Komunikaty PR

Ranking Dzielnic OTODOM - relacje sąsiedzkie

2020-05-25  |  21:08
Biuro prasowe
Do pobrania sąsiedzi ( 0.2 MB )

Ranking Dzielnic Otodom 2020
– RELACJE SĄSIEDZKIE

Szczecin ma najlepszych sąsiadów w całej Polsce!!!

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy 12 miast Polski.

Dojazd do centrum, dostęp do szkół, bliskość terenów zielonych – przed zakupem mieszkania czy domu wszystko to można łatwo sprawdzić. Inaczej jest z sąsiadami. Na kogo trafimy? Czy uda nam się z nimi zaprzyjaźnić? Czy nie będą uciążliwi? To zawsze wielka niewiadoma.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne są dobre relacje sąsiedzkie. Bywa, iż niepotrzebne waśnie w najbliższym nam otoczeniu mogą stać się przyczyną niepotrzebnego zdenerwowania, a w skrajnych przypadkach nawet… przeprowadzki.

Chcesz mieć dobrych sąsiadów – zamieszkaj w Szczecinie

Jakimi jesteśmy sąsiadami? Okazuje się, że całkiem niezłymi – i to niezależnie od miasta. Różnice między poszczególnymi były minimalne. Najlepsze pod względem relacji z sąsiadami miasto zostało ocenione na 3,57, a najsłabsze – na 3,32.

Według oceny mieszkańców najwyżej w Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii relacji sąsiedzkich znalazł się Szczecin, w którym średnia ocena to 3,57 punktów. Aby zlokalizować gdzie szukać najlepszych sąsiadów poprosiliśmy mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, żeby w skali od 1 do 5 ocenili:

  • znam część sąsiadów osobiście, zdarza się nam też odwiedzać sąsiadów
  • ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są przyjaźni i uprzejmi
  • nie przeszkadza mi sposób życia sąsiadów (imprezy/koszenie trawy etc.).

 

Wyniki wskazują, że Szczecin ma najlepszych sąsiadów w całej Polsce, choć po piętach depczą mu Białystok i Lublin z oceną 3,56 punktów oraz Gdańsk z oceną 3,55. Polacy raczej lubią swoich sąsiadów, bo między liderem rankingu, a zamykającym stawkę różnica punktów wynosiła zaledwie 0,25, więc można powiedzieć, że we wszystkich 12 miastach relacje sąsiedzkie oceniane są na podobnym poziomie.

 

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1

Szczecin

3,57

2

Białystok

3,56

2

Lublin

3,56

3

Gdańsk

3,55

4

Bydgoszcz

3,54

4

Gdynia

3,54

5

Katowice

3,53

6

Poznań

3,44

7

Warszawa

3,41

8

Kraków

3,35

8

Łódź

3,35

9

Wrocław

3,32

Wrocławianie dość krytycznie oceniają się jako sąsiadów – i to niezależnie od dzielnicy,
w której mieszkają. W 5-punktowej skali najwyższa nota to zaledwie 3,4 punktu. Wyniki są przy tym bardzo wyrównane – najniższa ocena to z kolei 3,2 punktu.

5 dzielnic Bydgoszczy w pierwszej dziesiątce dzielnic w Polsce

Okazało się, że w zgodnej opinii respondentów bydgoszczanie jako sąsiedzi spisują się bardzo dobrze. Aż pięć dzielnic otrzymało ocenę wyższą niż 4 w pięciostopniowej skali, a jedna była nawet bardzo blisko ideału. I choć Bydgoszcz jako miasto znalazło się tuż za podium jeśli chodzi „sąsiedztwo” to te 5 dzielnic znalazło się w pierwszej dziesiątce wszystkich dzielnic w Polsce! Otóż zdaniem ankietowanych w jednej z części Bydgoszczy więzi sąsiedzkie są bliskie ideału. Mowa o Smukale-Opławcu-Janowie, które z olbrzymią przewagą wygrało drugą edycję rankingu dzielnic Otodom. Respondenci ocenili tę lokalizację na imponujące 4,52 punktu. – To dzielnica domów jednorodzinnych. Mieszkańcy znają się tam osobiście, a jednocześnie nie sąsiadują zwykle “przez ścianę”. Sprzyja to wzajemnemu zaufaniu i sympatii - stąd pewnie tak wysoki wynik – komentuje Sabina Libera, Libera Nieruchomości.

Na podium w Bydgoszczy znalazło się również Brdyujście z notą 4,14 punktu oraz Zimne Wody-Czersko Polskie ocenione na 4,09 punktu. Powyżej 4 punktów otrzymały również Tereny Nadwiślańskie (4,06) oraz Flisy (4,05).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości:
w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu  2020  serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. 

Biuro prasowe Otodom:

Strefa prasowa: media.otodom.pl

Więcej informacji:

Jarosław Krawczyk, Otodom, e-mail: jaroslaw.krawczyk@otodom.pl, tel. 512 068 949

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.