Polski zespół Colliers certyfikuje w Albanii i zdobywa pierwszy w kraju BREEAM
Park Avenue Tower w Tiranie to pierwsza albańska inwestycja, która dzięki kompleksowemu doradztwu ekspertów z polskiego zespołu ESG w Colliers otrzymała certyfikat BREEAM Design Stage z oceną Excellent. Certyfikat potwierdza wdrożenie zrównoważonych rozwiązań w projekcie technicznym budynku. To jeden z kilku procesów certyfikacji przeprowadzonych przez polski zespół Colliers za granicą, a w trakcie realizacji są już kolejne, zarówno BREEAM, jak i LEED. Duża aktywność w tym obszarze to efekt podnoszenia świadomości lokalnych inwestorów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na temat zrównoważonego budownictwa i stosowania metod na poziomie europejskim.
– Uzyskanie pierwszego certyfikatu dla inwestycji w Albanii to duży sukces i otwarcie nowych możliwości dla funduszy inwestujących w regionie Bałkanów. Poza procesem certyfikacji, w którym reprezentowaliśmy właściciela – spółkę ORION, wspieraliśmy także brytyjską jednostkę certyfikującą BRE w określeniu wag oceny dla nowego kraju. Spodziewam się, że liczba procesów certyfikacji w tej części Europy będzie rosła. Lokalny rynek nieruchomości komercyjnych ma bowiem duży potencjał do realizacji założeń zrównoważonego budownictwa, a świadomość inwestorów tym temacie szybko się rozwija. O ile zielone certyfikacje stanowią już standard w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i są wręcz oczekiwane przez najemców, o tyle w regionie Bałkanów trend ten dopiero się kształtuje. To dobry moment dla lokalnych inwestorów, aby zbudować swoją przewagę konkurencyjną i włączyć je w swoje strategie ESG. Park Avenue Tower, zdobywając certyfikat z oceną Excellent, postawił poprzeczkę bardzo wysoko – mówi Edyta Chromiec, Associate Director w dziale ESG, Colliers Poland.
Potencjał rozwoju zrównoważonego budownictwa w tym regionie Europy dostrzega też instytucja certyfikująca BRE Global – brytyjska organizacja zarządzająca systemem certyfikacji BREEAM.
– Dzisiejsza wiadomość to ważny krok naprzód dla środowiska budowlanego w Albanii. Firmy odegrają kluczową rolę we wprowadzaniu zmian, których potrzebujemy w sektorze nieruchomości komercyjnych, aby osiągnąć zerową emisję netto, a projekty takie jak Park Avenue Tower powinny zachęcać innych lokalnych inwestorów – a także tych w całej Europie – do pójścia w ich ślady i projektowania budynków, których podstawą jest zrównoważony rozwój – komentuje Jane Goddard, Deputy CEO and Chief Marketing Officer at BRE.
Park Avenue Tower to projekt biurowy realizowany w nowym centrum stolicy Albanii – Tiranie. Budynek o powierzchni blisko 13 000 mkw. będzie częścią kompleksu mixed-use, łączącego trzy funkcje – biurową, mieszkalną oraz handlową. Budynek będzie wyposażony w zaawansowane systemy i nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Wszystko po to, by zapewnić użytkownikom wysoki poziom komfortu i przyczynić się do ochrony środowiska.
– Od pierwszego dnia nasza wizja Park Avenue była jasna – stworzyć kompleks łączący awangardowe biura i tętniącą życiem przestrzeń handlową, który odda śródziemnomorski charakter Tirany. Projekt ten uosabia innowacyjność, ekologiczne podejście i strategiczne połączenie współczesnego designu z klimatem miasta. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że jako pionierzy wprowadziliśmy ceniony certyfikat BREEAM do Albanii – mówi Rudina Murati, Commercial Director, ORION LLC.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.