W Nowych Czyżynach powstanie punkt zbiórki elektrośmieci
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Masz w domu zużyte i zepsute sprzęty elektroniczne lub AGD? Przez jeden dzień w centrum handlowym Nowe Czyżyny działać będzie specjalny punkt, do którego można przynieść elektroodpady.
Szacuje się, że Polsce, co roku, każdy z nas wytwarza około 8 kg elektrośmieci. Część z nich jest już prawidłowo segregowana, część niestety trafia do przypadkowych koszy np. na plastik czy zmieszane odpady. Tymczasem wyrzucanie sprzętów elektronicznych byle gdzie jest niebezpieczne dla środowiska.
Co więcej, grozi za to kara finansowa, którą można odczuć na przykład w niespodziewanej podwyżce czynszu. O tym, jak prawidłowo segregować takie odpady i pozbywać się ich z głową, przypomni organizowana już w najbliższą sobotę, 20 kwietnia, wielka zbiórka elektrośmieci. Odbędzie się ona w centrum handlowym Nowe Czyżyny w Krakowie przy ul. Medweckiego 2.
Zbierany będzie tam sprzęt elektroniczny i elektryczny, jednym zdaniem wszystko, co działa na prąd lub na baterie. Do specjalnie przygotowanego punktu, który później zajmie się bezpieczną utylizacją opadów, będzie można przynieś m.in. zepsute laptopy i telefony, radia, zabawki, gadżety elektroniczne, telewizory, a także niedziałające drobne urządzenia AGD, np. suszarki, lokówki czy miksery, a nawet stare płyty CD.
Pierwsze 400 osób, które przyniesie minimum 2 kg elektrośmieci, w zamian za odpady otrzyma skrzydłokwiat. To roślina, która jest naturalnym filtrem powietrza. Według NASA pochłania aż 5 groźnych toksyn, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, w tym chociażby tlenek węgla.
– Organizowana przez nas akcja ma na celu przede wszystkim edukację. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa o zasadach segregacji śmieci, a także o tym, czym jest GOZ, czyli gospodarka obiegu zamkniętego i jak postępować z elektroodpadami, aby nie wyrządzić krzywdy środowisku, ludziom i swojemu portfelowi – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny.
– Ponadto, wspólnie z naszymi partnerami, tworzymy na jeden dzień miejsce, do którego można przynieść tyle elektrośmieci, ile damy radę unieść, tym samym bezpiecznie pozbywając się ich z mieszkania, biura lub domu. Tego typu akcja w Nowych Czyżynach organizowana jest już po raz drugi. Jesienią ubiegłego roku dzięki zbiórce zebrano aż 1,2 tony odpadów, które zostały następnie zutylizowane w prawidłowy sposób – dodaje.
Ale akcja zaplanowana na 20 kwietnia, czyli z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, to nie tylko zbiórka. Centrum handlowe przygotowało również dla dzieci zabawy w duchu eko, a także quizy o tematyce ekologicznej. Całemu wydarzeniu partnerują: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.
Zbiórka pod hasłem „Wymień elektroodpady na kwiaty!” trwać będzie od godz. 10.00 do 16.00.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.