Komunikaty PR

W Nowych Czyżynach powstanie punkt zbiórki elektrośmieci

2024-04-17  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

 

 

 

Masz w domu zużyte i zepsute sprzęty elektroniczne lub AGD? Przez jeden dzień w centrum handlowym Nowe Czyżyny działać będzie specjalny punkt, do którego można przynieść elektroodpady.

Szacuje się, że Polsce, co roku, każdy z nas wytwarza około 8 kg elektrośmieci. Część z nich jest już prawidłowo segregowana, część niestety trafia do przypadkowych koszy np. na plastik czy zmieszane odpady. Tymczasem wyrzucanie sprzętów elektronicznych byle gdzie jest niebezpieczne dla środowiska.

Co więcej, grozi za to kara finansowa, którą można odczuć na przykład w niespodziewanej podwyżce czynszu. O tym, jak prawidłowo segregować takie odpady i pozbywać się ich z głową, przypomni organizowana już w najbliższą sobotę, 20 kwietnia, wielka zbiórka elektrośmieci. Odbędzie się ona w centrum handlowym Nowe Czyżyny w Krakowie przy ul. Medweckiego 2.

Zbierany będzie tam sprzęt elektroniczny i elektryczny, jednym zdaniem wszystko, co działa na prąd lub na baterie. Do specjalnie przygotowanego punktu, który później zajmie się bezpieczną utylizacją opadów, będzie można przynieś m.in. zepsute laptopy i telefony, radia, zabawki, gadżety elektroniczne, telewizory, a także niedziałające drobne urządzenia AGD, np. suszarki, lokówki czy miksery, a nawet stare płyty CD.

Pierwsze 400 osób, które przyniesie minimum 2 kg elektrośmieci, w zamian za odpady otrzyma skrzydłokwiat. To roślina, która jest naturalnym filtrem powietrza. Według NASA pochłania aż 5 groźnych toksyn, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, w tym chociażby tlenek węgla.

– Organizowana przez nas akcja ma na celu przede wszystkim edukację. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa o zasadach segregacji śmieci, a także o tym, czym jest GOZ, czyli gospodarka obiegu zamkniętego i jak postępować z elektroodpadami, aby nie wyrządzić krzywdy środowisku, ludziom i swojemu portfelowi – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny. 

– Ponadto, wspólnie z naszymi partnerami, tworzymy na jeden dzień miejsce, do którego można przynieść tyle elektrośmieci, ile damy radę unieść, tym samym bezpiecznie pozbywając się ich z mieszkania, biura lub domu. Tego typu akcja w Nowych Czyżynach organizowana jest już po raz drugi. Jesienią ubiegłego roku dzięki zbiórce zebrano aż 1,2 tony odpadów, które zostały następnie zutylizowane w prawidłowy sposób – dodaje.

Ale akcja zaplanowana na 20 kwietnia, czyli z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, to nie tylko zbiórka. Centrum handlowe przygotowało również dla dzieci zabawy w duchu eko, a także quizy o tematyce ekologicznej.  Całemu wydarzeniu partnerują:  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.

Zbiórka pod hasłem „Wymień elektroodpady na kwiaty!” trwać będzie od godz. 10.00 do 16.00. 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Wielkopolanie rezerwują mieszkania, deweloperzy budują Biuro prasowe
2024-05-06 | 09:00

Wielkopolanie rezerwują mieszkania, deweloperzy budują

W związku ze spodziewanym programem „Mieszkanie Na Start”, eksperci prognozują, że może zabraknąć mieszkań na sprzedaż, a z pewnością takich w najbardziej pożądanych
Nieruchomości Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony”
2024-04-29 | 12:13

Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony”

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów
Nieruchomości Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach
2024-04-29 | 11:15

Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita, które powstanie na zielonych Maślicach, to projekt dostosowany zwłaszcza do potrzeb młodych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.