Komunikaty PR

Podsumowanie roku 2022 wśród poznańskich i wielkopolskich deweloperów

2023-01-09  |  11:00
Biuro prasowe

Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

- Miniony rok to wiele nowych wyzwań dla naszej branży, dla naszego Oddziału. To także szereg działań i podejmowanych inicjatyw. Sukcesywnie pozyskujemy nowe firmy członkowskie, a nasz Oddział liczy już 27 sprawdzonych i rzetelnych deweloperów z regionu Wielkopolski. Ważnym wydarzeniem był październikowy V Kongres Deweloperski – Miasta Jutra, który gościł w Poznaniu, a odbił się szerokim echem w cały środowisku branżowym. Ponadto, jak co roku, zorganizowaliśmy wiele szkoleń tematycznych w których udział wzięło kilkaset osób. Nie zabrakło też regularnej i w szerokim zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz współpracy z instytucjami, przedstawicielami urzędów i administracji. Dumni jesteśmy również z poszerzenia obszaru działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.

- Miniony rok był trudny dla branży mieszkaniowej. Po pandemii wybuchła wojna w Ukrainie, która wiele zmieniła. Łańcuchy dostaw, które wracały do normy po lockdownach znów zostały zaburzone. Ceny materiałów zaczęły rosnąć. Na dodatek przyśpieszyła inflacja. Dynamiczny cykl podwyżek stóp procentowych oraz wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S pokrzyżowały plany tych klientów, którzy chcieli skorzystać z finansowania hipotecznego. To wszystko miało swoje przełożenie na popyt, ale też na podaż poprzez wstrzymywanie prze niektórych deweloperów realizację nowych inwestycji. Pomimo trudnej sytuacji i niepewności wśród konsumentów mieliśmy dużo zapytań o nieruchomości, co potwierdza tylko naszą renomę i atrakcyjność oferty. W miejsce klientów kredytowych pojawili się klienci gotówkowi, chroniący swój kapitału przed dalszym spadkiem wartości złotego. Sytuacja na rynku nie wpłynęła na harmonogramy naszych inwestycji, a w Wielkopolsce prowadzimy ich kilka jednocześnie.

 

Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.

- To był trudny rok dla całej branży. Musieliśmy się mierzyć z wieloma nowymi, niespodziewanymi wyzwaniami. Inflacja, podwyżki stóp procentowych, rekomendacja KNF-u oraz konsekwencje wojny w Ukrainie wpłynęły na dostępność kredytów i tym samym spadek popytu na nieruchomości. Pomimo tych niekorzystnych okoliczności rynkowych zgodnie z harmonogramem przebiega budowa naszego projektu na Wildzie, czyli Apartamenty Bergera, a ponadto wprowadziliśmy do sprzedaży 10 budynek w ramach inwestycji Reduta Nowe Podolany. Pod względem sprzedażowym możemy mówić o wynikach adekwatnych do aktualnej sytuacji gospodarczej.

 

Joanna Rzelechowska z biura sprzedaży spółki art.Locum

- Mija rok, który był pełen wyzwań na rynku mieszkaniowym, także tym poznańskim. Dla naszej firmy był to czas wprowadzenia nowej inwestycji Junique, na poznańskim Grunwaldzie. Została przygotowana oferta dla klientów, a także rozpoczęła się budowa pierwszego etapu przedsięwzięcia, w rejonie ulic Wieruszowskiej, Żmigrodzkiej i Miśnieńskiej w Poznaniu. Jak zawsze uczestniczyliśmy w Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu, zarówno w edycji wiosennej, jak i jesiennej. To wydarzenie zawsze stanowi swego rodzaju nowe otwarcie dla branży i towarzyszy mu spory powiew optymizmu. Dostrzegamy, że klienci mimo dość trudnej sytuacji na rynku, choćby związanej z ograniczoną zdolnością kredytową, planują w niedalekiej przyszłości zakup mieszkania, co jest pozytywnym sygnałem. 

 

- Tradycyjnie, tydzień po targach zorganizowaliśmy Dzień Otwarty w naszym biurze przy ul. Jeleniogórskiej, gdzie zaprezentowaliśmy nie tylko nowość – inwestycję Junique, ale też ostatnie mieszkania z osiedla Przylesie Marcelin.

- Bardzo dobrym akcentem tego niełatwego przecież roku jest decyzja o stworzeniu programu #PierwszeMieszkanie. Mamy nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na branżę.

 

Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development

- Rok 2022 był zaskakujący w swoim przebiegu, zarówno w kwestiach ogólnospołecznych, ekonomicznych, jak i tych związanych bezpośrednio z rynkiem mieszkaniowym. Napaść Rosji na Ukrainę ma do dziś ogromny wpływ na sytuację na niemal całym świecie. Każdy, w tym także klient poszukujący własnego mieszkania, chciał dowiedzieć się, jak będzie wyglądać przyszłość. Tym bardziej, że na wysokim poziomie są stopy procentowe i inflacja – dwa ważne czynniki, od których zależy zdolność kredytowa osób przymierzających się do zakupu mieszkania.

 - Minione 12 miesięcy to także Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu, a nasza firma uczestniczyła zarówno w edycji wiosennej, jak i jesiennej.

- W  2022 roku  zgodnie z planem  oddaliśmy Inwestycję Rezydencja Winiary i kontynuujemy  budowę inwestycji Rynek Wschodni , postępy są zgodne z wcześniej założonym harmonogramem. Planów nie musieliśmy znacząco korygować, choć niewykluczone, że sprzedaż byłaby jeszcze bardziej zadowalająca, gdyby nie sytuacja związana z wojną. Koniec roku kalendarzowego to interesująca wiadomość dotycząca programu mieszkaniowego #PierwszeMieszkanie.

 

Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place

- W szerszym ujęciu, był to rok pełen wyzwań, a zaczął się bardzo źle. Napaść Rosji na Ukrainę to wielka krzywda i ogromny kryzys humanitarny. I choć nie jest to kluczowe, to ma wpływ także na sytuację gospodarczą i naszą branżę. Kiedy do tego dołożymy powiększającą się inflację, a także stopy procentowe na wysokim poziomie, to widzimy, jak trudno „wywalczyć” zdolność kredytową. Choć deweloperzy działali w tym roku zgodnie ze swoją strategią, to wiele myśli i opinii krążyło wokół ww. aspektów. Patrząc z perspektywy naszej firmy i procesu inwestycyjnego, był to rok, który przebiegał zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

 

Piotr Łopatka, członek zarządu firmy Proxin

- Z pewnością był to rok niełatwy, być może jeden z najtrudniejszych dla branży mieszkaniowej w tej dekadzie. Z powodu dynamiki zmian otaczającej nas rzeczywistości, którą zdominowały koronawirus i wojna w Ukrainie, dokonaliśmy korekt w naszej strategii inwestycyjnej. Jest to jednak strategia nastawiona na rozwój. Dlatego na początku 2022 roku zakończyliśmy budowę VI etapu osiedla Nowe Ogrody, wyprzedzając harmonogram, a do późnej wiosny przekazaliśmy klucze wszystkim mieszkańcom.

 

- Początek lata to rozpoczęcie budowy VIII etapu osiedla Nowe Ogrody, a także start przedsprzedaży. Finalnie w tej części inwestycji znajdzie się 107 mieszkań o powierzchni od 26 do 95 mkw. Oferta obejmuje zarówno kawalerki jak i lokale 2, 3 i 4 – pokojowe. Ponadto przekazaliśmy nabywcom apartamenty w Nautic Park w Darłówku, regularnie prowadzimy sprzedaż lokali w inwestycji Słowackiego 7, a także w VII etapie Nowych Ogrodów.

 

- Ostatni kwartał roku to intensywne działania związane z nową inwestycją w polskich górach, a także działania charytatywne, czyli Szlachetna Paczka i Deweloperzy Dzieciom.  Natomiast w pierwszym kwartale 2023 koncentrować będziemy się na przekazywaniu lokali Klientom w 7.etapie Nowych Ogrodów i Słowackiego 7.

 

- Upływający rok postawił zarówno przed nami, jak i całą branżą mieszkaniową szereg znaczących wyzwań. Tym bardziej cieszymy się, że pomimo obiektywnych trudności adaptujemy się skutecznie do zmieniającej się sytuacji i w dalszym ciągu możemy oferować naszym klientom atrakcyjny produkt, co pozwala nam kontynuować sprzedaż.

 

Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park

- W 2022 roku Scandic Park skupił się na realizacji dwóch inwestycji w podpoznańskiej gminie Dopiewo: domy w zabudowie bliźniaczej w ramach projektu Bajkowy Dopiewiec, a także budynek wielorodzinny – Nove Dopiewo. Choć otaczająca nas rzeczywistość była trudna, to realizacja obu osiedli jest mocno zaawansowana, podobnie jak sprzedaż. Zostały dosłownie ostatnie mieszkania i domy. Minione 12 miesięcy to także Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu, a nasza firma uczestniczyła w edycji jesiennej.

- W szerszej perspektywie, można uznać, że w tym roku na pewno na większe zainteresowanie mogły liczyć te firmy deweloperskie, które swoją ofertę mają dopasowaną do realiów, a ceny mieszkań bądź domów nie poszybowały mocno w górę razem z inflacją. Tak było w naszym przypadku, choć o popularności inwestycji Scandic Park zdecydowała też bardzo dobra podmiejska lokalizacja.

- Grudzień był dla nas też pracowity, ponieważ tylko w tygodniu przed świętami mieliśmy aż 4 rezerwacje. To nas nastraja pozytywnie, dziękujemy klientom za zaufanie.

Katarzyna Wyszyńska, z biura sprzedaży Sky Investments

- Cała branża deweloperska na długo zapamięta 2022 rok. Następujące po sobie wydarzenia i zjawiska nadal mają niekorzystny wpływ na rynek. Wybuch wojny, nadal bardzo wysoka inflacja i stopy procentowe, surowe rekomendacje KNF dotyczące liczenia zdolności kredytowej dla klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny, rosnące koszty budów, a co za tym idzie, ceny nieruchomości – taki ciąg zdarzeń ma znaczenie i pokazuje, jak dobre (z niewieloma wyjątkami) były lata poprzednie. Bieżąca sytuacja nam unaocznia, jak ważny dla naszego sektora jest też rynek kredytowy, bo ma wpływ na realny popyt i decyzje o zakupie nieruchomości.

- Biorąc pod uwagę ogół tych czynników, dobrze, że możemy realizować nasze projekty: Rodzinne Podolany i Nowy Gruszczyn. Na Podolanach kończymy budowę dwóch ostatnich szeregów, a w Gruszczynie – I etap z domami w zabudowie bliźniaczej. Zainteresowanie jest niemałe i miejmy nadzieję, że przełoży się na finalne decyzje klientów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Od ESG, przez Hub&Spoke do AI, czyli aktualne trendy dla obiektów biurowych Biuro prasowe
2023-05-29 | 14:00

Od ESG, przez Hub&Spoke do AI, czyli aktualne trendy dla obiektów biurowych

Wg prognoz ponad 80 proc. inwestorów z branży nieruchomości chce opierać swoje decyzje na wartościach ESG. Przyczyniają się do tego nie tylko wymagania prośrodowiskowe, ale też
Nieruchomości III etap kompleksu Sol Marina już w sprzedaży!
2023-05-29 | 01:00

III etap kompleksu Sol Marina już w sprzedaży!

Kompleks położony jest w przy nabrzeżu Martwej Wisły nieopodal Wyspy Sobieszewskiej i zachwyca niezwykłym otoczeniem dzikiej przyrody oraz mnóstwem udogodnień, m.in. własną mariną,
Nieruchomości Mieszkaniowy Dzień Otwarty w Grupie Murapol już w najbliższą sobotę
2023-05-25 | 11:30

Mieszkaniowy Dzień Otwarty w Grupie Murapol już w najbliższą sobotę

27 maja Grupa Murapol zaprasza wszystkie osoby zainteresowane kupnem nowego lokalu na Mieszkaniowy Dzień Otwarty, organizowany cyklicznie w biurach sprzedaży w całej Polsce. Sobotnie spotkanie

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Ukraińcy coraz bardziej aktywni na polskim rynku pracy. Wyzwaniem pozostaje znajomość polskiego i znalezienie pracy zgodnej z kwalifikacjami

78 proc. Ukraińców przebywających w Polsce pracuje. Odsetek ten jest bardzo wysoki zarówno wśród migrantów przedwojennych, jak i uchodźców, którzy przyjechali do nas po 24 lutego 2022 roku. Polski rynek pracy dobrze sobie poradził z przyjęciem dużej fali nowych pracowników, mało tego, potrzebuje ich jeszcze więcej, szczególnie w okresie prac sezonowych. Ukraińcy wskazują jednak na kilka trudności – wśród nich są wysokie oczekiwania pracodawców, słaba znajomość języka polskiego i praca poniżej zdobytych w ojczyźnie kwalifikacji.

Finanse

Sztuczna inteligencja i cleantech w centrum zainteresowania funduszy VC. Polskie start-upy nieźle sobie radzą w obu tych branżach

– Sztuczna inteligencja i cleantech to w tej chwili dwie kluczowe branże, które są w centrum zainteresowania funduszy venture capital i do nich będą płynąć w nadchodzącym czasie największe środki – ocenia prezes zarządu Orlen VC Marek Garniewski. Statystyki pokazują, że rodzime start-upy dobrze sobie radzą w obu tych branżach. Polska jest już w tej chwili uważana za „zielony” hub technologiczny Europy Środkowo-Wschodniej. Na polskim rynku działa około setki spółek, których działalność jest bezpośrednio związana z SI i które mogą skorzystać na fali popularności tej technologii.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Handel

Wysoka inflacja zachwiała priorytetami konsumentów przy wyborze produktów. „Zielona” zmiana zachodzi jednak także w handlu

Kryteria ESG stają się częścią strategii świata biznesu, w tym także firm z branży handlu detalicznego. Choć w dobie szybko rosnącej inflacji konsumenci uważniej przyglądają się cenom, to kwestie jakości, ekologii i etyki firm będących właścicielami sklepów pozostają dla nich istotne. Pandemia, która spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw, przekierowała uwagę logistyków na lokalne źródła zaopatrzenia, a to trend współgrający z ekologią ze względu na ograniczenie śladu węglowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.