Skuteczne i eko-logiczne sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej
Pielęgnacja kabiny prysznicowej nie musi być ogromnym wyzwaniem. Smugi, osad czy zacieki to tylko niektóre z problemów, które napotykamy podczas czyszczenia łazienki. Jak zatem skutecznie pozbyć się brudu i osadu z kabiny?
Używając niewłaściwych środków możemy trwale uszkodzić szkło czy porysować powierzchnię brodzika. Jak w każdej dziedzinie, profilaktyka jest kluczem do sukcesu. Podobnie jest z kabinami prysznicowymi. Zaleca się regularne spłukiwanie i mycie szyb kabinowych, zanim osadzi się na nich niepotrzebny brud i osad. Czyszczenie kabiny prysznicowej wcale nie musi być kosztowne i skomplikowane.
„Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego po każdej kąpieli powinniśmy dokładnie spłukać szyby kabinowe, tak aby wszelkie pozostałości spłynęły z tafli szkła. Zalecamy także przetarcie szyb ściągaczką do wody z gumową powłoką. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, który spowolni osadzanie się resztek mydła i płynów, tworzących osad.”- podkreśla Dorota Muszyńska – Kierownik Działu Badań i Rozwoju i Kontroli Jakości.
Środki czystości do mycia kabin prysznicowych
Trudno jest zadbać o systematyczne przecieranie szyb w kabinie, szczególnie kiedy z łazienki korzysta kilka osób. Nieuniknione zatem jest dokładne wyczyszczenie wszystkich jej elementów. Z pomocą przychodzą nam środki chemiczne, które bez większych problemów powinny pozbyć się brudu i osadu. Przy ich wyborze należy być jednak ostrożnym i dokładnie sprawdzić ich skład. Produkty do mycia kabin prysznicowych często zawierają bowiem mikrogranulki, które trwale mogą uszkodzić naszą kabinę. Właśnie dlatego warto zapoznać się z ich składem, a do mycia użyć gładkich szczotek, gąbek i ścierek, które zminimalizują ryzyko porysowania szyby np. szmatka wykonana z mikrofibry czy ekologiczne środki czystości.
Domowe sposoby na mycie kabiny prysznicowej
Wiele osób zamiast kupować specjalne detergenty do mycia kabin prysznicowych, sięga po domowe, sprawdzone sposoby. Jednym z najbardziej popularnych jest ocet spirytusowy, który pomoże pozbyć się osadu z szyb. Jest on przede wszystkim bezpiecznym, ale także tanim rozwiązaniem, które warto wypróbować. Ocet należy rozrobić w równych proporcjach z ciepłą wodą, a następnie aplikować na szybę czy fugi przy pomocy spryskiwacza. Po spryskaniu, trzeba odczekać od
kilku do kilkunastu minut, a następnie zetrzeć całość i spłukać wodą. Po tym zabiegu szyby powinny odzyskać swój dawny blask.
Kwasek cytrynowy to drugi sprawdzony sposób na domowe mycie kabiny prysznicowej. W porównaniu do octu ma on łagodniejszy zapach, ale jego właściwości są równie skuteczne. Kwasek należy rozrobić z wodą w proporcjach – 1 łyżka na 100 ml. Następnie roztwór nanosimy na szybę i po około 10-15 minutach spłukujemy ciepłą wodą. Należy jednak pamiętać, że kwasek cytrynowy źle reaguje z posadzkami z kamienia naturalnego, powodując jej odbarwienia. Dlatego najlepiej stosować ten środek, gdy mamy brodzik prysznicowy np. akrylowy.
Co zrobić, gdy w kabinie prysznicowej zaczyna być widoczna pleśń i grzyb? Sięgnąć po wodę utlenioną z sodą oczyszczoną. Pleśń bardzo często pojawia się na fugach i w jej okolicach. Aby się jej pozbyć, wystarczy zasypać te miejsca sodą oczyszczoną. Po około 15 minutach należy dokładnie wyszorować podłoże, a następnie zalać całość wodą utlenioną i pozostawić tak do wyschnięcia.
Czyszczenie kabin prysznicowych nie jest w cale takie trudne. Oczywiście warto zadbać, aby nie dopuścić do nadmiernego osadu. Jednak, gdy już dojdzie do takich sytuacji, to należy zwrócić uwagę, jakich produktów użyjemy. Gdy boimy się ryzyka, warto skorzystać z domowych i sprawdzonych sposobów, które nie dość, że są tańsze, to są również ekologiczne.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.