Komunikaty PR

Przed LIXA E stanie rzeźba zaprojektowana przez studentów ASP

2024-04-25  |  12:30
Biuro prasowe
Do pobrania YP_ASP ( 0.25 MB )

Yareal Polska we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie organizuje konkurs dla studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Mediów. Celem konkursu jest wyłonienie projektu, który będzie podstawą do realizacji wielkoformatowej rzeźby w przestrzeni kompleksu biurowego LIXA.

Najnowszą inicjatywą Yareal Polska, podkreślającą świeże spojrzenie na przestrzeń publiczną, która wyraża się w tworzeniu więzi pomiędzy architekturą a sztuką, jest ogłoszony właśnie konkurs organizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przedmiotem jednoetapowego konkursu, adresowanego do studentów Pracowni Obrazowania dla Mediów oraz absolwentów Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest stworzenie wielkoformatowej rzeźby plenerowej zaprojektowanej specjalnie dla przestrzeni architektonicznej kampusu biurowego LIXA. Rzeźba ma komponować się z zastaną przestrzenią i stanowić integralną część istniejącego już krajobrazu. Będzie równocześnie pełnić funkcję elementu, który identyfikuje lokalizację.

Celem organizowanego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych konkursu jest zarówno pokazanie świeżego spojrzenia na przestrzeń publiczną, jak i stymulowanie kreatywności młodych talentów. To wyjątkowa okazja dla studentów do zaprezentowania swojego potencjału oraz istotny krok w kierunku tworzenia inspirujących i nowatorskich przestrzeni miejskich. Poprzez tę inicjatywę chcemy wyrazić nasze zaangażowanie w rozwój kulturalny oraz artystyczny miasta i jego otoczenia. Wyłonienie projektu, który będzie podstawą do stworzenia rzeźby w kampusie LIXA, nie tylko podkreśli unikalność tego miejsca, ale również umocni więź pomiędzy architekturą a sztuką” – powiedział Jacek Zengteler, Prezes Yareal Polska.

Odrębnym celem konkursu jest promocja osiągnięć dydaktycznych Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz podkreślenie współpracy biznesu ze szkolnictwem artystycznym Warszawy. Koordynatorem i sekretarzem konkursu ze strony ASP jest dr Katarzyna Stanny, prof. Uczelni, Prodziekan ds. studenckich i studiów niestacjonarnych w Pracowni Obrazowania dla Mediów.

Interdyscyplinarny Wydział Sztuki Mediów obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Z entuzjazmem i radością odpowiadamy na zaproszenie firmy Yareal Polska, by poprzez stworzenie plenerowego, miejskiego obiektu sztuki przed budynkiem przy ul. Kasprzaka, stać się częścią kreowania przestrzeni publicznej. Dzielnica Wola ma bogate tradycje lat 70. w eksponowaniu rzeźb. Połączenie aspektu tej tradycji z myśleniem o miejskiej ekologii i sztuce współczesnej mogą być dla uczestników konkursu niezwykle interesujące. Istotne jest aby artysta działający na polu sztuki współczesnej był możliwie jak najbardziej interdyscyplinarny i posiadał umiejętności kreatywne w szerokiej palecie działań, w których oprócz formy zewnętrznej liczy się także koncepcja, otwartość na zaproponowane przez mecenasa sztuki warunki a także często świadomość i umiejętność odpowiedzi na aktualne zjawiska otaczającego nas świata.” – skomentowała dr Katarzyna Stanny.

Termin składania prac konkursowych przez studentów mija 27 maja 2024 r. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na początku czerwca. W czerwcu również, w ramach prac końcowo-rocznych, na terenie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa zgłoszonych projektów. Posadowienie wybranej w drodze konkursu rzeźby i jej odsłonięcie przed kampusem LIXA od strony ul. Kasprzaka zaplanowano na wczesną jesień bieżącego roku.

Kampus LIXA jest największym projektem biurowym w historii Yareal Polska. Kompleks stanowi doskonały przykład realizacji strategii Yareal Polska w zakresie zrównoważonego rozwoju, która na pierwszym planie stawia dbałość o środowisko i najwyższe standardy ESG. Jednym z elementów wyróżniających LIXA jest koncept LIXA City Gardens. Tworzy on zupełnie nową tkankę miejską oraz wyjątkową, publiczną przestrzeń, która otwarta jest zarówno na pracowników biur, lokalną społeczność oraz gości i klientów, poszukujących nietuzinkowego miejsca do spędzania czasu i odpoczynku. W ramach LIXA City Gardens, w parterach poszczególnych budynków (również wzdłuż 150-metrowego miejskiego pasażu) znajdą oni liczne lokale handlowo-usługowe i gastronomiczne.

Podczas realizacji kompleksu LIXA, Yareal Polska zadbał również o renowację słynnej rzeźby prezentującej sylwetkę Marcina Kasprzaka – patrona Zakładów Radiowych, które przez lata funkcjonowały na warszawskiej Woli. W porozumieniu z władzami miasta, rzeźba autorstwa artysty Aleksandra Pawlika została starannie odrestaurowana i w styczniu br. powróciła w pierwotne miejsce.

Kampus biurowy LIXA powstawał etapami w biznesowym centrum Warszawy na bliskiej Woli, w odległości krótkiego spaceru od stacji metra Rondo Daszyńskiego. Został zaprojektowany przez renomowaną pracownię HRA Architekci. LIXA tworzy zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 mkw. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy Biuro prasowe
2024-07-22 | 15:00

Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy

Z okazji 20-lecia, przypadającego na 2024 rok, OKAM zorganizował sportowe wyzwanie, połączone z działaniami CSR. Przez cztery letnie miesiące pracownicy OKAM dążą do zdobycia 20 tys.
Nieruchomości Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 10:30

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi i luksusowego hotelu.
Nieruchomości Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?
2024-07-22 | 01:00

Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?

Katastrofy budowlane i nieszczęśliwe wypadki, takie jak pożary, wybuch gazu czy te wynikające z błędów ludzkich, stanowią poważne wyzwania dla bezpieczeństwa konstrukcji oraz jej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.