Władze Miasta nie nadążają za rozwojem północy Krakowa
Pod koniec 2016 roku krakowskie media pisały o firmach deweloperskich chętnie inwestujących na północy Krakowa. Wskazywano na liczne, z perspektywy mieszkańców atuty, takie jak bliskość centrum, dobra dostępność punktów usługowych i obietnice Władz Miasta dotyczące rozwoju infrastruktury komunikacyjnej. Jak wygląda sytuacja obecnie?
Zapowiadane wówczas inwestycje infrastrukturalne, takie jak szybki tramwaj z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową oraz remont al. 29 Listopada nie zostały do tej pory zrealizowane. W 2020 roku wspomniany tramwaj miał wozić mieszkańców, tymczasem nie doszło nawet do wbicia łopaty pod tę inwestycję. Jak wpłynęło to na atrakcyjność mieszkaniową tej części miasta?
Północ nadal atrakcyjna
Pomimo niespełnianych przez Miasto obietnic realizacji inwestycji infrastrukturalnych, północ Krakowa jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Zdaniem Radosława Górala, specjalisty ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości z firmy Nowodworski Estates, to zasługa kilku czynników. – Przede wszystkim dużej, zwłaszcza jak na Kraków, ilości terenów zielonych, a także dobrze rozwiniętej infrastruktury usługowej. Na wysoki popyt mieszkaniowy w okolicach Prądnika ma wpływ także przyzwyczajenie i zżycie mieszkańców z tą lokalizacją. Osoby, które mieszkają na Prądniku, szukając nowego mieszkania, robią to najczęściej w obrębie tej samej dzielnicy. To wszystko sprawia, że ludzie w dalszym ciągu chcą tu mieszkać, a zainteresowanie północą Krakowa nie maleje – tłumaczy specjalista biura nieruchomości.
Ludzie mieszkają i wprowadzają się na Prądnik, bo po prostu lubią tę dzielnicę. Pomimo faktu, że Miasto faktycznie nie nadąża za intensywnym rozwojem mieszkaniowym tej części Krakowa, nabywcy cały czas żyją składanymi im przez Władze obietnicami, które znacząco wpłyną na poprawę komunikacji północy Krakowa z centrum miasta. Sytuację dobrze rozumieją deweloperzy, którzy nadal bardzo chętnie realizują kolejne inwestycje tam, gdzie jest oczekiwanie ze strony klientów.
Wbrew oczekiwaniom
Również zdaniem prezesa Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, Piotra Krochmala, opieszałość władz w zakresie inwestycji infrastrukturalnych nie ma bezpośredniego przełożenia na preferencje mieszkaniowe, a zainteresowanie północą Krakowa niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. – Między innymi dlatego, że centrum Krakowa jest już tak szczelnie zabudowane, że nabywcy niemal w ogóle nie wskazują go jako miejsca, w którym chcieliby zamieszkać. Nawet, jeśli powstają tu jakieś pojedyncze inwestycje, to ich ceny osiągają poziomy, na które mało kogo stać.
Monitor Rynku Nieruchomości od trzynastu lat prowadzi cykliczne badania popytu mieszkaniowego dotyczące inwestycji mieszkaniowych w Krakowie. Prezes firmy, Piotr Krochmal, przez ten czas poznał rynek „od podszewki”. Jego zdaniem nabywcy są obecnie bardzo dobrze wyedukowani i wiedzą, że szukając mieszkania rozsądnego cenowo, mogą znaleźć je wyłącznie w dzielnicach, takich jak głębokie Podgórze, Prądnik Biały czy Nowa Huta.
Jaka alternatywa?
Piotr Krochmal wskazuje jeszcze jedną przyczynę tego, że mieszkania na północy Krakowa cieszą się niesłabnącą popularnością wśród nabywców. Po prostu obecnie nie ma już zbyt wielu alternatyw. – Gdyby w Krakowie istniały jeszcze rejony wolne od korków, z pewnością wszyscy poszukujący mieszkania od razu chcieliby tam zamieszkać. Niestety, sytuacja wygląda obecnie tak, że bez względu na to, czy dojeżdżamy do centrum samochodem z Podgórza czy Prądnika, po prostu jesteśmy na korki skazani. Infrastruktura komunikacyjna nie odgrywa moim zdaniem kluczowej roli, jeśli chodzi o wybór dzielnicy, w której decydujemy się zamieszkać.
To właśnie dlatego brak tramwaju i powtarzane, a wciąż nierealizowane, obietnice o rozbudowie al. 29 Listopada nie wpływają na zainteresowanie nabywców tą okolicą. Ludzie po prostu decydują się na mieszkanie w Krakowie takim, jaki on jest. A jak wiadomo, „nie od razu Kraków zbudowano”.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.