Ruszyła trzecia edycja Science Point LAB w Gemini Park Bielsko-Biała
Science Point LAB, czyli wyjątkowe centrum eduzabawy, po raz trzeci zawitało do Gemini Park w Bielsku-Białej. Najnowsza edycja zaskakuje – trzy interaktywne pokoje zagadek w formule escape room, wystawy oraz prawdziwe laboratorium to tylko kilka z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Podbeskidzia. Na realizację tegorocznego projektu o wartości ponad 360 tys. zł, Gemini Park wraz z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim pozyskali grant w wysokości 305 tys. zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś poprzednia edycja została wyróżniona w konkursie PRCH Awards.
Gemini Park w Bielsku-Białej wraz UBB i UM Bielska-Białej po raz trzeci wychodzi z wyjątkową ofertą edukacyjno-rozrywkową dla województwa śląskiego. Science Point LAB to zupełnie nowa odsłona wyjątkowej w skali kraju inicjatywy otwartego centrum nauki w obiekcie handlowym. Projekt z roku na rok nabiera tempa, pozytywnie zaskakując nowymi pomysłami oraz formatami, które zachęcają małych i dużych miłośników dobrej zabawy do poszerzania swojej wiedzy. W tym roku główną ideą było przybliżenie fascynującego świata naukowców i ich laboratoriów.
Science Point LAB wyróżnia zupełnie nowa formuła, w której znalazły się aż trzy pokoje zagadek inspirowane popularną wśród nastolatków ideą escape room. Każdy z nich nawiązuje do innego obszaru nauki i posiada niepowtarzalną fabułę. Można w nich m.in. usunąć awarię statku komicznego przy pomocy sztucznej inteligencji, zostać świadkiem wypadku samochodowego i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz spróbować rozwikłać zagadki z zakresu optyki w opuszczonym laboratorium. Celem organizatorów było zachęcenie nie tylko najmłodszych, ale również młodzieży do zgłębiania tajemniczego świata nauki.
– Choć przy poprzedniej edycji Science Point postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko, tegorocznego Science Point LAB nie nazwałbym już mini, lecz pełnowymiarowym centrum nauki i zabawy. Na terenie Gemini Park w Bielsku-Białej powstały m. in. trzy pokoje zagadek inspirowane formułą escape roomu, interaktywne wystawy z wiodących centrów nauki w Polsce prezentowane po raz pierwszy w naszym mieście, a nawet prawdziwe laboratorium. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, a my udowodniamy, że galeria handlowa to przestrzeń łącząca edukację, kulturę i zabawę na najwyższym poziomie oraz znakomite miejsce do spędzania wolnego czasu – mówi Marcin Ochmański, dyrektor ds. marketingu i PR w Gemini Park Bielsko-Biała.
W strefie otwartej Science Point LAB powstało prawdziwe laboratorium, w którym dzieci mogą wczuć się w rolę naukowców, m. in. badając pH przy pomocy papierków lakmusowych, korzystając z mikroskopów i sprzętu niezbędnego do eksperymentowania. Trzecia odsłona to także zaskakujące wystawy. Jedna z nich „Nie wahaj się – baw się!” składa się z 12 interaktywnych stanowisk wyjaśniających podstawowe prawa fizyki, a „PrzeBudowa” z Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” rozwija kreatywność oraz umiejętności manualne. Dla najmłodszych powstała również przestrzeń warsztatowa pn. Laboratorium Młodego Naukowca z fascynującymi pokazami odbywającymi się 5 razy dziennie i możliwością przeprowadzania własnych doświadczeń. Zaś wszyscy chętni mogą wykazać się spostrzegawczością w Rodzinnej Strefie Zagadek, gdzie wykonując kolejne unikalne zadania, wspólnymi siłami zdobywają hasła do rozwiązania naukowej krzyżówki. Wszystkie atrakcje dostępne są bezpłatnie i bez limitu, jedynie pokoje zagadek wymagają wcześniejszej rezerwacji.
W ramach projektu Science Point LAB odbędą się również cztery kilkudniowe eventy naukowe, które poprowadzą animatorzy z wiodących centrów edu-zabawy, takich jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu oraz „Experyment” w Gdyni. Pierwsze z nich zrealizowane zostały w weekend inaugurujący otwarcie Science Point LAB we współpracy z animatorami stołecznego CNK, którzy przywieźli ze sobą skrzynie pełne zagadek. W trakcie pierwszego weekendu Science Point LAB odwiedziło blisko 3000 miłośników nauki i dobrej zabawy.
– Science Point LAB to unikalne przedsięwzięcie, które już od trzech lat z powodzeniem promuje naukę poprzez zabawę. Jego lokalizacja jest nieprzypadkowa – dzięki współpracy z Gemini Park Bielsko-Biała nasze centrum nauki jest otwarte i dostępne dla każdego, a z każdą kolejną edycją odwiedza je coraz więcej osób w różnym wieku. To niezwykłe, że w Bielsku-Białej jeden projekt połączył uniwersytet, centrum handlowe i Urząd Miasta na rzecz lokalnej społeczności – podkreśla Małgorzata Zarębska, Koordynatorka Projektu z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
Projekt Science Point to stały element strategii CSR Gemini Park Bielsko-Biała oraz przykład skutecznej współpracy obiektu komercyjnego, uniwersytetu i samorządu. Poprzednia edycja Science Point 2.0 w niespełna trzy miesiące zgromadziła 35 tysięcy odwiedzających i został doceniona przez branżę, zdobywając nagrodę w kategorii „Działania i strategia CSR roku” w konkursie PRCH Awards.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.