Trwa budowa mieszkań lokatorskich we Wrocławiu
W pierwszym kwartale 2024 r. przy ulicy Malczyckiej we Wrocławiu rozpoczęły się przygotowania do budowy osiedla mieszkań lokatorskich „Aleja Platanowa”. Na ukończeniu są już prace przy wylewaniu płyty garażowej z wykorzystaniem innowacyjnych igłofiltrów w celu skutecznego odwodnienia terenu. Pod koniec marca rozpoczęto natomiast wykopy pod budynki A i C.
Aleja Platanowa
Inwestycja zakłada budowę czterech budynków, w których znajdzie się łącznie 159 mieszkań. Każde będzie posiadało ogródek lub balkon, oraz przypisane miejsce parkingowe w hali garażowej. Osiedle będzie obfitować w zieleń i części wspólne, w tym plac zabaw, wózkownie i rowerownie. Kameralna architektura i jasne elewacje z elementami w kolorze drewna harmonizować będą z okoliczną przyrodą pobliskiego Lasu Ratyńskiego oraz niską zabudową sąsiedztwa.
Lokalizacja
Osiedle „Aleja Platanowa” zlokalizowane będzie na zachodnim skraju Wrocławia, w dzielnicy Ratyn (część dzielnicy Leśnica), pomiędzy Aleją Platanową a ul. Malczycką. Lokalizacja ta jest idealna dla osób pragnących mieszkać z dala od zgiełku centrum dużego miasta, jednocześnie ciesząc się wygodnym dostępem do infrastruktury. Okoliczne lasy i otwarte tereny zapewniają liczne możliwości wypoczynku i relaksu. Ratyn, znany jako „Wrota Wrocławia”, oferuje bliskość przyrody i zabytków, a jednocześnie szybki dojazd do centrum miasta. W okolicy osiedla znajduje się pełne zaplecze handlowo-usługowe, placówki edukacyjne, kościoły, poczta oraz przystanek autobusowy.
Mieszkanie od Spółdzielni
Inwestycję prowadzi Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jedynka” z Wrocławia. Oferuje mieszkania w systemie spółdzielczym lokatorskim z dojściem do własności. System ten jest w pełni bezpieczny i pozwala na rozłożenie zakupu mieszkania w czasie, bez konieczności zaciągania kredytu bankowego. Budowa osiedla jest współfinansowana ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego za pomocą kredytu SBC (Społeczne Budownictwo Czynszowe) na korzystnych warunkach: 0% marży przez 30 lat i 2% WIBOR przez pierwsze 5 lat.
Choć rezerwacja mieszkań dobiegła końca, lista rezerwowa pozostaje otwarta. W przypadku dużego zainteresowania możliwe jest rozpoczęcie rezerwacji na następny etap inwestycji, już w tym roku. Wiele osób, które się do nas zgłaszają jest zaskoczonych, że spółdzielnie wciąż aktywnie budują nowe budynki i że tak mało się mówi o tym, jak bardzo korzystny dla osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku komercyjnym jest to system. Po zakończeniu procesu rezerwacji mogę stwierdzić, że na rynku ewidentnie brakuje edukacji w temacie mieszkań lokatorskich. Lokale są spłacane w czynszu, co eliminuje potrzebę zaciągania dużego kredytu bankowego i jest wyjątkowo korzystne dla tych, którzy mają trudności z jego uzyskaniem, bo np. nie mają zdolności kredytowej. Dzięki tej formule możemy oferować lokale na warunkach, które są atrakcyjne i przystępne dla szerokiej grupy mieszkańców, dla których jest to często jedyna możliwość zdobycia własnego mieszkania. Wybierając projekt i lokalizację naszej inwestycji staraliśmy się stworzyć miejsce komfortowe do życia, odpowiadające potrzebom przyszłych mieszkańców – ocenia Janusz Lipowski, Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jedynka Wrocław.
Zasady rezerwacji
Kryteria rezerwacji mieszkań obejmują: brak innego mieszkania własnościowego we Wrocławiu oraz spełnienie określonych kryteriów dochodowych.
- Brak innego mieszkania we Wrocławiu - warunkiem przystąpienia do rezerwacji jest nieposiadanie na własność innego lokalu mieszkalnego na terenie Wrocławia. Kryterium to ma na celu wsparcie osób, które poszukują swojego pierwszego mieszkania w tym mieście.
- Spełnienie określonych kryteriów dochodowych - dochody gospodarstwa domowego nie mogą przekraczać ustalonego progu, który jest zgodny z wytycznymi programu Społecznego Budownictwa Czynszowego. Kryteria te są ustalane w taki sposób, aby zapewnić dostępność mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach, które mogą mieć trudności z uzyskaniem tradycyjnego kredytu hipotecznego.
- Bez badania zdolności kredytowej - proces rezerwacji mieszkań w systemie spółdzielczym lokatorskim nie wymaga zbadania zdolności kredytowej. Oznacza to, że osoby, które mogłyby napotkać trudności w uzyskaniu kredytu bankowego, mają możliwość zdobycia mieszkania bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane procedury bankowe.
- Rozłożenie spłaty w czynszu - system spółdzielczy lokatorski umożliwia spłatę wartości mieszkania w formie regularnych opłat czynszowych, co eliminuje potrzebę zaciągania dużego jednorazowego kredytu. Dzięki temu zakup mieszkania staje się bardziej dostępny finansowo i elastyczny.
- Brak weryfikacji w BIK i KRD - proces rezerwacji nie wymaga weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) ani w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Oznacza to, że osoby, które mogą mieć negatywne wpisy w tych rejestrach, nadal mogą ubiegać się o mieszkanie.
- Brak ograniczeń wiekowych - rezerwacja mieszkań na osiedlu „Aleja Platanowa” nie jest ograniczona wiekiem. Oferta skierowana jest do osób w każdym wieku: zarówno dla młodych rodzin, jak i dla osób starszych, szukających komfortowego miejsca do zamieszkania.
To bardzo przejrzysty system - spółdzielnia zaciąga w banku kredyt na budowę. Lokator wpłaca wkład mieszkaniowy, a po wybudowaniu mieszkania spłaca je w czynszu, w wygodnych niskich miesięcznych ratach, aż do całkowitej spłaty. Wtedy staje się jego prawowitym właścicielem. Uważamy, że nowe mieszkania w formule spółdzielczej wydają się być idealną receptą na problemy mieszkaniowe Polaków – dodaje Monika Chełstowska, Dyrektor Zarządzający programu „Mieszkania Lokatorskie”.
Mieszkania będą wykończone zgodnie ze standardem wymaganym przy kredytach SBC. Kluczowe korzyści takiej inwestycji to brak badania zdolności kredytowej, mieszkanie spłacane w czynszu, garaż i podstawowe wykończenie mieszkania w cenie, brak weryfikacji w BIK i KRD oraz brak ograniczeń wiekowych.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.