Komunikaty PR

Przed LIXA E stanie rzeźba zaprojektowana przez studentów ASP

2024-04-25  |  12:30
Biuro prasowe
Do pobrania YP_ASP ( 0.25 MB )

Yareal Polska we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie organizuje konkurs dla studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Mediów. Celem konkursu jest wyłonienie projektu, który będzie podstawą do realizacji wielkoformatowej rzeźby w przestrzeni kompleksu biurowego LIXA.

Najnowszą inicjatywą Yareal Polska, podkreślającą świeże spojrzenie na przestrzeń publiczną, która wyraża się w tworzeniu więzi pomiędzy architekturą a sztuką, jest ogłoszony właśnie konkurs organizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przedmiotem jednoetapowego konkursu, adresowanego do studentów Pracowni Obrazowania dla Mediów oraz absolwentów Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest stworzenie wielkoformatowej rzeźby plenerowej zaprojektowanej specjalnie dla przestrzeni architektonicznej kampusu biurowego LIXA. Rzeźba ma komponować się z zastaną przestrzenią i stanowić integralną część istniejącego już krajobrazu. Będzie równocześnie pełnić funkcję elementu, który identyfikuje lokalizację.

Celem organizowanego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych konkursu jest zarówno pokazanie świeżego spojrzenia na przestrzeń publiczną, jak i stymulowanie kreatywności młodych talentów. To wyjątkowa okazja dla studentów do zaprezentowania swojego potencjału oraz istotny krok w kierunku tworzenia inspirujących i nowatorskich przestrzeni miejskich. Poprzez tę inicjatywę chcemy wyrazić nasze zaangażowanie w rozwój kulturalny oraz artystyczny miasta i jego otoczenia. Wyłonienie projektu, który będzie podstawą do stworzenia rzeźby w kampusie LIXA, nie tylko podkreśli unikalność tego miejsca, ale również umocni więź pomiędzy architekturą a sztuką” – powiedział Jacek Zengteler, Prezes Yareal Polska.

Odrębnym celem konkursu jest promocja osiągnięć dydaktycznych Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz podkreślenie współpracy biznesu ze szkolnictwem artystycznym Warszawy. Koordynatorem i sekretarzem konkursu ze strony ASP jest dr Katarzyna Stanny, prof. Uczelni, Prodziekan ds. studenckich i studiów niestacjonarnych w Pracowni Obrazowania dla Mediów.

Interdyscyplinarny Wydział Sztuki Mediów obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Z entuzjazmem i radością odpowiadamy na zaproszenie firmy Yareal Polska, by poprzez stworzenie plenerowego, miejskiego obiektu sztuki przed budynkiem przy ul. Kasprzaka, stać się częścią kreowania przestrzeni publicznej. Dzielnica Wola ma bogate tradycje lat 70. w eksponowaniu rzeźb. Połączenie aspektu tej tradycji z myśleniem o miejskiej ekologii i sztuce współczesnej mogą być dla uczestników konkursu niezwykle interesujące. Istotne jest aby artysta działający na polu sztuki współczesnej był możliwie jak najbardziej interdyscyplinarny i posiadał umiejętności kreatywne w szerokiej palecie działań, w których oprócz formy zewnętrznej liczy się także koncepcja, otwartość na zaproponowane przez mecenasa sztuki warunki a także często świadomość i umiejętność odpowiedzi na aktualne zjawiska otaczającego nas świata.” – skomentowała dr Katarzyna Stanny.

Termin składania prac konkursowych przez studentów mija 27 maja 2024 r. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na początku czerwca. W czerwcu również, w ramach prac końcowo-rocznych, na terenie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa zgłoszonych projektów. Posadowienie wybranej w drodze konkursu rzeźby i jej odsłonięcie przed kampusem LIXA od strony ul. Kasprzaka zaplanowano na wczesną jesień bieżącego roku.

Kampus LIXA jest największym projektem biurowym w historii Yareal Polska. Kompleks stanowi doskonały przykład realizacji strategii Yareal Polska w zakresie zrównoważonego rozwoju, która na pierwszym planie stawia dbałość o środowisko i najwyższe standardy ESG. Jednym z elementów wyróżniających LIXA jest koncept LIXA City Gardens. Tworzy on zupełnie nową tkankę miejską oraz wyjątkową, publiczną przestrzeń, która otwarta jest zarówno na pracowników biur, lokalną społeczność oraz gości i klientów, poszukujących nietuzinkowego miejsca do spędzania czasu i odpoczynku. W ramach LIXA City Gardens, w parterach poszczególnych budynków (również wzdłuż 150-metrowego miejskiego pasażu) znajdą oni liczne lokale handlowo-usługowe i gastronomiczne.

Podczas realizacji kompleksu LIXA, Yareal Polska zadbał również o renowację słynnej rzeźby prezentującej sylwetkę Marcina Kasprzaka – patrona Zakładów Radiowych, które przez lata funkcjonowały na warszawskiej Woli. W porozumieniu z władzami miasta, rzeźba autorstwa artysty Aleksandra Pawlika została starannie odrestaurowana i w styczniu br. powróciła w pierwotne miejsce.

Kampus biurowy LIXA powstawał etapami w biznesowym centrum Warszawy na bliskiej Woli, w odległości krótkiego spaceru od stacji metra Rondo Daszyńskiego. Został zaprojektowany przez renomowaną pracownię HRA Architekci. LIXA tworzy zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 mkw. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.