zostały one odpowiednio wcześniej ogłoszone. W związku z powyższym, może rodzić się aktualne pytanie, czy podatek od najmu będzie w 2024 r. naliczany podobnie jak poprzednio. To pytanie wydaje się jak najbardziej zasadne, bo rok 2023 przyniósł dość istotne zmiany związane z zasadami opodatkowania wynajmu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy podatek od najmu w 2024 r. ulegnie zmianom pod względem zasad naliczania i poboru. Pod pojęciem „podatku od najmu” należy rozumieć nie tylko podatek dochodowy. W 2024 r. wynajmujący zapłacą wyższy podatek od nieruchomości.

Nasz artykuł w dużym skrócie:

  • Początek roku 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek dochodowy PIT od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak rok wcześniej.
  • Z dużymi zmianami podatkowymi mieliśmy do czynienia w 2023 r. Wystarczy wymienić definitywny zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczenie sposobu rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego.
  • Jeżeli analizujemy podatek od najmu w 2024 roku, to nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna.
  • Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

Poniżej można znaleźć więcej ciekawych informacji, które mówią o tym, jak podatek od najmu będzie funkcjonował w 2024 roku.

Podatek od najmu: 2024 r. pod znakiem stabilizacji przepisów

Jeżeli chodzi o dochodowy/przychodowy podatek od najmu w 2024 roku, to można powiedzieć, że dla właścicieli mieszkań pod wynajem są dwie wiadomości - dobra i zła. Dobra jest taka, że rząd nie zaostrzył zasad opodatkowania najmu. Zła wiadomość wiąże się natomiast z faktem, że nie wprowadzono również zmian korzystnych dla wynajmujących mieszkania. Można zatem powiedzieć, że rok 2024 (przynajmniej na początku) będzie upływał pod znakiem podatkowej stabilności. „Zupełne wykluczenie zmian nie jest możliwe, ale wydaje się, że fiskus wprowadzi ewentualne modyfikacje zasad opodatkowania raczej od początku 2025 r.” - przewiduje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Dla wielu właścicieli mieszkań pod wynajem stabilizacja przepisów jest ważna, bo 2023 r. przyniósł liczne zmiany. Wystarczy wymienić ograniczenie możliwości rozliczania się w najmie prywatnym tylko do ryczałtu i wprowadzenie pełnego zakazu amortyzacji mieszkań pod wynajem. Te ubiegłoroczne zmiany były niekorzystne dla właścicieli wynajmowanych mieszkań. Negatywnych dla podatników modyfikacji przepisów nie skompensowała inna zmiana. „Warto przypomnieć, że od połowy 2023 r. (ze skutkiem wstecznym) został zwiększony próg opodatkowania wyższą stawką ryczałtową (12,5%) w przypadku małżonków. Po zmianach małżonkowie płacą podatek na poziomie 12,5% przychodu dopiero od łącznej kwoty przekraczającej 200 000 zł, a nie 100 000 zł (jak poprzednio)” - wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Zmiany mogą być odczuwalne w podatku od nieruchomości …

Podatek od najmu wiąże się nie tylko z opodatkowaniem dochodów/przychodów. Warto również pamiętać o podatku od nieruchomości. Taką daninę muszą płacić też właściciele mieszkań pod wynajem. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości stosowane przez większość gmin, w 2024 roku zmieniły się następująco:

  • budynki mieszkalne oraz ich części - 1,15 zł/mkw. (poprzednio - 1,00 zł/mkw.)
  • budynki oraz ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej - 33,10 zł/mkw. (poprzednio - 28,78 zł/mkw.)
  • grunty pozostałe (w tym związane z własnością lokali) - 0,71 zł/mkw. (poprzednio - 0,61 zł/mkw.)
  • grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na kwalifikację w EGIB) - 1,34 zł/mkw. (poprzednio - 1,16 zł/mkw.)

 

Duża procentowa zmiana stawek podatkowych względem 2023 r. to rezultat wysokiej inflacji z pierwszej połowy minionego roku. W ramach pocieszenia dla części podatników, warto wspomnieć o Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Wa 1346/23). W tym orzeczeniu znajdziemy sugestię, że mieszkanie wynajmowane przez firmę (nie tylko duży fundusz PRS), powinno być objęte niższą stawką (obecnie do 1,15 zł/mkw.). „Jednakże orzecznictwo wciąż częściej wskazuje, że przy najmie mieszkań prowadzonym w ramach działalności gospodarczej, zastosowanie ma firmowa stawka podatku od nieruchomości (zobacz: K. Janczukowicz, Stawka podatku dla mieszkań wynajmowanych przez przedsiębiorców, LEX/el. 2024)” - dodaje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Podatek katastralny na razie jest bardzo mało prawdopodobny

W ramach podsumowania, warto odnieść się do tematu związanego z podatkiem katastralnym. Od pewnego czasu do wynajmujących docierają bowiem informacje o możliwości wprowadzenia takiej daniny. Jednakże poza kwestiami natury politycznej (brak poparcia w rządzie), istnieją również trudności administracyjne. Są one związane z przeciągającymi się pracami nad ukończeniem Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) oraz niską jakością danych w ewidencji gruntów i budynków. Ze względu na wspomniane problemy, wprowadzenie typowego, powszechnego podatku katastralnego od wartości nieruchomości będzie niemożliwe w najbliższych latach. „Natomiast mogą się pojawić pomysły dotyczące np. wyższego podatku od 1 mkw. mieszkaniowych pustostanów” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Źródło: Magdalena Markiewicz, ekspertka NieruchomosciSzybko.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości #nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi Biuro prasowe
2024-04-26 | 14:30

#nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi

Link do zdjęć onedrive: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jM4jc133ZQwXSEKldg?e=OhX42F   Wetransfer: https://we.tl/t-xlJ8N4rpMc    #nowehistorie w relacjach
Nieruchomości Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania
2024-04-26 | 14:00

Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania

Wydłużający się czas wykańczania nieruchomości, przekroczenie założonego budżetu, rosnące ceny materiałów i stres to najczęstsze problemy, z którymi mierzyli się
Nieruchomości Popyt na komfortowe przestrzenie dla studentów wciąż rośnie
2024-04-26 | 13:30

Popyt na komfortowe przestrzenie dla studentów wciąż rośnie

Atrakcyjność Polski dla studentów zagranicznych stale rośnie. Wysoko wykwalifikowana kadra wykładowców, stosunkowo niskie koszty utrzymania oraz bardzo konkurencyjny koszt

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.