Warszawa: Nowa placówka oświatowa w technologii modułowej zrealizowana przez Eko
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/af6901f61c6ab7b757a55fc346375e8e20231220083716/32e7529c04a23922f7f9d9a4e606df9f20231220083735/6a5fa5
Na warszawskiej Woli powstała nowa placówka oświatowa wykonana w technologii wykorzystującej prefabrykowane moduły drewniane. Inwestycja została zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Projektantem i wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.
Budynek żłobka zlokalizowanego przy ul. Ludwiki na warszawskiej Woli składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych o całkowitej powierzchni 1739 mkw. Łącznie wygospodarowano w nim dokładnie 90 pomieszczeń - 6 sal żłobkowych z przydzielonymi rozdzielniami i zmywalniami, gabinety metodyczne, salę ćwiczeń, kuchnię, szatnię, magazyny, pomieszczenia biurowe, socjalne i porządkowe. Ponadto, obiekt został wyposażony w dwie windy – osobową i towarową.
Realizacja inwestycji obejmowała zaprojektowanie oraz budowę żłobka wraz zagospodarowaniem terenu i przygotowaniem niezbędnej infrastruktury w tym przyłącze ciepłownicze do sieci miejskiej – mówi Michał Karbownik, project manager EKOINBUD. Budynek został wykonany w technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, aczkolwiek wykorzystuje również płytę fundamentową oraz murowaną ścianę oddzielenia pożarowego. Ważnym aspektem procesu budowlanego była konieczność wykonania pali dla posadowienia obiektu.
W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano również place zabaw wykorzystujące nawierzchnię bezpieczną, przygotowano ogrody deszczowe, nasadzono drzewa oraz wykonano połączenie z istniejącą drogą wewnętrzną.
Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu – mówi Tomasz Balcerowski, Prezes Zarządu EKOINBUD. Dzięki temu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci.
Nowy żłobek na warszawskiej Woli zostanie oddany do użytku w lutym 2024 r.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.