Komunikaty PR

Światowy Dzień Wody w EkoCentrum ‘Punkt Zwrotny’ na terenie przyszłej inwestycji

2024-03-25  |  16:00
Biuro prasowe

Przy okazji Światowego Dnia Wody rozmawiano o tym, w jaki sposób architektura i design mogą być pomocne w walce z kryzysem w dostępie do wody pitnej. Spotkanie obyło się przy ul. Jagiellońskiej 88, na terenie należącym do OKAM - w tym miejscu powstanie w duchu zrównoważonego rozwoju i ekologii inwestycja F.S.O. PARK.

 

O wodzie w EkoCentrum

Tematyka dostępu do wody pitnej jest Grupie Hansgrohe bardzo bliska, a spotkanie było okazją do zaprezentowania projektów innowacji skierowanych dla osób z regionów dotkniętych deficytem wody. Grupa podejmuje działania, które mogą przyczynić się do trwałego złagodzenia problemów środowiskowych, ale także społecznych.

- W krajach takich jak Polska dostęp do środków higieny, urządzeń sanitarnych czy zasobów wody nie stanowi dziś zazwyczaj wielkiego problemu. Ale nasze decyzje konsumenckie mają wpływ na życie ludzi w innych częściach świata. Nasza lokalna konsumpcja wiąże się z kosztami środowiskowymi jakie niesie produkcja często w uboższych częściach świata. Dlatego Hansgrohe Polska wspiera działania, które pomagają w budowaniu świadomości konsumenckiej od najmłodszych lat - podkreśla Joanna Tamulska, Marketing Manager w Hansgrohe Polska.

Gościem specjalnym wydarzenia była Ewa Ewart, autorka wielokrotnie nagradzanego filmu o kryzysie wodnym pt. “Do ostatniej kropli”. Jak podkreśla: - Mój film jest opowieścią o bezsilności, ale też o determinacji i nadziei. Mówi nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się je ratować. Dziś już wiemy, że trzeba zmienić podejście do zarządzania rzekami i przestać traktować je wyłącznie jako aktywa ekonomiczne. To nasza planeta, nasze życie i nasze decyzje.

Firma Hansgrohe jest także zaangażowana we wsparcie EkoCentrum ‘Punkt Zwrotny’ w Warszawie. Do nowoczesnej placówki stworzonej przez doświadczony w edukacji ekologicznej zespół Mamy Projekt, przekazała pomagającą oszczędzać wodę armaturę do łazienek i kuchni, a także system

Aqittura M91 SodaSystem, pozwalający pić wodę z kranu, bez konieczności kupowania jej np. w plastikowych butelkach.

 

Zielono-niebieska infrastruktura na terenie F.S.O. PARK

Na terenie 62-hektarowej działki OKAM, położonej na warszawskiej Pradze Północ, ma powstawać na przestrzeni 25-lat zrównoważone miasto przyszłości. Jednym z ważniejszych aspektów planowanej inwestycji jest właśnie odpowiednie dysponowanie zasobami naturalnymi.

- Woda odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, ale mimo że aż 70% Ziemi jest nią pokryte, to na całym świecie miliardy osób zmagają się z brakiem dostępu do czystej wody pitnej, a szacunki wskazują, że deficyt wciąż będzie się zwiększał. Misja edukacyjna, realizowana przez Ekocentrum ‘Punkt Zwrotny’, jest OKAM bardzo bliska. Mamy świadomość potrzeby zrównoważonego wykorzystywania naturalnych zasobów, a ta idea przyświeca nam szczególnie na terenie przyszłej inwestycji F.S.O. PARK, gdzie planujemy wdrożyć liczne rozwiązania pozwalające na odpowiednie gospodarowanie wodą, takie jak: ogrody deszczowe, niecki infiltrujące, rowy bioretencyjne, stawy retencyjne, podziemne zbiorniki rozsączające i systemy odzyskiwania wody szarej – mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK.

Elementy rozwiązań z obszaru oszczędzania wody w F.S.O. PARK zakładają m.in. system 100% retencji wody deszczowej, zastosowanie lokalnych stacji podczyszczania do odzysku ścieków szarych z mieszkań czy wykorzystanie wody odzyskanej do instalacji spłukiwania toalet. Dzięki wdrożeniu takich rozwiązań zużycie wody wodociągowej może być o nawet 40% mniejsze w porównaniu do typowego.

Dodatkowo planowane są inne, prośrodowiskowe rozwiązania, jak ograniczenie ruchu kołowego na terenie inwestycji oraz ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. F.S.O. PARK będzie wielofunkcyjną inwestycją, która odmieni okoliczny krajobraz. Na jej terenie aż 20 z 62 hektarów zajmować będą zielone tereny, w tym 10-hektarowy centralny park.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.