Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie z siedzibą modułową
ZDJĘCIA (fot. archiwum RDLP w Szczecinie): https://wetransfer.com/downloads/addcbfe116d5817c94d3495520037c0220231120100345/0a89af6879f670e818f1b5f1107efd3320231120100416/bd9fda
Prefabrykowana, drewniana konstrukcja modułowa nowej siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą konstrukcji modułowej drewnianej jest gdańska firma EKOINBUD, specjalizująca się w budowie nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.
Budynek o całkowitej powierzchni 3,191 m2 jest kolejną realizacją, którą firma EKOINBUD przygotowała dla Lasów Państwowych. Z uwagi na wymogi, jakie stawia budownictwo modułowe w kwestii stref funkcjonalnych oraz odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń, obiekt został zaprojektowany w technologii mieszanej łączącej elementy żelbetu, drewna i elementów modułowych drewnianych, jako dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, przygotowany na podstawie o kształcie litery T.
W ramach projektu przygotowanego dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaprojektowaliśmy i jako podwykonawca zrealizowaliśmy energooszczędny budynek biurowy przeznaczony do celów administracyjnych wraz z zapleczem garażowo-magazynowym – mówi Bogumiła Kasprzyk, project manager EKOINBUD. Naszym zadaniem było wykonanie modułowej konstrukcji drewnianej budynku administracyjnego o kubaturze 17311m3. Został on wtopiony w zaprojektowaną na działce zieleń, która z jednej strony tworzy dla niego tło kompozycyjne, a z drugiej - wypełnia pustą przestrzeń i wizualnie go pomniejsza.
Elewacje tego prefabrykowanego obiektu zostały wykończone szarą okładziną elewacyjną z płyt włóknowo-cementowych. Jednocześnie odsłonięte belki konstrukcyjne z litego drewna BSH stanowią integralną część elewacji, budując silny rytm wertykalny. Nawiązują one do porządku w jakim drzewa, budując strukturę lasu, dzielą się przestrzenią.
Ważnym elementem całości założeń projektowych był również kontekst otoczenia działki, na której zlokalizowana jest inwestycja – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Okoliczna zieleń otaczająca budynek modułowy miała być integralnym elementem całej kompozycji kubaturowo-kolorystycznej. Pokrycie dachów obiektu zielenią oraz wykorzystanie drewnianych elementów elewacji w postaci belek konstrukcyjnych dodatkowo dopasowuje obiekt Lasów Państwowych do otoczenia.
Energooszczędny budynek biurowy Lasów Państwowych w Szczecinie został zaprojektowany z uwzględnieniem systemu odnawialnych źródeł energii (OZE), w skład którego wchodzą pompy ciepła z pionowym, gruntowym wymiennikiem oraz panele fotowoltaiczne. Zastosowanie takich rozwiązań projektowych, wraz z energooszczędną technologią prefabrykowaną, znacząco wpłynęło na obniżenie kosztów utrzymania obiektu.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.