Komunikaty PR

Władze Miasta nie nadążają za rozwojem północy Krakowa

2020-05-29  |  09:30
Biuro prasowe

Pod koniec 2016 roku krakowskie media pisały o firmach deweloperskich chętnie inwestujących na północy Krakowa. Wskazywano na liczne, z perspektywy mieszkańców atuty, takie jak bliskość centrum, dobra dostępność punktów usługowych i obietnice Władz Miasta dotyczące rozwoju infrastruktury komunikacyjnej. Jak wygląda sytuacja obecnie?

Zapowiadane wówczas inwestycje infrastrukturalne, takie jak szybki tramwaj z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową oraz remont al. 29 Listopada nie zostały do tej pory zrealizowane. W 2020 roku wspomniany tramwaj miał wozić mieszkańców, tymczasem nie doszło nawet do wbicia łopaty pod tę inwestycję. Jak wpłynęło to na atrakcyjność mieszkaniową tej części miasta?

Północ nadal atrakcyjna

Pomimo niespełnianych przez Miasto obietnic realizacji inwestycji infrastrukturalnych, północ Krakowa jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Zdaniem Radosława Górala, specjalisty ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości z firmy Nowodworski Estates, to zasługa kilku czynników. – Przede wszystkim dużej, zwłaszcza jak na Kraków, ilości terenów zielonych, a także dobrze rozwiniętej infrastruktury usługowej. Na wysoki popyt mieszkaniowy w okolicach Prądnika ma wpływ także przyzwyczajenie i zżycie mieszkańców z tą lokalizacją. Osoby, które mieszkają na Prądniku, szukając nowego mieszkania, robią to najczęściej w obrębie tej samej dzielnicy. To wszystko sprawia, że ludzie w dalszym ciągu chcą tu mieszkać, a zainteresowanie północą Krakowa nie maleje – tłumaczy specjalista biura nieruchomości.

Ludzie mieszkają i wprowadzają się na Prądnik, bo po prostu lubią tę dzielnicę. Pomimo faktu, że Miasto faktycznie nie nadąża za intensywnym rozwojem mieszkaniowym tej części Krakowa, nabywcy cały czas żyją składanymi im przez Władze obietnicami, które znacząco wpłyną na poprawę komunikacji północy Krakowa z centrum miasta. Sytuację dobrze rozumieją deweloperzy, którzy nadal bardzo chętnie realizują kolejne inwestycje tam, gdzie jest oczekiwanie ze strony klientów.

Wbrew oczekiwaniom

Również zdaniem prezesa Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, Piotra Krochmala, opieszałość władz w zakresie inwestycji infrastrukturalnych nie ma bezpośredniego przełożenia na preferencje mieszkaniowe, a zainteresowanie północą Krakowa niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. – Między innymi dlatego, że centrum Krakowa jest już tak szczelnie zabudowane, że nabywcy niemal w ogóle nie wskazują go jako miejsca, w którym chcieliby zamieszkać. Nawet, jeśli powstają tu jakieś pojedyncze inwestycje, to ich ceny osiągają poziomy, na które mało kogo stać.

Monitor Rynku Nieruchomości od trzynastu lat prowadzi cykliczne badania popytu mieszkaniowego dotyczące inwestycji mieszkaniowych w Krakowie. Prezes firmy, Piotr Krochmal, przez ten czas poznał rynek „od podszewki”. Jego zdaniem nabywcy są obecnie bardzo dobrze wyedukowani i wiedzą, że szukając mieszkania rozsądnego cenowo, mogą znaleźć je wyłącznie w dzielnicach, takich jak głębokie Podgórze, Prądnik Biały czy Nowa Huta.

Jaka alternatywa?

Piotr Krochmal wskazuje jeszcze jedną przyczynę tego, że mieszkania na północy Krakowa cieszą się niesłabnącą popularnością wśród nabywców. Po prostu obecnie nie ma już zbyt wielu alternatyw. – Gdyby w Krakowie istniały jeszcze rejony wolne od korków, z pewnością wszyscy poszukujący mieszkania od razu chcieliby tam zamieszkać. Niestety, sytuacja wygląda obecnie tak, że bez względu na to, czy dojeżdżamy do centrum samochodem z Podgórza czy Prądnika, po prostu jesteśmy na korki skazani. Infrastruktura komunikacyjna nie odgrywa moim zdaniem kluczowej roli, jeśli chodzi o wybór dzielnicy, w której decydujemy się zamieszkać.

To właśnie dlatego brak tramwaju i powtarzane, a wciąż nierealizowane, obietnice o rozbudowie al. 29 Listopada nie wpływają na zainteresowanie nabywców tą okolicą. Ludzie po prostu decydują się na mieszkanie w Krakowie takim, jaki on jest. A jak wiadomo, „nie od razu Kraków zbudowano”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.