Proste przyjemności na zimowe wieczory
Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to patent na proste, ale niesamowicie relaksujące spędzanie czasu, który może być jeszcze przyjemniejszy, jeśli zadbamy o miłe dla oka dodatki.
Gdy za oknem szaro i zimno, mało komu chce się wychodzić z domu. I nie ma w tym nic złego - nie musimy cały czas żyć w biegu, odpoczynek jest bardzo ważny. Jeśli więc tylko mamy czas i ochotę, umośćmy się w ulubionym fotelu czy na kanapie i poleniuchujmy na zdrowie!
Propozycje czasoumilaczy
Co możemy robić w ramach zimowego leniuchowania w domu? Oprócz spędzenia wieczoru z ulubionym czasopismem, książką czy serialem możemy także:
- Zrobić gorące kakao z bitą śmietaną i cynamonem albo czekoladową posypką z dodatkiem pianek marshmallow, herbatę z plasterkiem pomarańczy, konfiturą, miodem i goździkami lub inny pyszny rozgrzewający napój - koniecznie w ulubionym kubku!
- Zaplanować sobie wieczór pielęgnacji. To idealny moment na długą kąpiel z ulubionym olejkiem albo pachnącą solą czy musującą kulą, ale też na wykorzystanie próbek czy maseczek, które czekają w łazienkowej szufladzie. Jeśli nie mamy wanny, możemy zrobić rozgrzewającą kąpiel stóp, później posmarować je grubą warstwą kremu i włożyć miękkie skarpetki.
- Urządzić z przyjaciółmi wieczór gier planszowych lub karcianych.
- Zorganizować rodzinny maraton filmowy lub nadrobić ulubiony program telewizyjny.
- Wspólnie z bliskimi upiec rogaliki do kawy lub herbaty, na przykład z tego przepisu na żurawinowe pyszności:
Do ciasta przygotujmy:
4 szklanki mąki
200 g masła
40 g drożdży
1 szklanka śmietany kwaśnej
2 łyżki cukru
Białko jajka do posmarowania ciasta
Nadzienie:
750 g żurawiny świeżej
0,5 szklanki cukru
Instrukcja:
Drożdże wymieszaj ze śmietaną. Wszystkie składniki umieść w misce i zagnieć ciasto. Odłóż na około godzinę do wyrastania. Po tym czasie podziel je na cztery części. Z każdej części rozwałkuj okrąg i podziel na osiem równych trójkątów, nałóż łyżeczkę żurawiny i zwiń rogalik. Posmaruj rogaliki białkiem i piecz w nagrzanym do 190 st. C. piekarniku ok 12-15 min, aż będą rumiane. Po upieczeniu posyp rogaliki cukrem pudrem i ułóż na tacy.
„Przytulne” akcesoria
Wieczór z takimi atrakcjami to murowany relaks. Nic nie stoi jednak ma przeszkodzie, by jeszcze bardziej go umilić. Można to zrobić na wiele sposobów. - Na przykład sprawiając sobie nowy, mięciutki koc w uroczym kolorze, ciepłą piżamę, kapcie lub skarpetki. To drobiazgi, których w najbliższym czasie będziemy używać na co dzień, warto więc, by były jak najbardziej komfortowe, a przy tym ładne - wyjaśnia dekoratorka związana z marką KiK.
Ciepłą i przytulną atmosferę błyskawicznie można też wyczarować w każdym wnętrzu za pomocą świec. - Mogą być zapachowe lub nie, kojące światło małych płomyków będzie miało tak samo relaksujący efekt - mówi ekspertka.
Dekoratorka związana z siecią sklepów KiK zauważa również, że jeśli nasze czasoumilacze są związane z kuchnią i jedzeniem, warto też pomyśleć o kilku drobiazgach, które uprzyjemnią nam przygotowanie pysznych smakołyków. - Jeśli na przykład codziennie po pracy zamierzamy testować różne herbaty, specjalne pudełko z przegródkami na torebki może być strzałem w dziesiątkę. A nowy kubek, którego będziemy używać do tego wieczornego rytuału, sprawi, że sam jego widok będzie nas wprowadzał w stan relaksu - mówi. - Kilka wygodnych w użytkowaniu akcesoriów do pieczenia prostych słodkości to również świetna inwestycja. Jeśli zimą trudno nam się oprzeć słodyczom, te zrobione w domu będą o wiele zdrowsze, a przy okazji zapewnią nam darmową aromaterapię - trudno o bardziej „przytulny” zapach w domu niż ten przygotowanych własnoręcznie ciasteczek lub ciast
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Luksus, który nie przytłacza
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.